Podstawy długiego i szczęśliwego życia Twojego psa

19. 09. 2023

Podstawy długiego i szczęśliwego życia Twojego psa

Dla wielu z nas pies jest niemal pełnoprawnym członkiem rodziny. Jest wiernym przyjacielem, który zawsze wita nas z radością. Pies jest oddanym towarzyszem szczęśliwych dni, ale także mniej wesołych okresów życia.
Choć każdy hodowca chciałby, aby jego psi partner mieszkał z nim jak najdłużej, często popełniamy błędy, które nieświadomie ranią naszego czworonożnego przyjaciela. Możemy narobić mu niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych, a nawet znacząco skrócić jego życie.

Podstawą jest wysokiej jakości odżywianie

Ważne jest, aby inwestować w wysokiej jakości paszę zawierającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednocześnie należy przestrzegać właściwych dawek karmy. Chociaż czasami trudno jest oprzeć się oczom psa, który błaga o więcej jedzenia lub smakołyku, naucz się być konsekwentny. Dawki należy także dostosować do aktywności konkretnego psa. Aktywny pies, z którym regularnie ćwiczysz i wyprowadzasz go na długie spacery, będzie wymagał innego karmienia niż pies trzymany np. przez seniora w mieszkaniu, gdzie pies przez większą część dnia leży i wychodzi jedynie na dwór z domu kilka razy dziennie.

Wystarczająca aktywność fizyczna

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy pies może większość czasu spędzać w ogrodzie. Ma wystarczająco dużo bodźców na zewnątrz, które stymulują go psychicznie i zmuszają do aktywności. Potrafi biegać wzdłuż płotu i szczekaniem dać znać przechodniom, że tu mieszka i jest zdeterminowany bronić swojego terytorium. Niezależnie jednak od tego, gdzie pies mieszka, ważne jest zapewnienie mu wystarczającej aktywności fizycznej związanej ze spacerami, bieganiem i zabawami.

Opieka weterynaryjna

Wielu hodowców odwiedza weterynarza tylko wtedy, gdy ich pupil ma problemy zdrowotne. Regularne wizyty profilaktyczne u lekarza weterynarii mogą z czasem ujawnić potencjalne problemy, a wczesne leczenie może uchronić psiego towarzysza przed wieloma niedogodnościami, a co nie mniej ważne, może być znacznie tańsze niż długotrwałe leczenie zaniedbanej choroby. Ważne są także regularne szczepienia i profilaktyka przeciw pasożytom.

Stymulacja mentalna

Podobnie jak aktywność fizyczna, dla psa ważna jest także stymulacja psychiczna. W ciągu dnia mogą chwytać różne interaktywne zabawki. Znudzony pies może czasami zdemolować wyposażenie mieszkania lub przeszkadzać sąsiadom wyciem i szczekaniem. Jeszcze ważniejsze jest stworzenie dla psa programu, w którym będziesz z nim regularnie ćwiczyć i bawić się.

Stres

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że psy mogą cierpieć z powodu stresu i jest dla nich tak samo niebezpieczny jak dla ludzi. Dlatego ważne jest, aby już od szczeniaka odpowiednio socjalizować psa, aby nie bał się innych psów i ludzi. Należy także zwracać uwagę na zachowanie psa i radzić sobie z sytuacjami, które z czasem mogą go zestresować.

Każdy pies jest wyjątkowy i może wymagać indywidualnej opieki i uwagi. Trzeba jednak zrozumieć, że czasami możemy nieświadomie wyrządzić mu krzywdę z miłości, dogadzając mu coś, co go krzywdzi. Dzięki właściwemu podejściu możesz zapewnić swojemu pupilowi szczęśliwe i długie życie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować