Jak przyciągnąć zapylacze do ogrodu? Wskazówki dotyczące udanych zbiorów.

06. 04. 2023

Jak przyciągnąć zapylacze do ogrodu? Wskazówki dotyczące udanych zbiorów.

Często zapominamy, że, aby cieszyć się obfitymi zbiorami nie wystarczy tylko zapewnić roślinom odpowiednią glebę z wystarczającą ilością składników odżywczych i chronić je przed szkodnikami i chorobami. Drzewa owocowe, krzewy i niektóre warzywa nie mogłyby owocować bez pomocy owadów zapylających, dlatego w interesie każdego ogrodnika jest przyciągnięcie ich do swojego ogrodu.

Zapylacze odgrywają kluczową rolę w przenoszeniu pyłku z jednego kwiatu na drugi, umożliwiając tworzenie nasion i owoców. W przyrodzie istnieje wiele gatunków zapylaczy, ale w ostatnich latach ich liczba niestety drastycznie spada. Fakt ten spowodowany jest m.in. zmianami krajobrazu, intensywną produkcją rolną, stosowaniem pestycydów i herbicydów oraz zmianami klimatycznymi.

Czy wiesz, że kwietnik nie tylko upiększa Twój ogród, ale sadzenie roślin kwitnących to świetny sposób na przyciągnięcie zapylaczy do ogrodu? Wskazane jest, aby skupić się na roślinach, które kwitną w różnym czasie, aby zapewnić ciągłe źródło pożywienia dla tych owadów przez cały sezon.

Jeśli to możliwe, pozwól części ogrodu rosnąć jako kwitnąca, dzika łąka, dzięki temu stanie się on domem dla wielu pożytecznych owadów.

Innym sposobem wspierania obecności zapylaczy jest umieszczenie specjalnych domków/hoteli dla owadów w ogrodzie. Te "owadzie domki" zapewniają schronienie różnym gatunkom zapylaczy, takim jak trzmiele, pszczoły i osy. Są one bardzo przydatne w ogrodzie, nie tylko jako owady zapylające, ale także jako drapieżniki szkodliwych gatunków owadów.

Ostatnim sposobem na zachęcenie do obecności zapylaczy jest zminimalizowanie stosowania pestycydów i herbicydów w ogrodzie. Te chemikalia mogą mieć szkodliwy wpływ na pożyteczne zapylacze, więc najlepiej zastąpić je babcinymi, naturalnymi i o dziwo, wyjątkowo skutecznymi metodami.

Niektóre ekstrakty roślinne, takie jak czosnek lub olejek z drzewa herbacianego, mogą być stosowane jako naturalny pestycyd. Podczas nanoszenia za pomocą opryskiwacza nie musisz się jednak martwić o wdychanie trucizn.

Uprawiaj rośliny, które odstraszają szkodniki. Niektóre rośliny zawierają olejki eteryczne, oleje lub inne związki chemiczne, które mogą odstraszać niektóre owady, należą do nich np. mięta, czosnek, pietruszka, lawenda i inne.

Zamiast używać herbicydów, usuwaj chwasty ręcznie. Można również wprowadzić ściółkowanie, które chroni glebę przed wysychaniem i ogranicza wzrost chwastów. Jeśli stosuje się ściółkę organiczną, taką jak kora lub miazga drzewna, wtedy gnijąca kora dodaje również składniki odżywcze do gleby. Jeśli oprócz ściółkowania używasz odpadów ogrodowych, zwracasz składniki odżywcze do gleby. Ile gałęzi z przyciętych krzewów i drzew co roku trafia na odpady? Używając niszczarki ogrodowej, możesz je dobrze wykorzystać i nadal oszczędzać na zakupie ściółki.

Próba walki z naturą jest bitwą z góry przegraną, dotyczy to również naszych ogrodów. Jeśli zbudujesz dobrze zrównoważony ogród, sam poradzi sobie z wieloma problemami.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować