Jak wybrać kolektory słoneczne do basenu

16. 06. 2023

Jak wybrać kolektory słoneczne do basenu

Czy Ty też czasami nie możesz się doczekać, aż słońce ogrzeje wodę w basenie do akceptowalnej temperatury na wiosnę? Z własnego doświadczenia wiem, że szczególnie dzieci są niecierpliwe i często wskakują do basenu, gdy woda nie ma nawet 20°C. Niestety, w zależności od wielkości basenu, może minąć kilka dni, zanim woda wystarczająco się nagrzeje. Kolektor słoneczny może skrócić ten czas do kilku godzin.

Sposobów na podniesienie temperatury wody w basenie jest oczywiście więcej. Najtańszą opcją są płachty słoneczne, które unoszą się na powierzchni i w ciągu dnia wychwytują ciepło ze światła słonecznego, a nocą zapobiegają ucieczce ciepła z wody. Wadą jest bardziej skomplikowana obsługa. Nadają się szczególnie do basenów naziemnych. W przypadku basenów wkopywanych płachta słoneczna może stać się bardzo niebezpieczną pułapką dla zwierząt i dzieci, które mogłyby na nią spaść.

Jeśli pominiemy energochłonne systemy zasilane wyłącznie prądem lub wymagające finansowo pompy ciepła, optymalnym rozwiązaniem do podgrzewania wody w basenie jest płaski kolektor słoneczny. Jego wadą jest potrzeba miejsca na jego rozłożenie, jednak istnieje możliwość zawieszenia ich np. na ogrodzeniu, czy postawienia na dachu. Aby były najbardziej skuteczne, powinny być skierowane prostopadle do słońca. Oznacza to, że panel powinien być skierowany na południe i tworzyć z podłożem kąt około 30 - 40°. Jest rzeczą oczywistą, że musi być umieszczona na słońcu, w cieniu pochłonie tylko znikomą ilość ciepła z powietrza, co w minimalnym stopniu wpłynie na temperaturę wody.

Wielkość powierzchni paneli słonecznych powinna być proporcjonalna do objętości wody w basenie. W przypadku małych basenów o objętości do 5 m3 wystarczy nawet panel o powierzchni mniejszej niż 1 m2. Dla dwukrotnie większej objętości wody, następnie około dwukrotnie większej powierzchni panelu itp. Nie jest to jednak całkowicie ścisłe zalecenie. Zależy to również od regionu, w którym mieszkasz. W zimniejszych obszarach górskich prawdopodobnie będziesz chciał podgrzać wodę bardziej niż na przykład na północy kraju. Większość kolektorów słonecznych pozwala na wzajemne połączenie, więc nie powinno być problemu z dodaniem kolejnego kolektora w dowolnym momencie i większym podgrzaniem wody.

Woda w kolektorach słonecznych jest zasilana przez filtr, ale musi mieć do tego wystarczającą moc. Kolektory słoneczne oznaczają stosunkowo duży opór przepływu wody, dlatego ich obieg może spowolnić do tego stopnia, że ​​filtracja będzie nieskuteczna, jeśli pompa nie będzie miała wystarczającej mocy. Jeśli więc dopiero planujesz zakup basenu z filtrem i ogrzewaniem solarnym, wybierając filtr, weź pod uwagę potrzebę większej wydajności pracy paneli.

Jak najefektywniej korzystać z kolektorów?

Kolektory pochłaniają ciepło z promieniowania słonecznego, z tego powodu są czarne, aby absorbować jak najwięcej energii cieplnej z promieni słonecznych. Dzięki temu mogą podgrzać wodę do temperatury wyższej niż temperatura powietrza. Dlatego są najbardziej skuteczne przy słonecznej pogodzie, około 10:30 do 15:30, kiedy słońce jest wystarczająco wysoko na niebie. Jest to jednak tylko przybliżony czas, godziny wschodu i zachodu słońca zmieniają się w ciągu roku. Jednak nie ma sensu rozpoczynać przepływu wody w panelach od wczesnych godzin porannych, kiedy słońce nie świeci na nie wystarczająco. Przy niskich temperaturach porannych panele nawet chłodziłyby wodę. Z tego samego powodu nie używaj paneli wieczorem lub w nocy. Najprostszym sposobem jest rozpoczęcie filtrowania za pomocą timera o określonej godzinie.

Regulując położenie zaworu dwudrogowego możliwe jest spuszczanie wody przez panele lub obieg na zewnątrz

Mogą jednak zaistnieć sytuacje, w których potrzebujemy, aby woda krążyła poza kolektorami słonecznymi, tylko między filtrem a basenem. Jest to potrzebne np. wtedy, gdy woda w basenie wymaga szybkiego oczyszczenia i nie potrzebujemy paneli utrudniających jej przepływ. W ten sam sposób w środku lata może być tak gorąco, że panele przegrzałyby wodę i kąpiel nie byłaby już odświeżająca. W takich przypadkach dobrze jest umieścić między panelami a filtrem zawór dwudrożny, za pomocą którego nie można skierować wody przez panele poprzez przekręcenie dźwigni.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować