Tropikalne noce: nie możesz spać? Jak ułatwić zasypianie latem.

31. 08. 2023

Tropikalne noce: nie możesz spać? Jak ułatwić zasypianie latem.

Ciepłe, letnie noce mogą zachęcać do przyjemnych wieczornych spacerów lub siedzenia w ogrodzie. Kiedy jednak następnego ranka musisz wstać do pracy, a temperatura przez kilka nocy z rzędu nie spada poniżej 20°C, może to mieć niekorzystny wpływ na jakość Twojego snu. Nocna bezsenność spowodowana tropikalnymi temperaturami w naturalny sposób wpływa na zmęczenie w ciągu dnia. Jak można zminimalizować wpływ nocy tropikalnych na jakość snu?


Właściwa wentylacja


Wentyluj najpóźniej wieczorem lub rano, gdy temperatura zewnętrzna jest najniższa. W tym czasie należy dokładnie przewietrzyć, aby dom jak najbardziej się wychłodził. W ciągu dnia należy ograniczyć wpadanie promieni słonecznych przez okno i zasunąć zasłony lub rolety. Najbardziej skuteczne są rolety zewnętrzne, które zatrzymują ciepło nawet przed oknem. Odpowiednim rozwiązaniem może być także montaż specjalnych folii okiennych, które zatrzymują ciepło na zewnątrz.


Kup wentylator lub mobilny klimatyzator


Idealna temperatura zapewniająca dobry sen wynosi około 16–21°C. Przy wyższych temperaturach jakość snu ulega pogorszeniu. Jeśli w ciągu dnia nie uda Ci się utrzymać przyjemnej temperatury w sypialni, możesz schłodzić powietrze w sypialni przed pójściem spać za pomocą klimatyzatora lub wentylatora.

Klimatory posiadają zbiornik, który napełniamy zimną wodą (istnieje także możliwość włożenia do zbiornika lodu). Zimna woda przepływa przez membranę, przez którą przechodzi powietrze. Urządzenia te potrafią schłodzić powietrze nawet o 4-5°C, w zależności od mocy i wielkości pomieszczenia. Ich zaletą jest kilkukrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu do klimatyzacji, jednocześnie nie wymagają instalowania węży do odprowadzania ciepła na zewnątrz. Jedyną wadą jest to, że wodę w zbiorniku trzeba co jakiś czas wymieniać na świeżą i zimną.

Odłącz niepotrzebną elektronikę w sypialni


Nie używaj w sypialni niepotrzebnie żadnych urządzeń elektrycznych, które mogłyby nagrzać powietrze. Choć powszechnie wiadomo, że np. telewizor nie powinien znajdować się w sypialni, wiele osób go tam instaluje. Nie tylko niebieskie światło wytwarzane przez ekran podczas oglądania wpływa na powstawanie melaniny i zaburza rytm dobowy. Dodatkowo telewizor podgrzewa powietrze w pomieszczeniu i wszystko to znacząco wpłynie na jakość snu. Nie ładuj niepotrzebnie laptopów w sypialni, wyłącz komputery i wszystko, co może wytwarzać ciepło.


Przestrzegaj reżimu picia


W gorące dni ważne jest ścisłe przestrzeganie reżimu picia. Unikaj słodkich napojów i alkoholu, idealna będzie czysta woda, letnia herbata i soki owocowe. W ciągu dnia należy wypijać do 3 litrów płynów, jednak ograniczać je przed pójściem spać, aby nie budzić się niepotrzebnie z koniecznością pójścia do toalety. Unikaj ciężkostrawnych posiłków przed snem, po prostu zjedz lekką kolację.

Wybierz odpowiednią pościel


Lekka i oddychająca pościel pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza pot. Wybierz także odpowiednią pidżamę.


Załóż na okna siatki przeciw owadom


Ponieważ wietrzenie jest ważne zwłaszcza w nocy, otwarte okna są zaproszeniem dla komarów. Istnieją różne produkty, które mogą je odstraszyć, jednak w przypadku osób bardziej wrażliwych substancje uwalniane przez nie do powietrza mogą wpływać na sen.

Weź prysznic przed snem


Ciepły prysznic przed snem może poprawić jakość snu. Badania pokazują, że ciepło wody może stymulować reakcję snu, podczas której ciało w naturalny sposób się ochładza i przygotowuje do odpoczynku. Prysznic nie powinien być zbyt gorący, aby nie powodować nadmiernego pocenia się. Po ciepłym prysznicu zwykle poczujesz się bardziej zrelaksowany.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować