Jakie rodzaje lub gatunki traw wybrać do ogrodu? Sprawdź!
13. 03. 2023
Rodzaje traw – Które gatunki wybrać do ogrodu?
Zakładasz trawnik w swoim ogrodzie po raz pierwszy? A może planujesz wymianę obecnego trawnika? Rozsiądź się wygodnie i przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby wybrać odpowiedni gatunek trawy do ogrodu.
Wprowadzenie do rodzajów traw — Jakie są najważniejsze różnice?
Aby wybrać odpowiedni trawnik i zaplanować wdrożenie swojej wizji do ogrodu, warto poznać istniejące rodzaje traw. Istnieje ich kilka. W zastosowaniach ogrodowych najczęściej stosuje się:
- trawy ozdobne;
- trawy gazonowe;
- trawy sportowe;
- trawy łąkowe.
Każdy z tych rodzajów można wykorzystać, aby stworzyć trawnik rekreacyjny lub trawnik ozdobny. Poza tym do każdego z nich zalicza się poszczególne gatunki traw. Co ważne, rodzaje traw oraz ich gatunki można, a nawet warto ze sobą mieszać. To świetny sposób, aby stworzyć zdrowy, ciekawy i piękny trawnik. Zanim jednak dobierzesz swoją mieszankę, poznaj dostępne możliwości. Opisujemy je poniżej.
Trawy ozdobne — Jakie gatunki traw najlepiej pasują do ogrodu?
Oczywiście swój wybór w tym zakresie najlepiej uzależnić od charakteru ogrodu lub, będąc wciąż w fazie projektu, własnej wizji planowanej przestrzeni. Pamiętaj, że rozwiązania doskonale uniwersalne nie istnieją. Poniżej znajdziesz jednak kilka propozycji od ekspertów HECHT, które możesz wykorzystać jako inspirację do swoich zakupów lub dalszych poszukiwań:
- Kostrzewa czerwona. Jeden z najpopularniejszych gatunków w Polsce. Wyróżnia ją charakterystyczne, czerwone zabarwienie liści.
- Życica trwała. Niezwykle wytrzymała odmiana trawy, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wymagających miejscach. Odpowiednia na trawnik sportowy. Pozwala tworzyć także wytrzymałe trawniki rekreacyjne.
- Wiechlina łąkowa. Jeden z najważniejszych gatunków traw w Polsce ze względu na znaczenie dla środowiska naturalnego. Świetna na trawnik łąkowy i ozdobny.
- Kostrzewa owcza. Szeroko rozpowszechniona trawa. Używana jako pasza dla zwierząt, jedna z najlepszych traw pastewnych.
- Rajgras angielski. Często używany jako trawa ozdobna. Rajgras angielski ma charakterystyczne, jasnozielone liście.
To jednak nie koniec listy wartościowych rodzajów i odmian traw. Na które jeszcze warto zwrócić uwagę?
Trawy miskant — Jakie są zalety i wady tych gatunków?
Miskant to szeroko rozpowszechniony na całym świecie rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych . Zalicza się do niego od 14 do 20 gatunków traw wieloletnich. Miskanty cieszą się stale rosnącą popularnością w polskich ogrodach. Wyróżnia je przede wszystkim wygląd — rośliny te tworzą kępy i mogą osiągać wysokość nawet do 2 metrów. Dzięki temu stanowią doskonałe urozmaicenie dla podwórek i ogrodów. Co więcej, świetnie sprawdzają się w roli paszy dla zwierząt. Poza tym dzięki specyficznemu systemowi korzennemu działają stabilizująco na skarpy lub inne strome fragmenty ziemi. Niestety, ze względu na taki system korzenny miskanty szczególnie trudno usunąć. Potrafią one również zdominować inne rośliny w ekosystemie.
Kostrzewa czerwona — Skąd jej popularność?
Skoro o popularnych trawach mowa, wróćmy na chwilę do kostrzewy czerwonej. Znajdziesz ją w mnóstwie mieszanek traw do różnych zastosowań. Skąd bierze się popularność tej odmiany? Za kostrzewą czerwoną przemawia wiele argumentów, takich jak odporność na suszę i trudne warunki glebowe lub łatwość uprawy. Jej jedyny minus to fakt, iż niektórzy ludzie są uczuleni na pyłki produkowane przez tę trawę. Jeśli jednak problem ten nie dotyczy ciebie lub twoich bliskich, możesz stawiać na kostrzewę czerwoną w ciemno. Sprawdzi się ona doskonale jako element trawników rekreacyjnych, paszowych oraz sportowych.
Trawy użytkowe i uniwersalne — Jakie gatunki najlepiej sprawdzają się jako naturalne ścinki?
Trawę rosnącą w ogrodzie lub na podwórku można wykorzystać w praktyczny i przyjazny środowisku sposób. Co mamy na myśli? Oczywiście mulczowanie! Nazwą tą określa się technikę polegającą na rozdrabnianiu pokosu i rozprowadzaniu go na koszonej murawie. Korzysta z niej wielu posiadaczy traw użytkowych i uniwersalnych. Mulczowanie najlepiej wykonywać przy pomocy kosiarki wyposażonej w umożliwiający to moduł. Oczywiście nie każdy gatunek trawy doskonale nadaje się do mulczowania. W przypadku pewnych traw techniki tej warto unikać. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku odmian oraz gatunków wolno rosnących i o niskim węźle krzewienia.
Trawy do cienia — Jakie gatunki najlepiej rosną w miejscach zacienionych?
Fotosynteza bez światła nie jest możliwa. Z tego powodu trawy rosnące w zacienionych miejscach mają utrudnione zadanie. Oczywiście fotosynteza wciąż zachodzi w cieniu, niemniej nie jest tak intensywna jak na otwartej przestrzeni. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z niedostatkiem światła w ogrodzie. Najlepszym z nich jest dobór właściwej mieszanki traw w odpowiednich proporcjach. Gdybyśmy mieli stworzyć optymalne połączenie dla zacienionych miejsc, wyglądałoby ono w następujący sposób:
- Kostrzewa czerwona rozłogowa - 30%
- Kostrzewa czerwona kępowa - 20%
- Życica trwała - 20%
- Kostrzewa szczeciniasta - 10%
- Kostrzewa owcza - 10%
- Wiechlina łąkowa - 10%
Brak słońca to oczywiście niejedyna trudność dotykająca właścicieli podwórzy i ogrodów. Jak zapobiec innemu popularnemu problemowi, jakim jest brak wody?
Trawy do suszy — Jakie gatunki najlepiej radzą sobie z brakiem wody?
Masz w ogrodzie suchą glebę? A może mieszkasz w miejscu, w którym rzadko pada deszcz? Z problemem tym można sobie radzić na kilka sposobów — na przykład zapewniając ogrodowi sztuczne nawodnienie. Najlepiej jednak zająć się tą kwestią już na etapie planowania przestrzeni, wybierając odpowiednią mieszankę traw. Poniżej znajdziesz optymalne połączenie, wraz z sugerowanym procentowym udziałem poszczególnych gatunków w całości:
- Życica trwała - 50%
- Kostrzewa trzcinowa - 20%
- Kostrzewa czerwona 10%
- Kostrzewa szczeciniasta - 5%
- Dipper - 5%
- Mathilde - 5%
Oczywiście nie jest to jedyna prawidłowa mieszanka. Możesz ją wykorzystać lub się nią zainspirować, lecz nie musisz polegać wyłącznie na naszych sugestiach. Dokładnie jak w przypadku traw do cienia, istnieje kilka optymalnych kombinacji, które da się stworzyć, i które przyniosą oczekiwane rezultaty.
Pielęgnacja traw — Jak dbać o trawy, aby pięknie rosły w ogrodzie?
Wybór odpowiednich odmian traw i zachowanie ich właściwych proporcji jest kluczowe w kontekście utrzymania murawy w świetnej kondycji. Najlepsza mieszanka nie da ci oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziesz dbał o swój zielony dywan. Nawet zwykły z pozoru trawnik rekreacyjny wymaga pracy. O co należy więc się zatroszczyć? Niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie gleby. Poza tym warto zwrócić uwagę na jej odżywienie. W tym celu można stosować nawozy organiczne lub mineralne, oczywiście mając na uwadze posiadane odmiany trawy oraz jej potrzeby, a także stosowanie przynajmniej 2 razy do roku aeratora i wertykulatora.
A co z koszeniem? To jeden z najważniejszych zabiegów, jakim poddaje się trawniki. I choć czynność ta wydaje się banalnie prosta, w rzeczywistości nie zawsze taką jest. Czasami swój sposób i harmonogram koszenia należy bowiem uzależnić od rodzaju posiadanej trawy. Oczywiście na ogół powinno się kosić raz w tygodniu — to optymalna częstotliwość, dzięki której większość trawników zachowuje zdrowie i świetną prezencję. Wyjątek stanowią trawniki dywanowe i sportowe, które wymagają częstego koszenia — średnio dwa razy w tygodniu. Jednocześnie nie warto jednak umniejszać roli obserwacji. Każdy trawnik jest inny, dlatego warto zwracać uwagę na to, jak posiadana murawa zachowuje się po koszeniu i kiedy rzeczywiście potrzebuje przycinania. Zbyt częste koszenie, szczególnie w najgorętszym okresie roku, może doprowadzić do wysuszania się trawy, a to z kolei do powstawania brzydkich plam, a nawet obumierania zielonego dywanu. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi trawnik ozdobny — w końcu jego głównym zadaniem jest upiększanie ogrodu.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.