Choroby grzybowe roślin ogrodowych — jak je chronić?

24. 08. 2023

Choroby grzybowe roślin ogrodowych — jak je chronić?

Rośliny to żywe organizmy, które mogą zapadać na różnego rodzaju choroby nie tylko dlatego, że ogrodnik niewystarczająco o nie dba. Wpływ na pogorszenie ich stanu mogą mieć różnego rodzaju czynniki. Ogromnym zagrożeniem dla roślin doniczkowych i ogrodowych jest grzyb. Na choroby grzybowe roślin należy reagować natychmiast, aby te nie rozprzestrzeniły się na zielonym terenie i nie spowodowały całkowitego zniszczenia roślin. Sprawdź, jak rozpoznać grzyba na roślinie i jak sobie z nim radzić, żeby cieszyć się bujną roślinnością w domowej przestrzeni oraz w przydomowym ogródku.

Czynniki sprzyjające rozwojowi chorób roślin

Najczęściej spotykana choroba grzybowa na roślinach to tzw. porażenie grzybicze. Wpływ na jej występowanie mogą mieć niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale również zła pielęgnacja roślin. Grzyb na roślinach może wystąpić w wyniku:

  • wychłodzenia,
  • nagłej zmiany temperatury powietrza,
  • mikrouszkodzeń roślin, na przykład podczas ich transportu,
  • złej pielęgnacji w zakresie podcinania,
  • zastosowania złego podłoża, na przykład tego, które nie jest przepuszczalne,
  • nadmiernego podlewania roślin,
  • nadmiernego zraszania roślin.

Objawy chorób grzybowych są najczęściej łatwo zauważalne, dzięki czemu udaje się szybko reagować i zwalczyć tego rodzaju infekcję roślin. Warto zwrócić uwagę, że choroba grzybowa roślin to nie tylko biały nalot na liściach. Mogą wystąpić również czarne plamy na liściach róży, rdzawe plamy na liściach gruszy, brązowe plamy na liściach lubczyku, żółte plamy na liściach ogórków, szara pleśń na hortensji czy pomarańczowy grzyb na drzewie. Co więcej, występuje wiele odmian chorób grzybowych roślin. Poznaj najczęstsze choroby grzybowe roślin, aby móc szybko je zwalczyć.

Najczęstsze grzybowe choroby roślin ogrodowych

Choroby wywoływane przez grzyby są dla roślin niezwykle szkodliwe. Nie tylko prowadzą do ich negatywnej zmiany wyglądu czy przeszkadzają w rozwoju. W skrajnych przypadkach skutkują całkowitym zniszczeniem nie tylko liści czy kwiatostanów, ale również korzeni, łodyg i pnia. Sprawdź, jaki grzyb na liściach występuje najczęściej i jak radzić sobie w chorobie grzybowej roślin uprawianych w doniczkach oraz w gruncie.

Szara pleśń — biały nalot na kwiatach

W przypadku chorób grzybowych, których objawem jest biały nalot na kwiatach, zazwyczaj mamy do czynienia z wełnowcem. To szkodnik, który występuje najczęściej zimą i atakuje kaktusy, hortensje czy sukulenty. W przypadku obecności grzybów mowa również o szarej pleśni, która rozwija się na roślinach uprawianych w warunkach zbyt małego nasłonecznienia i o za dużej wilgotności. Pierwszym krokiem w walce z grzybem tego rodzaju jest dokładne podlewanie rośliny, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie pomoczyć liści.

Mączniak prawdziwy

Mączniak na kwiatach pojawia się jako biały nalot. Co ciekawe, nie występuje jedynie na kwiatostanach, ale również na liściach i łodygach. Ten ekopasożyt może pojawić się na roślinach ozdobnych, ale również warzywach czy owocach. Mączniak atakuje nawet chwasty, w tym babkę lancetowatą. Warto podkreślić, że objawy grzyba tego rodzaju to nie tylko mączny, biały nalot. Charakterystyczne są również czarne plamki, które są zarodnikami grzyba.

Grzyb tego rodzaju doprowadza do całkowitego uschnięcia rośliny. Jest ogromnym zagrożeniem, ponieważ szybko rozprzestrzenia się wraz z podmuchami wiatru. Do jego zwalczenia można wykorzystać domowe sposoby, na przykład oprysk z pokrzywy czy ekstrakt z grejpfruta, ale lepiej zainwestować w profesjonalne preparaty i opryskiwacze.

Rdzowce, czyli roślinna rdza

Roślinna rdza jest często bagatelizowana przez ogrodników, ponieważ z pozoru nie wygląda groźnie. To jedna z chorób grzybowych roślin, która daje objawy na spodzie liści. Zauważalna w tym przypadku jest rdza na liściach. Zainfekowane od tych grzybów rośliny będą rosnąć o wiele wolniej, grzyby prowadzą do zrzucenia liści i braku kwitnienia. Rdza mięty czy rdzawe plamy na liściach róży pojawiają się z reguły wczesną wiosną albo latem. Rdza liści jest możliwa do zwalczenia naparem z piołunu lub skrzypu, jednak również w tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne preparaty.

Czarne, żółte i brązowe plamy liści

Takie objawy dają choroby wywołane przez grzyby, na przykład rizoktoniza. Najczęściej grzyby występują w wyniku nadmiernej wilgotności powietrza, złej przepuszczalności podłoża lub zbyt obfitego podlewania. Brązowe plamy na liściach laurowiśni, czarne zarodniki grzybów na jabłoni czy żółta, grzybowa plamistość liści pojawia się na roślinach doniczkowych albo sadzonych w gruncie, w cieniu. Co istotne, brak reakcji na plamistość liści może doprowadzić do całkowitej ich degradacji. Szybko zauważysz dziury w liściach roślin ogrodowych, na przykład dziury w liściach róży, poskręcane liście śliwy. Czym prędzej zastosuj preparat przeciw chorobom grzybowym roślin, zanim będzie za późno.

Kędzierzawość liści

Kędzierzawość liści prowadzi do ich deformacji. Ten rodzaj grzybów zazwyczaj pojawia się na brzoskwini. Jej liście są małe, nie mogą się rozwinąć ani rozłożyć, wyglądają jak przykurczone i zmieniają barwę. W walce z tego rodzaju grzybem sprawdzą się opryski stosowane już od marca, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie co najmniej 6 stopni Celsjusza.

Domowe i naturalne sposoby na leczenie chorób

Oprócz profesjonalnych preparatów na choroby grzybowe roślin doskonale sprawdzają się również domowe sposoby. Bez problemu znajdziesz przepis na środek przeciwko grzybom, który zrobisz samodzielnie. Co sprawdza się najlepiej, aby szara pleśń na liściach nie pojawiła się już nigdy więcej? Poznaj najlepsze, naturalne sposoby na choroby grzybowe roślin. Dowiedz się również, kiedy oprysk na choroby grzybowe będzie najskuteczniejszy i dobierz preparat w zależności od gatunku grzyba i roślin. Grzybicza choroba jabłoni, brązowe plamy na lubczyku, a może brązowe plamy na liściach ogórków? Dowiedz się, jak poradzić sobie z chorobą grzybową już teraz.

Cynamon

Cynamon na choroby grzybowe roślin sprawdzi się prewencyjnie. Warto oprószyć nim pączki kwiatów oraz przycięte gałęzie.

Aspiryna

Aspiryna na choroby grzybowe roślin sprawdzi się najlepiej w przypadku ogródków warzywnych. 2 tabletki aspiryny należy rozpuścić w 1 litrze wody, a następnie całość zalać jeszcze 9 litrami wody. Ten środek sprawdzi się do wieczornego podlewania.

Serwatka

Serwatka zwalcza grzyba w ogrodnictwie i zapobiega powstawaniu pleśni, ponieważ zawiera dużą ilość kwasu mlekowego. Roztwór należy sporządzić w proporcjach z wodą 2:1.

Soda oczyszczona

Do 1 łyżeczki sody oczyszczonej dodaj 5 ml szarego mydła i 2 litry wody. Takim opryskiem zwalczysz grzyby, które już zainfekowały rośliny.

Jak zapobiegać chorobom roślin?

W Twoim ogrodzie pojawiła się szara pleśń na ogórkach, mączniak na bazylii albo pleśń na drzewach owocowych? Wylecz rośliny natychmiast, a później wprowadź środki prewencyjne. Zapobieganie chorobom grzybowym nie jest łatwe, ale możliwe. Przede wszystkim nie podlewaj nadmiernie roślin, zmień ich podłoże, jeśli nie jest przepuszczalne. Pamiętaj, że zbyt niska temperatura może wywołać grzyby, dlatego rośliny nieodporne na zimno lepiej uprawiać w szklarni lub w doniczkach.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować