Jak i dlaczego grabić liście?

03. 11. 2021

Jak i dlaczego grabić liście?

Można by powiedzieć, że grabienie liści nie jest dziedziną nauki i faktycznie miałoby rację. Chociaż z drugiej strony…

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nigdy nie trzymał w ręku grabi i nie grabił nimi liści. Pamiętam, jak jako chłopiec musiałem co roku grabić liście pod dojrzałym orzechem włoskim, który rósł w naszym ogrodzie. To była niekończąca się praca. Jednego dnia grabiłem liście, a za dwa dni mogłem zacząć wszystko od nowa. Nienawidziłem grabienia liści, wolałbym bawić się z przyjaciółmi. Nie rozumiałam wtedy, dlaczego rodzice prosili mnie o ciągłe grabienie liści, żeby długo nie leżały w ogrodzie, skoro mogłem zgrabić wszystko na raz, zaraz po opadnięciu wszystkich.

Jeśli zostawisz liście na trawniku na kilka dni, trawnik pod liśćmi zacznie obumierać. Jeśli masz w ogrodzie dojrzałe drzewo, z którego liście mogą opadać nieprzerwanie przez kilka tygodni, ważne jest, aby regularnie je usuwać. W zależności od ilości opadłych liści będzie to konieczne raz lub dwa razy w tygodniu. Trawnik pod liśćmi cierpi na brak światła i nawet zwiększona wilgotność, która zalega pod liśćmi, nie odpowiada mu zbyt dobrze. Wilgoć natomiast wskazuje na różne choroby, pleśnie i grzyby. Dlatego nie jest dobrze, jeśli liście leżą na trawniku przez długi czas. Najgorsze jest to, gdy zostawisz liście w ogrodzie do wiosny. Trawnik pod nim całkowicie zginie. Jednak nawet liście, które nie leżą na trawniku, stanowią duży problem. Stanowi doskonałe schronienie podczas zimowania dla różnych szkodników, grzybów i chorób.

Jednak w większości nowoczesnych ogrodów nie będziesz chodzić z klasycznymi grabiami. Praktycznie nie da się wygrabić liści spomiędzy kwiatów na rabatach, na skałkach, na korze lub na mulczowanych terenach. Praca grabiami w jesienną pogodę po mokrym trawniku, który tak starannie pielęgnujesz przez cały rok, może oznaczać uszkodzenie trawnika. Możesz bezpiecznie i bez większego wysiłku usunąć liście za pomocą odkurzacza do liści.

Odkurzacz zasysa liście, miażdży je i umieszcza w worku zbiorczym, z którego następnie wsypuje się je do kompostu lub do pojemnika. Niektóre odkurzacze do liści mają nawet płynną regulację mocy. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz odkurzyć liście, na przykład w miejscach usianych żwirem. Zmniejszając moc odkurzacza, dostosowujesz moc ssania tak, aby odkurzacz zasysał tylko liście, a nie kamienie. Na innych obszarach, gdzie nie ma ryzyka zassania niechcianych przedmiotów, wtedy ustawiasz moc na maksimum i praca przebiega szybciej.

Wiele odkurzaczy można przełączyć w tryb dmuchawy. Dzięki dmuchawie z łatwością usuniesz liście z trudno dostępnych miejsc, do których miałbyś problem z dotarciem odkurzaczem.

Liście to świetna biomasa, którą można kompostować. Należy jednak uważać, kompostować można tylko zdrowe liście. Zabierz liście drzew zaatakowanych przez chorobę do kompostowni. Tam również przetwarzają go na kompost, ale w przeciwieństwie do domowego kompostownika, w którym kompostujesz na zimno, proces kompostowania odbywa się w kompostowaniu na gorąco, dzięki czemu wszystkie choroby są eliminowane. W kompoście domowym choroba z zaatakowanych liści może się rozprzestrzeniać, a następnie rozprzestrzenisz ją wraz z rozkładaniem nawozu.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować