Karmnik dla ptaków na jesień i zimę.

08. 11. 2023

Karmnik dla ptaków na jesień i zimę.

Jesień i zima to czas, kiedy przyroda wycisza się, a dzika natura stawia czoła trudnym warunkom. Dla ptaków oznacza to, że muszą walczyć o każdy kawałek pożywienia, aby przetrwać mroźne dni. W tym okresie możemy im pomóc, karmiąc je. Karmniki pozwalają nam nie tylko nieść pomoc ptakom, ale także pozwalają na nawiązanie kontaktu z naturą. Nie zapominajmy jednak, że karmniki należy utrzymywać w czystości, aby nie stały się ogniskami chorób.

Zima jest wymagająca i nieubłagana dla ptaków. Kiedy temperatury spadają, a krajobraz pokrywa śnieg, źródła pożywienia są ograniczone. Nasiona, owady i różne owoce ukryte są pod warstwą śniegu.

Za pomocą karmników tworzymy bezpieczne i łatwo dostępne miejsce do życia ptaków. Dostarczamy im niezbędnych składników odżywczych i energii, których potrzebują do utrzymania temperatury ciała oraz energii do przeżycia. Dzięki karmnikom ptaki pozostaną w naszym otoczeniu, dzięki czemu możemy je obserwować i lepiej zrozumieć ich zachowanie.


Czego unikać przy podajnikach?


Karmniki mogą być nie tylko źródłem pożywienia dla ptaków, ale także potencjalnym źródłem infekcji i chorób. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać je w czystości. Sprzątanie powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Podczas czyszczenia należy również usunąć resztki starej paszy i dodać świeżą. Po każdym czyszczeniu podajnik należy zdezynfekować w celu zniszczenia wszelkich mikroorganizmów chorobotwórczych. Można do tego użyć słabego roztworu zwykłego środka dezynfekującego.

Uwaga! Nigdy nie wieszaj kulek łoju w siatkach! Może być śmiertelną pułapką dla ptaków. Dość często zdarza się, że ich noga zostaje złapana w sieć i bez pomocy czeka ich długa i bolesna śmierć.

Jak zrobić prosty podajnik? Zaangażuj dzieci!


Stworzenie karmnika dla ptaków to łatwy projekt, który może być świetną okazją do zaangażowania dzieci w pracę i naukę o naturze. Dzieci nauczą się obsługi narzędzi i będą zadowolone z efektu swojej pracy.

Do wykonania najprostszego podajnika potrzebne będą nam jedynie dwie plastikowe miski różnej wielkości na doniczkę, dwie śruby, dwie podkładki pod śrubę, kawałek kłody (na przykład ze starego uchwytu) i kawałek mocnego drutu. Jedyne narzędzia, których będziemy potrzebować, to wiertarka i szczypce.

Wywierć otwory na śruby w środku obu misek. W ten sam sposób wywierć otwory na wkręty pośrodku obu końców kłody. Muszą być tylko na tyle duże, aby gwint wkrętu dobrze wcinał się w kłodę, a jednocześnie aby kłoda nie pękała podczas wkręcania wkrętów.

Większa miska posłuży za daszek, mniejsza posłuży do nasypywania ziaren. Przykręć miski do końców kłód za pomocą śrub, większe podkładki należy umieścić pod łbami śrub, tak aby miski stabilnie przylegały do ​​kłody i nie pękały. Na koniec wywierć u góry dwa mniejsze otwory, przez które przeprowadzisz drut, który posłuży do zawieszenia podajnika.

Gdy karmnik jest już gotowy, umieść go w dogodnym miejscu, gdzie będzie dobrze widoczny i łatwo dostępny dla ptaków. Zaleca się umieszczenie w bezpiecznej odległości od szyb okiennych, aby ptaki nie zrobiły sobie krzywdy. Czasem zdarza się, że ptaki niechcący wlatują do okna, bo widzą w nim odbicie swojego otoczenia.

Zimą rozgrzej kominek, usiądź z dziećmi przy oknie i obserwuj ptaki przylatujące do karmnika. Możesz być zaskoczony, ile gatunków ptaków żyje w Twojej okolicy. Można rozmawiać z dziećmi o ptakach i wspólnie uczyć się czegoś nowego. Jednocześnie może wzmocnić więź dzieci z naturą i nauczyć się lepiej o nią dbać.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować