Dlaczego warto zlecić podłączenie pieca lub kominka ekspertowi?

06. 12. 2022

Dlaczego warto zlecić podłączenie pieca lub kominka ekspertowi?

Podłączenie pieca do komina może wydawać się proste. Można by powiedzieć, że wystarczy zakupić przewody o wymaganej długości i umieścić je między piecem, a kominem. Niestety tak nie jest i jeśli źle podłączysz piec, możesz spowodować duże problemy.

Coraz więcej osób wraca do tradycyjnego ogrzewania domów

Wraz ze wzrostem cen energii widać wyraźnie, że wiele osób wraca do tradycyjnych pieców.

Podłączenie nowych pieców powinno być zawsze poprzedzone remontem komina. Jeżeli wymieniasz tylko stary piec na nowy o tych samych parametrach, przestrzegając przy tym obowiązkowych regularnych przeglądów i czyszczenia, może to nie być problemem. Jeśli jednak podłączymy inny rodzaj pieca o innych parametrach technicznych, a nawet podłączymy nowy piec do komina, który nie był używany od lat, ryzyko jest bardzo duże.

Komin i piec muszą, w kategoriach laika, być ze sobą kompatybilne. Długość i średnica wewnętrzna komina musi odpowiadać mocy pieca. Jeśli ciąg komina jest niski, spalanie będzie słabe, piec nie nagrzeje się wystarczająco, będzie dymił, a komin i piec będą nadmiernie się zatykać. I odwrotnie, jeśli ciąg będzie zbyt duży, zużycie paliwa wzrośnie, a wysoka temperatura doprowadzi do trwałego uszkodzenia pieca.

Nie można też lekceważyć długości i średnicy przewodów kominowych. Średnica komina musi odpowiadać średnicy otworu w piecu, nie można go zwęzić za pomocą redukcji w celu dopasowania do węższego otworu w kominie. Ale nie da się też po prostu powiększyć otworu kominowego, zawsze musi to zrobić fachowiec. Otwór wejściowy do komina musi odpowiadać jego parametrom. Ponadto modyfikacja musi być wykonana w taki sposób, aby wszystko było dobrze uszczelnione i aby do pomieszczenia nie przedostawały się spaliny.

Często zapomina się o problemie, jaki może spowodować zwykły okap. Nowoczesne piece z okapami są instalowane w domach, w których kiedyś gotowano na piecach. Jeśli okap przepuszcza tylko powietrze przez filtr, nie stanowi to problemu. Jeśli jednak wypuszcza parę na zewnątrz, zmniejsza ciśnienie powietrza w pomieszczeniu. Wtedy, jeśli zalejesz piec, który zasysa powietrze z pomieszczenia i odprowadza je przez komin, a jednocześnie okap pracuje, a okna i drzwi są zamknięte, to bardzo prawdopodobne, że okap odwróci ruch pieca. A jak możesz sobie wyobrazić, zapach dymu to najmniejszy z problemów...

Innym dość częstym problemem jest to, że zapomina się o optymalnej wydajności pieca. Jeśli piec ma niepotrzebnie dużą moc, przegrzeje pomieszczenie. Może to prowadzić do uszkodzeń w postaci pękniętych podłóg, tynku i otaczających mebli. To sprawi, że spalanie nie będzie optymalne, a piec i komin będzie się zatykał.

Z drugiej strony, jeśli wydajność pieca jest za mała, przegrzejesz go powyżej optymalnej wydajności. Nie dość, że będziesz musiał ciągle do niego podkładać, to stosunkowo szybko spali się przez komin i niedługo nastąpi zniszczenie samego pieca.

Krótko mówiąc, piec i komin muszą spełniać wymagania ogrzewanej przestrzeni.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować