Dlaczego Twoja kosiarka nie kosi już jak nowa?

20. 03. 2024

Dlaczego Twoja kosiarka nie kosi już jak nowa?

Zima wkroczyła w drugą połowę i już niedługo kosiarki zaczną regularnie warczeć w naszych ogrodach. Niektórzy traktują koszenie trawy jako pewną formę relaksu, dla innych jest to konieczna i niekończąca się walka z rosnącą trawą, ale wszyscy chyba zgodzimy się, że jeśli koszenie nie ma stać się koszmarem, kosiarka musi dobrze działać.

Może to być frustrujące, jeśli co jakiś czas musisz przerywać koszenie, ponieważ kosiarka stale zapycha się trawą i ledwo może wypełnić kosz do połowy. Praca wtedy trwa znacznie dłużej i jest bardziej męcząca. Ale jak to możliwe, że mimo tego, że silnik pracuje na tej samej mocy, nóż jest ostry, a kosiarka kosi zauważalnie gorzej niż wtedy, gdy była nowa?

Bardzo niedocenianym i zaniedbywanym problemem jest regularne czyszczenie kosiarki. Jeśli przestrzeń wokół ostrza jest zatkana grubą warstwą trawy, tunel, przez który trawa trafia do kosza, jest również brudny, a kosz jest równie zaniedbany, wydajność kosiarki można zmniejszyć się nawet o ponad połowę.

Zapewne zauważyłeś, że nóż ma odpowiedni kształt, ponieważ musi spełniać dwie funkcje. Nie tylko tnie trawę, ale pełni także funkcję wentylatora, który strumieniem powietrza wdmuchuje skoszoną trawę do kosza. Jeśli kosz jest brudny i zapchany, powietrze nie ma dokąd uciec, przepływ zwalnia, a trawa zostaje z przodu kosza, tuż przy tunelu z podwozia. Dlatego przód pojemnika szybko się zapełnia, blokując tunel.

Dodatkowo, jeśli podwozie kosiarki w okolicy ostrza i tunelu zostanie zatkane suchą trawą, skoszony materiał zaczepia się o nią i zwalnia. Nie jest wtedy wrzucany do kosza z odpowiednią prędkością, wpada w tunel lub ląduje tuż przy przedniej krawędzi kosza.

Jeśli więc jesienią zaniedbałeś dokładne wyczyszczenie kosiarki, zrób to wiosną przed pierwszym użyciem. I nie zapomnij wyczyścić kosiarki po każdym koszeniu, zdecydowanie łatwiej jest usuwać świeżo przyklejoną trawę, niż pozostawić ją do wyschnięcia. Opłucz kosz za pomocą węża lub myjki ciśnieniowej, aby tkanina i, jeśli to konieczne, otwory w plastikowym koszu były całkowicie czyste i mogło przepływać przez nie powietrze.

Dalsza regularna konserwacja powinna być wówczas oczywistością. Olej silnikowy należy wymieniać przynajmniej raz w roku, podobnie jak filtr powietrza. Wlej trochę oleju do cięgien linek, aby linki ślizgały się po nich swobodnie i nigdzie nie ocierały. Film olejowy zapobiegnie ich korozji, a tym samym wydłuży ich żywotność.

Równie ważne jest, aby zawsze używać wyłącznie świeżego paliwa i spuszczać całe paliwo ze zbiornika przed odstawieniem kosiarki na dłuższy czas.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować