Jak i z czego zrobić dobry kompostownik ogrodowy?

18. 09. 2023

Jak i z czego zrobić dobry kompostownik ogrodowy?

Jak i z czego zrobić dobry kompostownik ogrodowy?

Kompostowanie to proces rozkładu resztek organicznych, które nierzadko stanowią odpady w ramach prowadzonego gospodarstwa domowego. Kompost stanowi doskonały nawóz naturalny, dlatego w każdej przydomowej przestrzeni warto zaaranżować miejsce do jego generowania. Dowiedz się, jaki kompostownik sprawdzi się najlepiej. Poznaj różne rodzaje kompostowników i zdecyduj się na samodzielne zrobienie takiego zbiornika albo kup gotowy kompostownik najlepszej jakości.

Czym jest kompostownik i do czego służy?

Kompostownik to niewielkich rozmiarów zbiornik, w którym składowane są resztki organiczne, takie jak warzywa, owoce czy suche kwiaty i siano. Składowanie takich odpadów w jednym miejscu pozwala na powstawanie kompostu, który jest ekologicznym nawozem. Kompost możesz wykorzystać jako alternatywę dla odżywek do ogrodowych roślin i przydomowego warzywniaka, mając pewność, że w jego składzie znajdują się same naturalne składniki.

Dlaczego warto mieć kompostownik? Korzyści, cele i założenia

Kompostownik drewniany czy z tworzywa sztucznego pozwoli Ci generować naturalny nawóz dla roślin. Dzięki niemu warzywa w ogrodzie będą dorodne, a kwiaty ozdobne staną się główną dekoracją przydomowej przestrzeni. Co więcej, dojrzały kompost to przecież odpady organiczne, a więc kompostownik pozwoli Ci utrzymać porządek w zewnętrznej strefie. Wyrzucaj do niego liście, kwiaty, które uległy przekwitnięciu, drobne gałązki czy mech z oczka wodnego, aby ogrodowa przestrzeń mogła prezentować się zawsze doskonale.

Jak zbudować kompostownik?

Mały kompostownik nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni materiał i dysponujesz podstawowymi narzędziami, jak młotek czy śrubokręt. Najłatwiej wykonać kompostownik drewniany. Zbij płaskie deski i wykonaj pokrywę, dzięki której kompost w zamkniętym zbiorniku będzie powstawał szybciej. Zamontuj z trzech stron siatkę izolacyjną, aby kompost nie wchodził w reakcję z drewnem.

Materiały, czyli z czego zrobić kompostownik?

Domowy kompostownik może być wykonany z drewna, samodzielnie wykonasz na przykład kompostownik z palet. Dostępne są również gotowe kompostowniki z tworzyw sztucznych i właśnie na takie warto stawiać.

Do wyboru masz prostą, otwartą konstrukcję albo kompostownik zamykany. Kompostownik może zostać wkopany w ziemię albo służyć na jej powierzchni. Innowacją są kompostowniki obrotowe, które ułatwiają mieszanie odpadów organicznych, dzięki czemu kompost powstaje szybciej.

Warstwy kompostownika

Aby usprawnić powstawanie kompostu, kompostownik musi składać się z konkretnych warstw. Na samym dnie najlepiej ułożyć warstwę gałązek, która zapewni drenaż i swobodny dostęp powietrza. Zaleca się również ułożyć warstwę torfu lub słomy, która stworzy pryzmę kompostową.

Drewniany kompostownik w ogrodzie

Do stworzenia własnego kompostownika możesz wykorzystać drewno. Potrzebne materiały to cztery drewniane paliki i palety. Kompostownik może powstać też z płaskich desek. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie kompostownika samodzielnie, możesz swobodnie wybrać jego wielkość czy kształt. Pamiętaj tylko o zaimpregnowaniu skrzyni oraz założeniu siatki izolacyjnej.

Kompostownik w ziemi

Jeśli kompostownik ma zostać wbudowany w ziemię, warto wybrać ten z trwałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że składniki kompostu nie będą przenikać w grunt, a sam zbiornik będzie służył w swojej doskonałości przez długie lata.

Co można kompostować?

Kompostowanie to produkcja naturalnego nawozu, dlatego do kompostownika z tworzywa sztucznego, z drewna czy też tego rodzaju zbiornika w ziemi możesz wrzucać wszystkie odpady organiczne, takie jak:

  • resztki warzyw, owoców i wszelkie resztki roślinne,
  • skoszoną trawę,
  • suche liście,
  • muł z oczka wodnego,
  • pocięte gałązki,
  • suche kwiaty,
  • słomę,
  • glony,
  • resztki popiołu drzewnego.

Tego rodzaju resztki organiczne pozwolą Ci stworzyć doskonałej jakości, wartościowy nawóz, który korzystnie wpłynie na strukturę gleby w przydomowym warzywniaku i będzie mieć pozytywne znaczenie dla estetyki ogrodu, w którym uprawiane są rośliny ozdobne.

Gotowy kompostownik

Możesz samodzielnie zrobić drewniany kompostownik, ściany kompostownika mogą być na przykład wykonane z palet. Świetnie sprawdzi się też kompostownik murowany. Jeśli jednak nie masz czasu na tego rodzaju prace i chcesz, żeby proces kompostowania rozpoczął się jak najszybciej, postaw na gotowy kompostownik. W dobrych sklepach z asortymentem ogrodniczym znajdziesz kompostowniki z bezpiecznych tworzyw sztucznych, których materiał nie wchodzi w reakcję z resztkami organicznymi, a powstały nawóz będzie w pełni ekologiczny. Ile kosztuje kompostownik dostępny "od ręki"? Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na długie lata, cena tego rodzaju elementu przydomowej przestrzeni jest naprawdę niewielka.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować