Nie czekaj na awarię: zabezpiecz się zapasowym źródłem energii elektrycznej

02. 01. 2024

Nie czekaj na awarię: zabezpiecz się zapasowym źródłem energii elektrycznej

Jeśli większość urządzeń w domu jest zasilana energią elektryczną, kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu może stanowić prawdziwy problem. Szczególnie zimą drzewa obciążone mokrym śniegiem mogą zrywać linie energetyczne, a w przypadku awarii przywrócenie dostaw prądu może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Zwykły dom nie może dziś obejść się bez prądu, jednak często zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy na dłuższy czas go zabraknie. Spędzenie wieczoru przy świecach w domu może być romantyczne, jednak jeśli chodzi o ogrzewanie to obecnie nowoczesne kotły, wkłady kominkowe i piece wymiennikowe, nie mogą obejść się bez prądu. Gdy tylko pompa znajdująca się w systemach ogrzewania się zatrzyma może zostać uszkodzona. Jeśli w kuchni masz tylko kuchenkę elektryczną, nie będziesz w stanie podgrzać jedzenia ani zaparzyć herbaty. Jeśli jesteś zależny od wody ze studni, bez prądu nie uruchomisz pompy.

Jako krótkotrwałe zabezpieczenie można wykorzystać różne źródła zasilania akumulatorowego. Ich zaletą jest to, że nie wytwarzają żadnego hałasu ani emisji, jednak czas pracy może być ograniczony pojemnością akumulatorów. Jeśli baterie się wyczerpią, nie będzie można ich naładować bez prądu. Pod tym względem zdecydowanie lepszy jest generator z silnikiem spalinowym, gdyż paliwo można uzupełnić w dowolnym momencie.

Przed zakupem generatora prądu zastanów się, gdzie go umieścisz. Jeśli mieszkasz na osiedlu mieszkaniowym, hałas silnika generatora może przeszkadzać Twoim sąsiadom. Jednocześnie ze względu na wydzielające się spaliny nie można go używać w pomieszczeniach zamkniętych. Dobrym rozwiązaniem może być zatem zbudowanie dźwiękoszczelnej i jednocześnie dobrze wentylowanej wiaty pod generator, która zabezpieczy go przed deszczem i śniegiem.

Co można zasilać generatorem?

Teoretycznie możliwe jest zasilenie dowolnego urządzenia elektrycznego za pomocą generatora prądu. Jednak w praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane. Przy wyborze odpowiedniej elektrowni należy wziąć pod uwagę m.in. trzy najważniejsze czynniki:

Moc

Wydajność centrali określa maksymalne możliwe zużycie wszystkich jednocześnie podłączonych urządzeń. Dlatego też określasz wymaganą moc jednostki centralnej, sumując pobór mocy wszystkich urządzeń, które jednocześnie podłączysz do jednostki centralnej. Jednak nie wystarczy po prostu zsumować moc podaną na etykiecie urządzeń, ponieważ w przypadku niektórych z nich należy pamiętać, że po uruchomieniu mogą mieć krótkotrwałą i kilkukrotnie wyższą moc niż wskazaną moc roboczą. Z reguły są to urządzenia posiadające silnik elektryczny, do których zaliczają się np. pompy, kompresory w lodówkach itp. W nich silnik podczas rozruchu przez krótki czas może mieć nawet 10-krotnie większą moc.

Rodzaj rozdzielnicy: Generator jednofazowy czy trójfazowy?

Generator trójfazowy nadaje się wyłącznie do zasilania urządzeń trójfazowych. Ważne jest, aby zrozumieć, że ogólna wydajność jest podzielona na trzy fazy. Oznacza to, że np. trójfazową jednostką centralną o mocy 6500 W można zasilić jedno urządzenie trójfazowe o mocy 6500 W, natomiast jeżeli chcemy podłączyć urządzenie jednofazowe, to maksymalny pobór mocy wynosi 2160 W. Jeśli posiadasz jednofazową jednostkę centralną o równie dużej mocy, możesz bez problemu podłączyć do niej urządzenie jednofazowe o mocy 3600 W.

Rodzaj regulacji: regulacja AVR czy generator inwertorowy?

Powszechnie stosowane urządzenia AGD zasilane są napięciem przemiennym 230 V. Oczywiście elektrownie muszą być do tego przystosowane. Regulacja AVR zapewnia zatem, że napięcie wyjściowe wynosi dokładnie 230 V. Regulacja AVR nie nadaje się jednak do zasilania wrażliwych urządzeń elektronicznych, ponieważ napięcie wyjściowe może się wahać, zwłaszcza gdy zmienia się obciążenie centrum sterowania. W niektórych przypadkach wahania napięcia wyjściowego mogą sięgać kilkudziesięciu woltów, co może spowodować uszkodzenie bardziej wrażliwych urządzeń.

Natomiast centrale inwerterowe dość precyzyjnie utrzymują napięcie wyjściowe, wyjście jest często lepszej jakości niż w zwykłym gniazdku elektrycznym z sieci. Tak naprawdę centrale inwerterowe wykorzystują stosunkowo zaawansowaną elektronikę do sterowania napięciem wyjściowym, która generuje niemal idealną sinusoidalną moc wyjściową o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230 V. Dlatego też o prawidłową częstotliwość na wyjściu dba elektronika niezależnie od prędkości silnika generatora. Umożliwia to dynamiczne dostosowywanie pracy silnika do aktualnego obciążenia centrali, a tym samym lepszą optymalizację zużycia paliwa.

Generatory prądu stanowią niezawodne źródło energii do obsługi kluczowych funkcji gospodarstwa domowego. Ich zdolność do ładowania akumulatorów i zasilania awaryjnego różnorodnych urządzeń, począwszy od pomp studniowych, pomp obiegowych instalacji grzewczych, automatycznej pracy kotła, awaryjnego ładowania akumulatorów, ładowania telefonów, ładowania akumulatorów samochodowych i innych ważnych urządzeń, czyni je niezbędnym elementem bezpieczeństwa w nieoczekiwane sytuacje.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować