Pomóż ptakom zimować: buduj budki!
19. 10. 2023
Budki dla ptaków zwykle kojarzą nam się z gniazdowaniem i wylęgiem młodych. Dlatego dla niektórych może być zaskakujące stwierdzenie, że wiele ptaków korzysta z domu nawet zimą, jako schronienia przed zimnem i dyskomfortem.
Jesień to najlepszy czas na montaż nowych domków dla ptaków. Niektóre ptaki już od jesieni wybierają miejsca, w których założą gniazda, wiosną i jak już wspomniano, czasami w tych skrzynkach spędzają zimę.
Wykonanie domku dla ptaków nie jest skomplikowaną nauką. Poradzi sobie z tym nawet początkujący majsterkowicz. Będziesz potrzebować tylko wiertarki, piły i młotka. Ale lepiej będziesz pracować, jeśli będziesz mieć w warsztacie piłę tarczową – popularnie zwaną maflą oraz szlifierkę wibracyjną lub szlifierkę taśmową.
Jako materiał będziesz potrzebować tylko kilku desek i elementów złącznych: śrub lub gwoździ. Grubość desek powinna wynosić co najmniej 2 cm.
Konstruując budkę warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim zapomnij o grzędzie przy wejściu do budki. Ptaki jej nie używają, więc stanowiłaby tylko pomoc dla drapieżników.
Kolejnym warunkiem jest osadzenie dna budki pomiędzy ścianami. Jeżeli zostałby zamocowany pod ścianami, do kabiny mogłaby przedostać się woda.
Na koniec należy upewnić się, że masz swobodny, bezproblemowy dostęp do środka budki. Ptaki są bardzo czyste, dlatego ważne jest, aby sprzątać dom każdej jesieni. Gdy w skrzynce pozostaną resztki ubiegłorocznego gniazda, ptaki wolą wybrać inne miejsce, ponadto w starym materiale mogą pozostać różne pasożyty.
Poniżej projekt i opis jak wykonać przykładową budkę:
W tej konstrukcji dach można łatwo zdjąć i wyczyścić kabinę, na tylnej ścianie znajduje się deska do przymocowania do drzewa, a spód wsuwa się między ściany. Daszek można odchylać do tyłu lub do przodu, nie ma to znaczenia, ale musi mieć zakładkę minimum 2 cm, aby woda deszczowa mogła spływać na zewnątrz budki
Wielkość budki uzależniona jest od ptaków, które chcą w niej zagnieździć. Dla sikorek wystarczy dno o wymiarach 12 x 12 cm, wysokość budki 20-25 cm i otwór wlotowy o średnicy 2,8 cm. Zrób otwór 5 cm od górnej krawędzi. W przypadku większych ptaków należy odpowiednio zwiększyć otwór i wymiary wewnętrzne budki.
Przeszlifuj kabinę na gładko od zewnątrz, od wewnątrz nie jest to konieczne. Wręcz przeciwnie, jeśli wewnętrzne ściany są „chropowate”, pomoże to młodym wspiąć się do otworu, gdy wylatują z gniazda.
Budkę należy ustawić na wysokości co najmniej 2 metrów, tak aby w jej pobliżu nie było gałęzi na drzewie, które umożliwiałyby dostęp do niej kotom, kunom i innym drapieżnikom.
Nie bój się stawiać w swoim ogrodzie większej liczby skrzynek, ale nigdy nie stawiaj więcej niż jednej na jednym drzewie. Jeśli zapewnisz ptakom schronienie i przyciągniesz je do swojego ogrodu, w przyszłym roku w nagrodę pomogą Ci wyeliminować różne szkodniki w ogrodzie.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.