Czy Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość wapnia?

08. 09. 2022

Czy Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość wapnia?

Wapń jest ważny nie tylko dla prawidłowego rozwoju kości i zębów, ale także dla odpowiedniego funkcjonowania mięśni, stawów i innych czynności życiowych.

Wśród właścicieli psów istnieje wiele przesądów na temat tego, jak zapewnić ich psiemu przyjacielowi wystarczającą ilość wapnia. Wśród nich, na przykład od „doświadczonego” hodowcy, usłyszysz takie bzdury, że pies oprócz mięsa powinien codziennie dostawać kostkę twarogu. Każdy pies jest wyjątkowy i inaczej wchłania wapń z różnych źródeł. Jak już powiedzieliśmy, jeśli nie ma wystarczającej ilości wapnia, konsekwencją jest słaby rozwój kości, stawów, zębów, psy mogą też mieć problemy z czynnością układu sercowo-naczyniowego, mogą też mieć osłabiony układ odpornościowy. Jeśli natomiast występuje nadmiar wapnia, zdrowy pies zwykle może go samodzielnie zlikwidować.

Jeśli karmisz psa wysokiej jakości karmą pełnoporcjową, zawierającą wszystkie niezbędne składniki, w tym składniki mineralne w odpowiedniej proporcji, nie podawaj mu żadnych suplementów. Wydawałbyś niepotrzebnie pieniądze na coś, co mogłoby zaszkodzić psu, a nie przynieść korzyści jego chorobie. Jeśli czujesz, że psu czegoś brakuje, lepiej zawsze skonsultuj się z weterynarzem.

Jeśli karmisz psa wyłącznie mięsem, psu najprawdopodobniej zabraknie wapnia. Kości są całkowicie naturalnym źródłem wapnia, ale należy tu uważać - należy zawsze podawać je na surowo. Kości poddane obróbce cieplnej zmieniają swoją strukturę i mogą tworzyć ostre fragmenty, które mogą uszkodzić pysk, przełyk lub dalszy odcinek przewodu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczne są kości królika i drobiu. Mieszanki mielonego mięsa i kości są zwykle dostępne w sklepach, gdzie ryzyko kontuzji jest wielokrotnie mniejsze, a zaletą jest to, że nawet mniejsze rasy psów poradzą sobie z mielonymi kośćmi.

A co z twarogiem? Oprócz wapnia produkty mleczne zawierają również stosunkowo dużą ilość fosforu. Niezbędne jest zatem uzupełnienie nadmiaru fosforu dodatkową podażą wapnia. Dlatego uzupełnianie wapnia produktami mlecznymi nie ma żadnego sensu. Ponadto wielu psom brakuje enzymu, który pomaga trawić laktozę, więc produkty z mleka krowiego mogą powodować biegunkę, wymioty lub wzdęcia.

Wyrzucasz skorupki jajek? Z drugiej strony mogą być świetnym źródłem wapnia. Wypłucz je dokładnie i zmiel do sucha w blenderze lub młynku na drobny proszek. Aby upewnić się, że na skorupkach nie ma niebezpiecznych bakterii, włóż je do piekarnika o temperaturze 180°C na 5-10 minut przed ich zmiażdżeniem. Wszystkie bakterie zostaną zniszczone. Następnie codziennie do karmy psa dodawać ok. 1-2 g proszku na każde 5 kg jego wagi. U suk ciężarnych i karmiących podawać podwójną dawkę. Skorupki, podobnie jak kości, są naturalnym źródłem wapnia, więc u zdrowego psa nie ma ryzyka przedawkowania. Przyjmuje tylko tyle wapnia, ile potrzebuje.

 

Autor: TP

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować