Roboty koszące

09. 04. 2024

Roboty koszące

Ogrodnictwo wymaga wiele wysiłku i czasu. Oprócz pielenia grządek i podlewania, regularne koszenie trawnika jest jedną z najbardziej czasochłonnych prac. W ciągu roku można spędzić dziesiątki godzin na koszeniu trawnika. Być może pomyślałeś już, że możesz wykorzystać ten czas w inny sposób, gdy kosiarka zautomatyzowana zajmie się Twoim trawnikiem za Ciebie.

Kosiarki zautomatyzowane dopiero od kilku lat zaczęły na szerszą skalę pojawiać się w ogrodach, dlatego wśród wielu osób nadal panuje nieufność co do ich niezawodności i jakości koszenia trawnika.

Jednocześnie kosiarka zautomatyzowana może doskonale zadbać o trawnik. Jego główną zaletą jest to, że kosi trawnik regularnie, nawet kilka razy w tygodniu. Trawnik nigdy nie odrasta, jego długość nie ulega zasadniczym wahaniom, zawsze odcinane jest zaledwie kilka milimetrów od jego wierzchołka. Dzięki temu trawnik nie doznaje takiego wstrząsu, jak gdyby raz na jakiś czas podciął go o jedną trzecią zwykłą kosiarką.

Kolejną zaletą jest to, że kosiarka zautomatyzowana mulczuje trawnik. Drobne kawałki skoszonej trawy opadają do korzeni, gdzie szybko gniją i pełnią funkcję naturalnego nawozu. Jednocześnie nie trzeba martwić się o wywóz skoszonej trawy, którą zwykłe kosiarki zbierają najczęściej do kosza.

Jeśli masz wokół domu dobrze utrzymany trawnik, nie ma powodu wahać się z zakupem kosiarki zautomatyzowanej. Nowoczesne kosiarki potrafią kosić nawet działkę podzieloną na kilka stref. Niektóre kosiarki można na przykład skonfigurować tak, aby najpierw kosiły trawnik przed domem, następnie poruszały się określonym korytarzem za domem i tam kosiły kolejny obszar.

Podstawowe modele kosiarek zautomatyzowanych wykorzystują zazwyczaj prosty, a jednocześnie bardzo niezawodny system przewodów ograniczających do orientacji w ogrodzie. Ta dla kosiarki stanowi niewidzialną barierę, przez którą kosiarka nie jest w stanie przejść. Kabel wykorzystuje również kosiarkę do zlokalizowania stacji ładującej. Montaż kabla jest prosty, wystarczy przymocować go kołkami do podłoża po obwodzie trawnika. Jeśli chcesz zapobiec jego uszkodzeniu, możesz go również przechowywać kilka centymetrów pod ziemią. Wystarczy np. łopatą zrobić w trawniku wgłębienie w ziemi i wsunąć w nie kabel.

Gdzie kosiarka zautomatyzowana może mieć problem?
Kosiarki zautomatyzowane mają stosunkowo małe koła, dlatego wymagają płaskich powierzchni. Na pewno więc nie mogą kosić np. trawnika, na którym są np. koleiny od samochodu. Problemem może być także pies kopiący w trawniku dziury, w których mogłaby utknąć kosiarka. Większość kosiarek nie radzi sobie również z terenami o nachyleniu większym niż 20° (35%).

Jeśli więc w Twoim ogrodzie nie ma żadnej z wymienionych przeszkód, nie ma powodu do dalszych wahań. Wystarczy, że wybierzesz model kosiarki zautomatyzowanej, którego moc odpowiada powierzchni, którą będzie kosić. Trawnik będzie grubszy i piękniejszy.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować