Chroń swój trawnik za pomocą stopni

17. 01. 2023

Chroń swój trawnik za pomocą stopni

Jesień i zima to okres, w którym trawnik cierpi najbardziej. W większości rejonów naszego kraju zimy w ostatnich latach były stosunkowo ciepłe, a śnieg padał tylko przez kilka dni. Najczęściej jest deszczowo, ogród jest przemoczony i wolelibyśmy w ogóle nie wchodzić na trawnik. Ścieżki szybko zostają wydeptane w błotnistym brudzie, a trawnik, który o tej porze roku praktycznie nie rośnie, nie jest w stanie odbudować zniszczonych miejsc.

Nie zawsze jednak można o tej porze roku nie wchodzić na trawnik, a wiosną z wydeptanego w błocie trawnika bardzo trudno się otrząsnąć. Ponadto chodzenie po śliskim błocie, np. w chodaku, jest niebezpieczne, a w domu zabrudzisz sobie podłogę. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz budować długich, skomplikowanych ścieżek przez swój ogród? Rozwiązanie może leżeć w stopniach. Stosunkowo szybko zarastają trawnik, więc nie są zbyt inwazyjne, a ponieważ są zagłębione do poziomu gruntu, nie trzeba się martwić o przejechanie po nich kosiarką. Eliminuje to również konieczność koszenia trawy podkaszarką wokół stopni.

Płyty betonowe to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o układanie nawierzchni. Będą służyć przez wiele lat przy praktycznie zerowej konserwacji. Jeśli nie chcemy kupować płyt, stosunkowo łatwo jest wykonać ją samodzielnie w domu. Wystarczy wykonać odpowiednią formę np. z listewek i wymieszać beton za pomocą miksera elektrycznego. Zaletą domowych płyt jest to, że można puścić wodze fantazji i z listewek czy blachy zrobić formę o dowolnym kształcie i odlać płyty, których nikt inny nie ma.

Można nawet spróbować zrobić płytki betonowe z rysunkiem drewna. Wystarczy wybrać deskę z ładną teksturą, użyć szczotki drucianej, aby ostrożnie przeszlifować, aby tekstura się uwidoczniła. Na przykład potraktuj deskę lakierem i stwórz wokół niej formę z listwami. Wyłóż formę gumą poliuretanową i pozostaw do zastygnięcia. Po utwardzeniu należy ostrożnie usunąć płytę, a powstałą formę poliuretanową można ponownie wykorzystać do odlewania płytek betonowych.

Stopnie nie muszą być tylko klasycznie szare. Na rynku dostępne są różne pigmenty, które można wykorzystać do zabarwienia betonu na dowolny kolor. Na przykład, można łatwo naśladować kolor cegły, aczkolwiek stopnie mogą być również brązowe, żółte, zielone, niebieskie lub czarne. Krótko mówiąc, można je łatwo skoordynować kolorystycznie z innymi elementami w ogrodzie.

Jak poprawnie osadzić stopnie? Umieść stopień na trawniku i starannie zaznacz obwód szpadlem lub kielnią. Na zaznaczonym obszarze usuń darń i glebę na głębokość odpowiadającą grubości stopnia. Wypełnij dno warstwą drobnego piasku. Po ułożeniu należy delikatnie (aby zapobiec pękaniu) postukać w nią gumowym młotkiem, aby dobrze się ułożyła. Prawidłowo osadzona stopa nie może się kołysać i musi być równa z powierzchnią gruntu.

A kiedy rozpocząć budowę stopni? Idealnym momentem jest wczesna wiosna, zanim zaczniemy odnawiać zniszczony trawnik. Do wyznaczenia trasy możesz wykorzystać miejsca, w których wydeptałeś ścieżki w zimie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować