Walczysz ze śniegiem i lodem?

23. 01. 2023

Walczysz ze śniegiem i lodem?

Tegoroczna zima zmienia pogodę jak huśtawka, a ta jest niebezpieczna zarówno dla zmotoryzowanych jak i pieszych. Topniejący śnieg zamarza w nocy wraz z deszczem, zamieniając rano chodniki i drogi w niebezpieczne lodowiska. Jak skutecznie pozbyć się lodu?

Oczywiście zarządzanie drogami pozostawiamy drogowcom, ale o prywatne drogi i chodniki musimy zadbać sami. W niektórych przypadkach przepisy zobowiązują również właściciela nieruchomości do dbania o chodnik przylegający do jego posesji. Jeśli ktoś dozna urazu lub innej szkody w wyniku zaniedbań w utrzymaniu takiego chodnika, koszty odszkodowania mogą trafić do właściciela nieruchomości.

Najlepiej zapobiegać powstawaniu oblodzonych nawierzchni. Nierzadko oblodzenie pojawia się, gdy śnieg topnieje w ciągu dnia i zamarza w nocy, gdy spada temperatura. Dlatego odśnieżany śnieg należy zawsze układać niżej niż chodnik, aby umożliwić odpływ wody roztopowej, najlepiej np. do kratki ściekowej. Jednocześnie ważne jest, aby odśnieżanie było jak najbardziej konsekwentne. Mniejsze powierzchnie można odśnieżać za pomocą łopaty do śniegu, a pozostały śnieg zmiatać miotłą. Pracę może ułatwić także jednostopniowa odśnieżarka, która dzięki konstrukcji z łopatkami może dokładnie oczyścić powierzchnię. Jeśli jednak w ciągu nocy spadnie więcej niż 20 cm ciężkiego śniegu, może to przekroczyć możliwości niektórych jednostopniowych odśnieżarek do śniegu. O ile odśnieżarki dwustopniowe poradzą sobie z cięższym śniegiem, to ich stalowy ślimak nie jest w stanie całkowicie oczyścić nawierzchni. Spalinowa zamiatarka w połączeniu z dwustopniową odśnieżarką do śniegu jest więc najlepszym wyborem dla perfekcyjnego czyszczenia większych powierzchni. Z niewielką warstwą świeżego śniegu można sobie poradzić samą zamiatarką. Duże warstwy śniegu są najpierw usuwane za pomocą odśnieżarki, a następnie oczyszczane za pomocą zamiatarki. Zmiana z zamiatarki na odśnieżarkę i z powrotem to kwestia kilku minut.

Oczywiście sama profilaktyka nie wystarczy. Opady marznące mogą również tworzyć lód i śnieg. Jeśli tak się stanie, można spróbować usunąć lód mechanicznie za pomocą dłuta, ale jest to długa i żmudna praca. Inną opcją jest zastosowanie grysu. Dawniej wykorzystywano w ten sposób na przykład popiół z pieca, jednak obecnie nie jest to zalecane. Obecnie najczęściej stosuje się grys chemiczny w celu rozpuszczenia lodu, albo piasek lub żwir w celu uszorstnienia powierzchni. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Grys chemiczny, przez swój skład, jest skuteczny tylko do pewnych temperatur. Na przykład, zwykła sól do posypywania jest skuteczna do około -7 °C. W przypadku grysu chemicznego moglibyśmy również omówić wpływ na środowisko. Rozsiewanie piasku, żwiru i innych grysów należy regularnie powtarzać, jeśli np. stale pada śnieg. Na wiosnę piasek i żwir muszą być następnie mozolnie usuwane. Jednak ponownie znacznie może pomóc w tym zamiatarka wyposażona w pojemnik na odpady.

Oczywiście, technologia może być ponownie wykorzystana do grysowania. Do solenia mniejszych powierzchni mogą to być rozsiewacze ręczne, które po wypłukaniu równie dobrze można wykorzystać do posiania trawnika itp. Drogi i większe powierzchnie mogą być obrabiane za pomocą wózków prowadzonych ręcznie lub holowanych. Jeśli jednak używasz ich do aplikacji chemikaliów, nigdy nie zapominaj, aby po użyciu oczyścić je i zabezpieczyć przed korozją.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować