Kiedy wąż ogrodowy powie dość: co zrobić, jeśli wąż pęknie?

23. 08. 2023

Kiedy wąż ogrodowy powie dość: co zrobić, jeśli wąż pęknie?

Wąż ogrodowy znajdziemy chyba w każdym domu. Niekoniecznie musi służyć tylko do podlewania, a np. do myjki ciśnieniowej. Wężem można spłukać zabłocony rower, taras, latem może służyć do napełnienia basenu wodą, równie dobrze nadaje się do odświeżenia i letniej zabawy.

Nic jednak nie trwa wiecznie, nawet najlepszej jakości wąż ma ograniczoną żywotność i w końcu będzie wymagał wymiany. Kiedy na wężu pojawi się pierwsze pęknięcie, nie trzeba jednak bardzo spieszyć się z wymianą. Można pomyśleć o owinięciu węża taśmą - jest to zabieg tymczasowy, ponieważ ciśnienie wody prędzej czy później "pokona". Jak więc naprawić wąż?

Właściwie są dwie opcje. Pierwszą z nich jest złączka naprawcza - wystarczy przeciąć wąż i usunąć uszkodzoną część, powstałe końce węża są następnie wkładane do złączki naprawczej i zabezpieczane przez skręcenie końcówek, które mocno zaciskają wąż na złączce.

Drugą opcją jest założenie na powstałe końce szybkozłączek, tych samych, których używasz do łączenia węży z nasadką kranową. Następnie użyj dwukierunkowego złącza do podłączenia węży. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w każdej chwili można odłączyć wąż i wykorzystać tylko jego część. Woda w wężu stopniowo traci ciśnienie, więc im dłuższy masz wąż, tym niższe będzie ciśnienie wody na jego końcu. Całą długość naprawionego węża można wtedy wykorzystać do podlewania drugiego końca ogrodu. Jednak gdy trzeba np. wypłukać zabłocony rower, odłączasz wąż i zużywasz tylko jego część. Ciśnienie wody będzie wyższe, a błoto będzie łatwiej zmywane.

Podobnie jak węże, różne złącza i przystawki mają ograniczoną żywotność. Po pewnym czasie woda może zacząć przesączać się przez nie. Nie ma nic przyjemnego, gdy z spryskiwacza podłączonego wokół złącza wycieka tyle wody, że masz jej więcej na spodniach i butach niż na trawniku. Jednak nawet w tym przypadku często nie jest konieczna natychmiastowa wymiana złączek. W większości przypadków wystarczy kupić komplet uszczelek za kilka złotych i wymienić je na złączach.

Zwykły wąż ogrodowy to często zaniedbywane akcesorium w ogrodzie, na które zwracamy uwagę dopiero wtedy, gdy zawodzi. Można jednak wydłużyć żywotność węża o lata, odpowiednio o niego dbając, nie zostawiając go na zewnątrz na mrozie i przechowując na zimę np. w garażu lub piwnicy, gdzie nie zamarznie.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i okazjonalnej konserwacji wąż i akcesoria będą Ci niezawodnie służyć przez wiele lat.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować