Co zrobić, jeśli znajdziesz w ogrodzie małego jeża?

08. 11. 2023

Co zrobić, jeśli znajdziesz w ogrodzie małego jeża?

Jeśli jeż odwiedzi Twój ogród, to jak wygrana na loterii. Jest to bardzo pożyteczne zwierzę, które żywi się różnymi szkodnikami i w ten sposób pomaga chronić Twój ogród.

Jeż zazwyczaj radzi sobie sam w naturze. Jeśli pojawi się w Twoim ogrodzie, zwykle nie jest konieczna żadna interwencja. Jednak w niektórych przypadkach jeże potrzebują naszej pomocy.

Późno urodzone maluchy muszą jak najszybciej przybrać na wadze na zimę, aby ją przetrwać. Jeż zapada w sen zimowy i może przeżyć tylko wtedy, gdy przed hibernacją waży co najmniej 650-700 g. Dlatego młode jeże, szczególnie jesienią, kierując się instynktem samozachowawczym, pilnie poszukują pożywienia, gdzie tylko się da i częściej niż zwykle można je spotkać w ogrodach.

Jeśli jesienią znajdziesz w ogrodzie dorosłego i zdrowego jeża, nie ma potrzeby niczego nic robić, ponieważ świetnie poradzi on sobie w panujących aktualnie warunkach pogodowych. Jeśli jednak jest to młode o wadze poniżej 700 g, wskazane będzie, aby się nim zaopiekować.

Czasem może się zdarzyć, że jeż w ogrodzie zostanie zraniony przez psa, który może uznać go za intruza. Ranne lub wyraźnie chore jeże należy przekazać pracownikom stacji ratowniczej.

Jak jeszcze można pomóc jeżom?


Szczególnie możesz pomóc jeżom, zapewniając im schronienie na zimę w ogrodzie. Idealne są stosy gałęzi i liści lub można z nich zbudować domek ogrodowy. Wystarczy, że wykonasz pudełko o wymiarach 40 x 40 cm i wysokości 30 cm, do którego przymocujesz korytarz o wymiarach 15 x 15 cm i długości ok. 60 cm. Umieść w środku ściółkę ze słomy, a całość w spokojnym miejscu w ogrodzie i przykryj ziemią, kompostem i liśćmi.

Jeśli chcesz karmić jeże, najbardziej odpowiedni będzie zwykła sucha karma dla kotów. Nie dawaj im natomiast mleka, którego jeże nie trawią (podobnie jak koty) i powoduje u nich problemy trawienne. Pieczywo, które nie dostarcza jeżowi żadnej energii jest również nieodpowiednie, a sól w nim zawarta również może nie do końca przynosić jeżowi korzyści.

Nie jest też dobrym pomysłem przygarnianie jeża i próby udomowienia go. Choć będziesz próbował mu pomóc, jeż jest w naszym kraju chroniony, jego schwytanie może zostać uznane za nielegalne i możesz popaść w konflikt z prawem. Ponadto jeż jest stworzeniem nocnym i może być dość głośny. Dlatego jeśli nie mamy pewności, czy jeż jest zdrowy i czy zapada w sen zimowy, zawsze lepiej skontaktować się z pracownikami jednej ze stacji ratowniczych.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować