Przygotuj swój żywopłot na sezon

09. 02. 2023

Przygotuj swój żywopłot na sezon

Okres uśpienia to najlepszy czas na wykonanie większych zabiegów u większości gatunków drzew. Jeśli więc chcemy przyciąć przerośnięty żywopłot, najlepiej zrobić to w okresie od listopada do marca. W tym czasie roślina nie pobiera żadnych składników odżywczych i jest w zasadzie uśpiona. Dzięki temu jest znacznie mniej wrażliwa na szorstkie traktowanie. W tym czasie można bez problemu przyciąć nadmiernie rozrośnięty żywopłot. Ważne jest jednak, aby zaplanować przycinanie odrostów, gdy nie ma mrozów, aby nie zamrozić świeżo ciętych pędów.

Żywopłot przycinamy nie tylko w celu utrzymania jego wysokości w ryzach. Leciwe i przerośnięte żywopłoty mają tendencję do zmniejszania gęstości pędów, zwłaszcza w dolnych partiach. Regularne przycinanie może sprawić, że żywopłot będzie wyglądał jak "zielony mur".

Ważne jest, aby prawidłowo przycinać ogrodzenie w trakcie sezonu. Większość roślin sadzonych jako żywopłoty bardzo dobrze znosi przycinanie, a regularne strzyżenie sprawi również, że większość żywopłotów będzie rosła jeszcze gęściej. Za pomocą sekatora do żywopłotu stosunkowo łatwo jest uzyskać pożądany i idealnie przycięty kształt. Czasami jednak trzeba wziąć sekator ręczny i przyciąć grubsze gałęzie głębiej w krzewie. Dzięki temu przycięte gałęzie w krótkim czasie wydadzą młode pędy, które doskonale zagęszczą ogrodzenie.

Choć zwykle przeczytasz, że czerwiec to idealny czas na cięcie żywopłotów, nie musisz wystrzegać się przycinania np. w maju. Jako, że największy wzrost ustaje zazwyczaj w czerwcu, zaleca się cięcie w tym czasie, gdyż pożądany kształt żywopłotu utrzyma się dłużej. Jeśli jednak wcześniej wytniesz kilka grubszych gałęzi wewnątrz krzewu, nowe pędy będą miały czas na wykiełkowanie, zanim zabierzesz się za formowanie bryły żywopłotu za pomocą sekatora.

Żywopłoty iglaste, które rosną wolniej niż liściaste, z reguły wymagają strzyżenia tylko raz w roku. Liściaste natomiast, mają tendencję do szybszego wzrostu, więc może być konieczne przycinanie niektórych dwa lub trzy razy w roku. Jeśli jednak chcemy cieszyć się kwitnącym żywopłotem, nie należy go przycinać wiosną. Niech najpierw zakwitnie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować