Letnie przycinanie drzew - czas start!
25. 08. 2023
Koniec wakacji to idealny czas na wycinkę drzew, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Letnie przycinanie drzew owocowych ma ogromny wpływ na zdrowy wzrost i plonowanie, natomiast w przypadku drzewek ozdobnych cięcie letnie pozwoli nam uzyskać pożądany kształt.
Drzewa i krzewy owocowe przycina się najczęściej w celu rozjaśnienia korony i skorygowania jej kształtu. Chociaż każdy gatunek drzewa wymaga specyficznego podejścia i czasu przycinania, w zasadzie to samo dotyczy większości drzew:
- W pierwszej kolejności należy usunąć chore, uszkodzone i martwe gałęzie. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób na inne części drzewa.
- Drugim krokiem jest usunięcie gałęzi wrastających w koronę. Celem jest stworzenie przewiewnej i dobrze oświetlonej korony. Cyrkulacja powietrza i wystarczająca ilość światła ograniczą rozprzestrzenianie się chorób i sprzyjają zdrowemu wzrostowi owoców.
Ważne jest planowanie i wskazane jest cięcie młodych gałęzi w odpowiednim czasie. Pozwoli to uniknąć konieczności późniejszych głębokich cięć, których niektóre drzewa nie tolerują dobrze.
Nie zapomnij leczyć ran na drzewach woskiem lub balsamem, ponieważ każda otwarta rana jest bramą do infekcji i zgnilizny.
Po dokładniejszym przycięciu zwykle zaleca się pozostawienie drzewa na co najmniej jeden sezon w celu regeneracji.
Pod koniec lata możemy przeprowadzić także ostateczne kształtowanie tui. Powinno to nastąpić po wiosennym cięciu, które odbywa się późną wiosną. Podczas przycinania wiosennego przycina się nowe, zarośnięte gałęzie, które szybko wyrosły od wiosny. Pod koniec lata możesz spłaszczyć i ukształtować tuję za pomocą wykaszarki.
Jakich narzędzi używasz do cięcia i przycinania?
Do grubszych gałęzi nadaje się piła ręczna lub piła łańcuchowa. Pilarki łańcuchowe mogą być napędzane silnikiem spalinowym, elektrycznym lub akumulatorowym. Umieszczone są zazwyczaj na wysuwanym drążku teleskopowym, dzięki czemu bez problemu można za ich pomocą usunąć nawet kilkumetrowe gałęzie w koronie.
Użyj nożyczek do pojedynczych, słabszych gałęzi. W zależności od wytrzymałości gałęzi wybierz duże sekatory dźwigniowe lub małe ręczne sekatory.
W przypadku żywopłotów najlepsze są oczywiście nożyce do żywopłotu z listew. Do wyboru są maszyny silnikowe, elektryczne lub akumulatorowe. Do wysokich krzewów nadają się nożyce do żywopłotu z wysięgnikiem teleskopowym, które mogą również przycinać płoty o wysokości 3-4 m.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.