Cicha noc: Jak powstrzymać psa od szczekania bez powodu

19. 09. 2023

Cicha noc: Jak powstrzymać psa od szczekania bez powodu

Pies wyraża swoje uczucia na różne sposoby. Może to być marudzenie, warczenie, wycie, ale najczęściej wyraża się to poprzez szczekanie. To właśnie szczekaniem i warczeniem potrafi ostrzec nas przed niebezpieczeństwem, a jednocześnie odstraszyć niepożądanego gościa mającego złe zamiary, aby z daleka ominął Twój ogród i dom. Czasami jednak pies może szczekać bez powodu, a kiedy dochodzi do skrajności, może denerwować nie tylko Ciebie, ale także Twoich sąsiadów.

Jeśli pies reaguje na przechodniów szczekaniem i warczeniem, jest to całkowicie naturalne. Równie naturalne jest, że pies mieszkający w domu zaczyna szczekać natychmiast po wypuszczeniu go do ogrodu. Z reguły chodzi po domu i szczeka na znak, że strzeże swojego terytorium.

Ale niektóre psy szczekają godzinami bez pozornie żadnego powodu. Jest to uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i sąsiadów i zwykle zmusza właściciela do podjęcia pewnych działań. Częściej jednak psy szczekają, gdy są same w domu, więc ich właściciel nawet nie musi o tym wiedzieć. Jest to często przyczyną sporów sąsiedzkich, ponieważ właściciel psa nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak denerwujące może być ciągłe szczekanie. Jeszcze bardziej denerwujące jest to, że pies szczeka całą noc bez wyraźnego powodu.

Jak oduczyć psa szczekania bez powodu?

Przede wszystkim należy zidentyfikować przyczynę i spróbować ją wyeliminować. Czasami pies może być zirytowany widokiem czegoś, co go niepokoi np. zwierzętami za płotem. Innym razem może to być zapalona latarnia uliczna. W takich przypadkach często pomaga np. przeniesienie budy w miejsca, w których pies będzie miał większy spokój lub zamontowanie na płocie nieprzezroczystej siatki. W niektórych przypadkach warto rozważyć podzielenie ogrodu płotem, aby pies nie miał dostępu do miejsc, gdzie coś go niepotrzebnie prowokuje.

Ważne jest, aby pies miał suche i ciepłe miejsce, gdzie nie ma wiatru, gdzie jest cicho i gdzie może spokojnie odpocząć w nocy.

Jeśli pies zacznie szczekać, nie krzycz na niego. Ucz go spokojnych poleceń: na przykład „Cicho”. Gdy posłucha, możesz go nagrodzić np. smakołykiem lub ulubioną karmą.

Jeśli pies szczeka w nocy bez powodu, stwórz dla niego rutynę. Idź z nim na spacer każdego wieczoru przed snem, zmęcz go i zabierz go do łóżka w domu.

Czasami odkrycie przyczyny szczekania może być problematyczne. Na rynku dostępne są dziś urządzenia do umieszczenia w mieszkaniu lub ogrodzie, które reagują na szczekanie psa wysyłając sygnał ultradźwiękowy. Jest niesłyszalny dla ludzi, ale bardzo nieprzyjemny dla psów. Jednak użycie takiego urządzenia należy zawsze skonsultować ze specjalistą. W niektórych przypadkach te urządzenia elektroniczne mogą mieć odwrotny skutek. Nieprzyjemny dźwięk może wywołać u niektórych psów jeszcze silniejsze szczekanie. W ten sposób ekspert często może odkryć przyczyny szczekania i znaleźć sposób na uspokojenie psa nawet bez elektroniki, która może go niepotrzebnie stresować.

Zawsze pamiętaj, że oduczając niepotrzebnego szczekania, należy mieć na uwadze nie tylko swoje dobre samopoczucie, ale także dobro swojego psiego przyjaciela

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować