Zabierasz psa na wycieczkę? Zdradzamy jak bezpiecznie przewieźć go w samochodzie

14. 09. 2023

Zabierasz psa na wycieczkę? Zdradzamy jak bezpiecznie przewieźć go w samochodzie

Niezależnie od tego, czy zabierasz swojego czworonożnego przyjaciela w podróż samochodem, czy po prostu zabierasz go do weterynarza, bardzo ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo jego i swoje w samochodzie.

Zasadniczo Twoim zadaniem jest znalezienie bezpiecznego sposobu na zabezpieczenie psa w samochodzie. Ważne jest, aby uniemożliwić psu swobodne poruszanie się po samochodzie. Można argumentować, że Wasz pies jest przyzwyczajony do podróżowania samochodem i lubi jeździć na tylnym siedzeniu, nie okazując w żaden sposób złości ani irytacji, ale nigdy nie wiadomo, co może zrobić, nawet w przypadku drobnego wypadku drogowego. Pod wpływem stresu może zacząć zachowywać się zupełnie nieprzewidywalnie. Może zaatakować załogę samochodu, uciec z pojazdu i zagrozić ruchowi na drodze lub zostać potrąconym przez samochód.

Pies może również w razie wypadku zostać wyrzucony do przodu z niewiarygodną siłą, powodując poważne obrażenia zarówno on sam, jak i osoby znajdujące się w pojeździe.

Nieuwiązany pies może odwrócić uwagę kierowcy podczas jazdy, a chwila nieuwagi może być przyczyną wypadku. Znany jest także przypadek, gdy pies spłoszony głośnym klaksonem ciężarówki wpełzł pod nogi kierowcy i uniemożliwił mu kontrolowanie pedałami samochodu nogami. Ponadto, jeśli patrol policji podczas kontroli drogowej stwierdzi, że pies nie jest odpowiednio zabezpieczony, grozi Ci na miejscu kara grzywny.

Jak zatem bezpiecznie transportować?


Oferowany jest np. box transportowy, ale zamknięta przestrzeń może być dla psa stresująca i będzie rozpraszać Cię skomleniem i szczekaniem podczas jazdy. Jeżeli Twój pies źle toleruje transporter, wybierz inną metodę.

Zaopatrz się w specjalną uprząż, dzięki której możesz przypiąć psa do pasa bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. Uprząż pozwoli mu w pewnym stopniu swobodnie poruszać się po siedzeniu, ale zapobiegnie czołganiu się do przodu i przeszkadzaniu kierowcy. W razie wypadku szelki zapewnią psu pewną ochronę. Niewłaściwe jest wiązanie psa za obrożę w samochodzie, w razie wypadku może to spowodować uduszenie psa.

Jeśli częściej wybierasz się na wycieczki z psem, absolutnie idealnym sposobem jest pojazd typu kombi, w którym bagażnik oddzielasz siatką lub kratą. Możesz podarować tam swojemu pupilowi jego ulubiony koc i zabawki, aby zapewnić mu rozrywkę w drodze.

Na rynku dostępne są również specjalne koce, które mocuje się do oparcia tylnych siedzeń, podnosi się je nad tylnym siedzeniem i zawiesza za oparciami przednich siedzeń. Wyznacza to przestrzeń, w której pies może się poruszać, a jednocześnie chroni tylne siedzenie. Jednak nawet na takim kocyku warto zawiązać psa w szelki.

Na koniec pomyśl o odblaskowych obrożach lub szelkach, które są ważne, gdy spacerujesz z psem w przerwach podróży. Przykładowo, jeśli wczesnym wieczorem zatrzymasz się na przydrożnym przystanku na przerwę, pies może niespodziewanie wybiec z samochodu na jezdnię, a elementy odblaskowe zapobiegną wypadkowi.

Czego unikać przewożąc psa samochodem?


Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, zwłaszcza w miesiącach letnich. Temperatura w samochodzie potrafi bardzo szybko wzrosnąć do ponad 60°C i nawet krótki pobyt w takim środowisku może być bardzo niebezpieczny dla Twojego psiego przyjaciela. Jeśli wybierasz się na zakupy lub gdziekolwiek indziej, gdzie nie możesz zabrać ze sobą psa, lepiej zostawić go w domu.

Jeśli wozisz psa samochodem, nie puszczaj głośnej muzyki, jego uszy są znacznie bardziej wrażliwe niż ludzkie.

Nigdy nie sadzaj psa na przednim siedzeniu, nawet z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Absolutnie najgorszym pomysłem jest trzymanie psa na kolanach podczas jazdy. Chociaż prawdopodobnie nie przychodzi to do głowy większości ludzi, możesz być zaskoczony, ile razy szczególnie niektóre panie zostały przyłapane na noszeniu swojego maleńkiego psiego przyjaciela na kolanach podczas jazdy.

Podczas dłuższych podróży nie zapomnij o przerwach na spacery. Pies biega, przeciąga się, wypróżnia się. Nie zapomnij podać mu miski wody na każdym przystanku.

Nie zapomnij o jedzeniu dla psów na dłuższe podróże. Absolutnie idealna jest sucha karma, którą można łatwo transportować nawet w normalnej temperaturze w samochodzie i nie psują się. Wybieraj tylko tą, która zawierają wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies. Niektóre tanie karmy z supermarketów często mają bardzo niską wartość odżywczą. Choć nasycą psa, nie dodadzą mu praktycznie żadnej energii, której będzie mu bardziej potrzebne na wycieczce niż w domu.

Być może nie warto lekceważyć bezpieczeństwa podczas transportu psa w samochodzie. Zabezpiecz swojego partnera w taki sposób, abyście oboje bez problemów dotarli do celu i mogli w pełni cieszyć się podróżą.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować