Zwiększony apetyt u kotów na jesień. Dlaczego?
17. 10. 2023
Jeśli masz kota, być może zauważyłeś, że jesienią potrzebuje on więcej jedzenia. Dotyczy to szczególnie kotów żyjących stale na zewnątrz, ale często objawia się to u kotów, które wychodzą tylko okazjonalnie. To całkowicie naturalne.
Gdy temperatura spada, koty uwalniają więcej energii. Ponieważ kot jest zwierzęciem stałocieplnym, jesienią i zimą zużywa więcej energii, aby utrzymać temperaturę ciała. Kot również ma naturalny instynkt i wyczuwa zbliżającą się zimę. Jesienią koty zyskują grubszą sierść, ale to nie wystarczy, aby zapewnić im ciepło. Nadchodząca zima postawi większe wymagania metabolizmowi kota.
Kot domowy jest potomkiem dzikich kotów, dla których istotne było zgromadzenie wystarczających zapasów tłuszczu na zimę. Polowanie w śnieżnym krajobrazie było trudne, dlatego żbiki nie mogły liczyć na równie udane polowanie, jak w cieplejszych miesiącach. Tłuszcz podskórny pełni także funkcję izolacji termicznej.
Koty domowe również odziedziczyły tę instynktowną potrzebę dobrego przygotowania się do zimy. Chociaż regularnie otrzymują pokarm od ludzi, gromadzą zapasy tłuszczu na zimę, aby chronić je przed zimnem. Tłuszcz pomaga im również zrównoważyć zwiększone zapotrzebowanie na energię, aby utrzymać temperaturę ciała w najzimniejsze dni zimy.
W okresie jesienno-zimowym niektóre koty mogą zatem odczuwać ciągły głód, dlatego należy w tym okresie odpowiednio dostosować dawkowanie. Ważne jest jednak, aby dawki karmy dzielić w taki sposób, aby uniknąć problemów trawiennych.
Bardziej niż w innych okresach ważne jest również, aby szczególnie w tych miesiącach karma była dobrej jakości i zawierała wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych i innych substancji niezbędnych dla zdrowia kota.
W przypadku kotów, które stale przebywają na zewnątrz, konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości wody także w mroźne dni. Kot wychodzący często znajduje naturalne źródła pożywienia podczas swoich wędrówek. Jednak w zimnych miesiącach zamarzają, dlatego ważne jest, aby kilka razy dziennie usuwać lód z miski z wodą i dodawać świeżą wodę.
Nie zapomnij też o legowisku dla kota. Koty wychodzące lubią budować swoje gniazda w szopach, strychach i innych dogodnych miejscach w domu. Upewnij się, że w ich legowisku nie ma wiatru i odpowiednio je wyłóż, najlepiej słomą, która nie zatrzymuje wilgoci. Różne legowiska tekstylne mogą nie być całkowicie odpowiednie dla kotów przebywających na świeżym powietrzu, ponieważ kot może odkładać śnieg na futrze, a wilgoć, która będzie utrzymywana w legowisku, będzie pożywką dla różnych pasożytów.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.