Jaką kosiarkę wybrać dla seniora?

01. 06. 2023

Jaką kosiarkę wybrać dla seniora?

Dobór odpowiedniego sprzętu ogrodniczego dla osób starszych może przysporzyć niemałego problemu. Ważne jest, aby dopasować go do danych preferencji i możliwości osoby, która będzie wykonywać prace porządkowe w ogrodzie. Tak naprawdę niewiele trzeba, żeby, poprzez właściwe dopasowanie sprzętu, nawet starsza osoba, doskonale poradziła sobie z zadaniami w ogrodzie.

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że seniorzy zazwyczaj nie radzą sobie tak dobrze z niektórymi rzeczami jak osoby młodsze. Często mówi się, że prostota to potęga, a w tym przypadku jest to niewątpliwie strzał w 10. Im prościej tym łatwiej, ale jak to wygląda w przypadku, kiedy pojawi się potrzeba skoczenia dość dużej powierzchni? Przy większych ogrodach kosiarka silnikowa będzie najodpowiedniejsza głównie ze względu na jej wydajność. Praca z nią wymaga jednak pewnych umiejętności i doświadczenia. Jeśli silnik nie jest wyposażony w automatyczny dławik, konieczna jest prawidłowa obsługa ręcznego ssania (używaj go tylko wtedy, gdy silnik jest zimny). Może to jednak stanowić problem dla niektórych seniorów, zwłaszcza gdy zapomną zamknąć klapkę ssania podczas uruchamiania zimnego silnika i nie mogą go uruchomić. Silnik jest przytłoczony benzyną i w związku z tym nie można go odpalić nawet przy prawidłowo ustawionym dławiku. Innym razem pozostawiają go zamkniętego, nawet gdy silnik jest ciepły i dusi się.

Niektórzy seniorzy mają problem z uruchomieniem kosiarki za pomocą linki rozrusznika, więc w ich przypadku najodpowiedniejsze będą kosiarki z rozrusznikiem elektrycznym. Nawet jednak i w tym przypadku można napotkać problem, gdy np. z powodu nieprawidłowo ustawionego ssania silnik nie uruchamia się. Zazwyczaj kończy się to rozładowaną baterią i całkowitą rezygnacją seniora z korzystania z takiej maszyny.

Jeśli senior ma prosty ogród o powierzchni ok. 300 – 600 m2, idealnie sprawdzi się robot koszący. Podczas jednego popołudnia można rozstawić dookoła koszonej powierzchni przewód graniczny, ustawić dni i godziny na kosiarce, kiedy ma pracować i tyle. Następnie dobrze jest osobie starszej zaprezentować, jak korzystać z małego elektrycznego lub bezprzewodowego trymera, za pomocą którego skosi trawę wokół ogrodzeń i ścian, do których noże robota nie mogą dosięgnąć.

Drugim odpowiednim wyborem są kosiarki elektryczne lub kosiarki akumulatorowe. Eliminują one skomplikowany rozruch silnika - wystarczy nacisnąć dźwignię, a nóż się obróci. Ponad to kosiarki elektryczne i akumulatorowe zazwyczaj mają lekkie podwozie z tworzywa sztucznego, a silnik elektryczny jest wielokrotnie lżejszy niż solidny silnik spalinowy. Dzięki niskiej wadze kosiarka taka jest bardzo łatwa w obsłudze.

Jeśli jednak trzeba skosić większy ogród, na rynku dostępne są duże kosiarki elektryczne i kosiarki bezprzewodowe z napędem. Po naciśnięciu dźwigni kosiarka uruchamia się sama i nie trzeba jej naciskać. W przypadku kosiarek elektrycznych przewód zasilający może sprawiać kłopot plącząc się pod nogami i zahaczając o rośliny. W przypadku takich ogrodów najlepszym wyborem jest kosiarka akumulatorowa, której akumulator wystarczy naładować i włożyć do kosiarki. Jeśli pojemność baterii nie wystarcza do skoszenia całego ogrodu, można zakupić drugą baterię i stosować naprzemiennie.

Oprócz tego, że kosiarki elektryczne i akumulatorowe są bardzo łatwe w użyciu, mają również inne zalety. Są one przede wszystkim proste w konserwacji i czyszczeniu. Podczas czyszczenia nie musisz obawiać się przewrócenia kosiarki na bok. W przypadku kosiarki silnikowej, jeśli zostanie niewłaściwie przechylona, olej z silnika popłynie tam, gdzie nie powinien, a kosiarka zostanie uszkodzona.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować