Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Krok po kroku

18. 09. 2023

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Krok po kroku

Podczas koszenia trawy zrywa Ci się linka w podkaszarce? Okazuje się, że to dosyć częsta awaria, którą na szczęście można szybko wyeliminować. Jeśli tylko masz zapas żyłki do podkaszarki, błyskawicznie nawiniesz nową, aby kontynuować prace w ogrodzie i cieszyć się równo skoszonym trawnikiem. Sprawdź, jak nawinąć żyłkę do podkaszarki, aby praca z tym ogrodowym sprzętem była sprawna i komfortowa. Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Kiedy należy wymienić żyłkę w podkaszarce?

Okazuje się, że zmiana żyłki tnącej w podkaszarce to jedna z najłatwiejszych czynności, jaką przeprowadza ogrodnik, aby móc skosić trawnik należycie. Pamiętaj, że żyłkę w podkaszarce musisz wymienić nie tylko wtedy, kiedy ulegnie ona nagłemu zerwaniu. Podkaszarka wymaga przeprowadzania regularnego serwisu i przeglądu. Wymień żyłkę w podkaszarce, jeśli zauważyłeś, że:

  • podkaszarka bardziej hałasuje podczas pracy,
  • koszenie trawy zajmuje więcej czasu niż zwykle,
  • koszenie trawy nie jest tak efektowne jak zawsze, a źdźbła trawy są ścięte nierówno lub mają poszarpane końce.

Bagatelizowanie niepokojących sygnałów, które świadczą o złej jakości i nieprawidłowej pracy żyłki tnącej może doprowadzić do awarii całej podkaszarki. Lepiej uniknij tego błędu, tym bardziej że wymiana żyłki w podkaszarce elektrycznej czy spalinowej nie jest zadaniem skomplikowanym i na pewno poradzisz sobie z nim samodzielnie.

Kiedy należy wymienić żyłkę w podkaszarce?

Zarówno do koszenia trawy, jak i wymiany żyłki tnącej w podkaszarce musisz się odpowiednio przygotować. Aby prace ogrodnicze tego rodzaju mogły przebiegać przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa, korzystaj nie tylko ze sprzętu najlepszej jakości i regularnie serwisowanego. Zastosuj również odzież ochronną, która dodatkowo zabezpieczy Twoje ciało. Co istotne, w zakresie bezpieczeństwa istotna jest również właściwa technika wymiany żyłki w podkaszarce oraz sam rodzaj żyłki tnącej, który musi być dopasowany do konkretnego modelu urządzenia ogrodowego do koszenia trawy.

Nawijanie żyłki do podkaszarki

Zanim zabierzesz się do wymiany żyłki w podkaszarce, przygotuj się do tej pracy odpowiednio. Przydadzą Ci się narzędzia, takie jak śrubokręt płaski lub krzyżykowy i nożyce albo nożyk do przycięcia żyłki. Podczas wymiany żyłki możesz też wyczyścić miękką ściereczką wszystkie komponenty podkaszarki.

Przed nawinięciem żyłki zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz poradnikiem, jak wymienić żyłkę w podkaszarce krok po kroku. Poznaj podstawowe zasady już teraz.

Zdejmij pokrywę głowicy podkaszarki

Pierwszym etapem jest demontaż głowicy podkaszarki. Zrób to dopiero wtedy, kiedy upewnisz się, że urządzenie jest wyłączone. W przypadku podkaszarki akumulatorowej wyjmij baterię, a w tej spalinowej zdejmij fajkę ze świecy zapłonowej. Teraz możesz obrócić podkaszarkę do góry i zdjąć obudowę.

Dokładnie wyczyść podkaszarkę

Kiedy pokrywa głowicy podkaszarki jest zdjęta, możesz zabrać się za czyszczenie urządzenia. Jak wspominaliśmy, w tym celu wystarczy użyć miękkiej ściereczki. W tej części sprzętu najczęściej pozostają ścinki trawy, których warto się pozbyć.

Wyjmij szpulę na żyłkę

Bez problemu możesz teraz wyjąć szpulę. Na tym etapie powinieneś mieć już przygotowaną odpowiednią żyłkę tnącą do podkaszarki. Najczęściej to producent wskazuje jej rodzaj, aby koszenie trawy mogło przebiegać sprawnie. Wyjmij szpulę i sprawdź jeszcze raz, czy na pewno możesz nawinąć na nią przygotowaną żyłkę. Na rynku dostępne są różne rodzaje żyłek, również te o zastosowaniu uniwersalnym, które pasują do każdego modelu podkaszarki.

Usuń pozostałości starej żyłki

Jeszcze przed nawinięciem nowej żyłki tnącej, sprawdź, czy na szpuli nie pozostały fragmenty starej żyłki. Zwróć szczególną uwagę, czy nie ma ich w trudno dostępnych miejscach.

Odetnij odpowiednią długość żyłki tnącej

Zanim zaczniesz nawijać żyłkę tnącą na szpulę podkaszarki, przygotuj odpowiednią długość żyłki. Przytnij ją nożykiem lub nożycami tak, aby miała około 5-6 metrów.

Nawiń żyłkę na pustą szpulę

Na szpuli podkaszarki producent najczęściej umieszcza oznaczenie w formie strzałki. Wskazuje ona kierunek nawijania żyłki. Aby ułatwić sobie zadanie, złóż żyłkę na pół, dzięki temu nawiniesz ją równo po dwóch stronach szpuli. Znajdź wypustkę i od tego miejsca rozpocznij nawijanie żyłki na podkaszarkę. Nawijanie żyłki powinno odbywać się pod pewnym naciskiem, aby trzymała się ona ściśle szpuli. Teraz pozostaje Ci już tylko założyć żyłkę i przymocować ją trwale. Na szpuli znajdziesz nacięcia, o które zahaczysz końcówkę żyłki. Pamiętaj, że dobrym zabiegiem jest pozostawienie zapasu żyłki o długości mniej więcej 15 cm z każdej strony szpuli.

Złóż głowice i umieść ją w podkaszarce

Możesz już włożyć szpulę do podkaszarki, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Nie zapomnij tylko o sprężynie oraz podkładkach. Kiedy zamontujesz szpulę i założysz ponownie obudowę sprzętu, upewnij się, że kawałki żyłki nie wystają z podkaszarki. Jeśli tak, przytnij ją. Nowoczesne podkaszarki są bardzo często wyposażone w nóż, który podczas pracy urządzenia automatycznie dopasuje długość żyłki.

Jaką żyłkę do podkaszarki wybrać?

Najczęściej to producent podkaszarki wskazuje, jaka żyłka tnąca sprawdzi się najlepiej. Wiadomo na pewno, że im jest cieńsza, tym tnie lepiej i szybciej. Pamiętaj, aby żyłkę tnącą do podkaszarki wybrać, uwzględniając rodzaj koszenia. Być może Twój ogród obfituje nie tylko w soczystą i bujną darń, ale również trudniejsze do usuwania chwasty? Jeśli działka jest zaniedbana, zarośnięta, a trawa na niej wysoka, lepiej zdecyduj się na żyłkę tnącą o większej średnicy. Możesz wybrać też żyłkę o kwadratowym bądź pięciokątnym przekroju.

Koniecznie sprawdź, czy żyłka tnąca do podkaszarki ma dodatkowe zabezpieczenie w postaci drutu. Właśnie taka gwarantuje doskonałe cięcie trawy i wytrzymałość przewodu. Musisz wiedzieć, że chociaż żyłki produkowane są z odpornego na ścieranie czy pękanie materiału, to jednak pod wpływem intensywnej eksploatacji i wysokiej temperatury żyłka może się stopić. Metalowy drut pozwala uniknąć takiej usterki.

Jeśli dalej nie wiesz, jaką żyłkę wybrać, może następnym krokiem podczas podejmowania decyzji niech będą parametry, które wpłyną na komfort koszenia trawy. Czy wiesz, że na rynku dostępne są żyłki tnące, które eliminują hałas, jaki generuje podkaszarka?

Pewne jest, że żyłka do podkaszarki musi być dobrana wedle modelu urządzenia, jego mocy i realizowanej pracy. Żyłki do drobnej trawy, gęstej murawy, chwastów, a może zarośli? Niektóre żyłki tnące są na tyle mocne, że podkaszarka z powodzeniem może zastąpić kosiarkę.

Najlepsze podkaszarki

Wymiana żyłki w głowicy automatycznej podkaszarki nie będzie Cię interesować, jeśli nie dokonasz wyboru najlepszego sprzętu. Rodzaj podkaszarki powinien być zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami i warunkami, jakie panują na działce. Podkaszarka sprawdzi się doskonale w niewielkich ogródkach, w których rośnie głównie darń. Zawsze zwracaj uwagę na moc takiego sprzętu. Możesz wybrać podkaszarkę akumulatorową, która sprawdzi się do pracy na terenie bez dostępu do energii elektrycznej lub podkaszarkę spalinową, napędzaną paliwem. Nie ma wątpliwości, że bez względu na typ podkaszarki, tego rodzaju sprzęt ogrodowy jest lekki i poręczny, sprawdzi się do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach i na różnorodnym terenie o nieregularnych kształtach.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować