Czysta woda w basenie: To proste, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad
16. 06. 2023
Czysta woda to warunek konieczny do przyjemnego i komfortowego korzystania z basenu. Jednak wiele osób boryka się z problemem mętnej lub zielonkawej wody, która psuje im radość z kąpieli. Jednocześnie prawidłowe utrzymanie czystej wody w basenie to żadne wyzwanie, wystarczy skupić się na trzech ważnych czynnikach: pH wody, właściwym stosowaniu chloru oraz właściwej konserwacji filtra.
Wartość pH wody jest miarą jej kwasowości lub zasadowości. Idealnie pH wody w basenie powinno wynosić od 7,2 do 7,6. Wiele osób bagatelizuje znaczenie prawidłowego pH, co może mieć poważne konsekwencje. Jeśli pH jest zbyt wysokie (zasadowe), minerały osadzają się na ściankach basenu i filtrze, powodując mętnienie wody. I odwrotnie, zbyt niskie pH (środowisko kwaśne) może powodować podrażnienia oczu i skóry. Ponadto, jeśli pH wody jest zbyt wysokie lub odwrotnie, skuteczność chloru drastycznie spada. Dlatego ważne jest, aby regularnie mierzyć pH wody za pomocą testera i w razie potrzeby regulować je za pomocą odpowiedniej chemii basenowej.
Chlor jest najczęściej stosowanym środkiem do dezynfekcji wody basenowej. Jego celem jest zabicie bakterii, wirusów i glonów, które mogą powodować problemy zdrowotne. Jeśli jednak regulacja pH wody jest nieodpowiednia, wiele osób dodaje zbyt dużo chloru do basenu, próbując utrzymać wodę w czystości. Nie tylko niepotrzebnie rujnuje to portfel, ale także prowadzi do nadmiernego chlorowania wody. Zbyt chlorowana woda może podrażniać oczy, skórę i błony śluzowe oraz powodować dyskomfort. Woda ma też nieprzyjemny zapach chloru, a śmierdzący basen raczej zniechęca do pływania. Dlatego ważne jest przestrzeganie właściwej dawki chloru w zależności od objętości wody w basenie i regularne sprawdzanie jego poziomu. Jeśli przepisane dawkowanie nie wystarczy, szukaj winy gdzie indziej - zwykle jest to złe pH wody.
Jednak sama chemia nie może utrzymać krystalicznie czystej wody. Ważna jest odpowiednio dobrana filtracja i jej konsekwentna konserwacja. Filtr należy regularnie czyścić i sprawdzać, czy działa prawidłowo.
Filtry wkładowe wymagają częstszego płukania filtra, a w przypadku uszkodzenia lub nadmiernego zanieczyszczenia należy natychmiast wymienić filtr. Rozdarty filtr nie wyłapałby brudu, zatkany filtr ogranicza przepływ wody, a filtracja traci skuteczność.
Z filtrami piaskowymi, przy odpowiedniej konserwacji, wypełnienie piaskiem może wystarczyć na kilka lat eksploatacji. Piasek krzemionkowy zwykle nie wiąże ze sobą żadnych zabrudzeń, z wyjątkami, a jeśli regularnie go płuczesz, może wymagać wymiany raz na 4-5 lat. Wiele zależy też od rodzaju basenu i jakości wody. Jeśli napełnisz basen wodą wapienną ze studni, już po jednym sezonie piasek może się zakamienić i nie będzie nadawał się do użytku. Jednak głównym powodem konieczności co jakiś czas wymiany piasku jest fakt, że przepływająca woda w filtrze stopniowo rozdrabnia ostre krawędzie ziaren piasku. Piasek taki nie jest w stanie wychwycić zanieczyszczeń, a gdy ziarna piasku zbliżają się do siebie, zmniejsza się również przepływ filtracji.
Ale czasami może się zdarzyć, że nawet przy prawidłowym przeprowadzeniu wszystkich procedur i konserwacji woda w basenie stanie się mętna. Zwykle jest to spowodowane faktem, że w wodzie znajdują się tak małe cząsteczki, że filtracja nie jest w stanie ich wychwycić. W takim przypadku możesz użyć flokulantu. Wytrąca małe cząstki w płatki, które można usunąć przez filtrację. Należy jednak zachować ostrożność podczas dozowania flokulantu. Lepiej mniej niż więcej. Jeśli dodasz dużo flokulantu do wody, najpierw wytrącą się zanieczyszczenia, a następnie dosłownie zacznie się flokulacja. W tym przypadku rozwiązanie jest dość proste, choć może brzmieć bardzo nietypowo. Dodaj do wody drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz z odkurzacza. Flokulant wiąże się z nimi, a filtracja usuwa je z wody.
Naprawdę nie musisz być inżynierem rakietowym, aby utrzymać czystą wodę w basenie. Z pewnością nie ma sensu eksperymentować, wystarczy postępować zgodnie ze sprawdzonymi procedurami i nie zaniedbywać konserwacji. Wtedy będziesz mógł w pełni cieszyć się basenem.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.