Jak przechowywać warzywa na zimę? Marchew, czosnek itp.

15. 01. 2024

Jak przechowywać warzywa na zimę? Marchew, czosnek itp.

Jak przechowywać warzywa na zimę?


Nie ma wątpliwości, że zdrowa i zrównoważona dieta czerpie ze świeżych warzyw pochodzących z lokalnych gospodarstw. Jesteś ogrodnikiem i chcesz bezpiecznie przechować swoje zbiory przez zimę? Uprawa roślin to zajęcie, w którym wciąż trzeba aktualizować swoją wiedzę. Podpowiemy Ci najlepsze techniki przechowywania warzyw przez zimę, tak aby zachować jak najwięcej zdrowych witamin i mikroelementów w nich zawartych, a także nie dopuścić do strat i psucia się zbiorów. Zostań z nami i przeczytaj poniższe porady!


Techniki przechowywania warzyw na zimę


Jeśli masz swój ogród albo pole i uprawiasz warzywa, to wiesz, jak ważna jest umiejętność przechowywania ich i ochrony podczas zimy. Istnieje kilka skutecznych technik, które są znane od pokoleń i skutecznie pomagają uchronić zbiory przed niszczeniem. Wśród sposobów, które szerzej omówimy w tym artykule, wymieniamy przechowywanie warzyw w gruncie, w piwnicy i w kopcach. Zapoznaj się z tym tekstem i dobierz sposób przechowywania do konkretnych warzyw. Inaczej będzie trzeba przechowywać warzywa korzeniowe, a inaczej kapustne. Przeczytaj ten artykuł, zanim nadejdą mrozy i zyskaj pewność, że twoje zbiory będą bezpieczne w okresie zimowym.


Uniwersalną wiedzą dotyczącą sposobów na przechowywanie warzyw jest to, że najlepiej zachowują się późne odmiany roślin. Ważne, aby warzywa były posadzone i zebrane w odpowiednim momencie, gdyż nie mogą być przejrzałe. Należy dbać o to, aby podczas zbioru i transportu warzyw nie uszkodzić ich — uszkodzone będą gnić i łatwo się psuć, a rozkład może przejść na inne nieuszkodzone egzemplarze. Dodatkowo nie może być mowy o warzywach chorych, nadgryzionych przez szkodniki i uszkodzonych w każdy inny sposób — tylko zdrowe, ładne warzywa możemy przechować na zimę.


Warunki przechowywania warzyw — wilgotność i temperatura


Warzywa dzielimy na takie, które wymagają dużej wilgotności powietrza oraz warzywa wymagające niskiej wilgotności w czasie przechowywania. W przypadku warzyw, które wymagają małej wilgotności, (np. cebula, czosnek) przechowuje się je w miejscach przewiewnych, takich jak strychy i altanki na działkach. Z kolei te, które potrzebują wyższej (warzywa kapustne i korzeniowe) - trzymamy w piwnicach, głębszych rowach przykryte piaskiem i słomą albo w gruncie.


Wilgotność powietrza jest istotna, ale podczas przechowywania równie ważną rolę pełni odpowiednia niska temperatura. Powinna ona wynosić około 0 do -1 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura nie może być również za wysoka, ponieważ warzywa mogą się zagrzać i zacząć kwitnąć, i rosnąć. Dlatego właśnie konieczne jest częste kontrolowanie warunków w miejscu przechowywania.


Przechowywanie w piasku lub słomie


Przechowywanie w kopcach to doskonały sposób na przetrzymywanie warzyw na zimę. Ważne, aby wybrać kawałek piaszczystej suchej ziemi, w której wykopiemy zagłębienia. Dla różnych rodzajów warzyw poleca się inne głębokości rowów.


Warzywa korzeniowe przechowujemy w rowach (kopiemy na głębokość 50 do 60 cm i szerokość do 50 cm), dla buraków ćwikłowych i kapusty wskazane jest szykowanie kopców półzagłębionych, czyli płytszych — o głębokości do 30 cm i szerokości od 100 do 120 cm.
Najlepiej wyłożyć powierzchnię w rowie siatką przeciw gryzoniom. Na to wysypujemy warstwę ziemi i warzywa, a potem przykrywamy je lekką warstwą ziemi. Warstwujemy ziemię wedle temperatury na zewnątrz. Jeśli jest lekki przymrozek — wystarczy 5 cm, przy cięższych mrozach dokładamy 10 cm ziemi i uszczelniamy warstwą słomy (około 30 cm). Aby mieć lepszą kontrolę nad warunkami wewnątrz kopca można zamontować termometr i dosypywać słomy w razie potrzeby. W takich warunkach warzywa spokojnie doczekają wiosny i zachowają świeżość.


Piwnice i spiżarnie


Innym, bardzo popularnym i dobrym miejscem do składowania warzyw na zimę są piwnice i spiżarnie. Przechowywane warzywa korzeniowe można układać w skrzynkach i przesypywać wilgotnym piaskiem. Warzywa liściowe i kapustne nie wymagają dodatkowego podsypywania.
Różne typy warzyw a metody przechowywania


Nie każde warzywo można przechowywać w taki sam sposób. Dowiedz się jak dostosować warunki do rodzaju warzyw.


Jak przechowywać marchew na zimę?


Marchew najlepiej przechowywać w piwnicy w skrzynkach, dodatkowo warto przesypać warzywa mokrym piaskiem. Równie dobrze sprawdzi się przechowywanie w kopcach, w głębszych rowach, przesypane piaszczystą ziemią.


Jak przechowywać czosnek na zimę?


Czosnek przechowujemy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Dobrze sprawdzą się altanki działkowe i inne wentylowane pomieszczenia. Czosnek można spleść w wianki i powiesić do wysuszenia pod sufitem.


Jak przechowywać seler na zimę?


Seler przechowujemy tak samo jak marchew, pamiętając o zapewnieniu wilgotności powietrza.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować