Jak przechowywać baterie litowe jesienią i zimą?

09. 10. 2023

Jak przechowywać baterie litowe jesienią i zimą?

Wraz z nadejściem jesieni będziemy stopniowo przygotowywać większość technologii akumulatorowej na zimę. Niezależnie od tego, czy są to rowery elektryczne, motocykle elektryczne, czy akumulatorowy sprzęt ogrodowy, zimą nie będziemy z nich korzystać, a jeśli chcemy, aby akumulatory służyły nam przez następny sezon, trzeba o nie dbać.

Powszechnie podaje się, że bateria litowa wytrzymuje 800–1500 cykli ładowania, a jej szacowana żywotność wynosi około 5 lat. Jednak na żywotność baterii znaczący wpływ będzie miał sam użytkownik i sposób, w jaki ją traktuje. Jednocześnie cena akumulatorów litowych jest stosunkowo wysoka, dlatego zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę i nie zaniedbywać niczego niepotrzebnie. Niewłaściwe obchodzenie się z akumulatorem może w jednej chwili całkowicie go zniszczyć lub wykorzystać jedynie ułamek jego możliwego czasu "życia". Wręcz przeciwnie, jeśli będziesz dobrze dbać o baterię, w niektórych przypadkach może ona służyć znacznie dłużej, niż szacowany okres użytkowania.

Wśród ludzi panuje mit, że warto kilkukrotnie naładować i rozładować akumulator, aby w pełni wykorzystać jego pojemność. Tak było w czasach, gdy używano starszych typów akumulatorów Ni-Cd. Z drugiej strony głębokie rozładowanie jest szkodliwe dla nowoczesnych akumulatorów litowych. Nawet jeśli napięcie na ogniwie baterii litowej spadnie poniżej pewnego limitu, zostanie ono bezpowrotnie zniszczone. Większość akumulatorów litowych zawiera elektronikę BMS (Battery Management System), która monitoruje ładowanie i rozładowywanie poszczególnych ogniw. BMS może automatycznie odłączyć ogniwa akumulatora, gdy spadną one poniżej dopuszczalnego limitu lub gdy podczas użytkowania lub ładowania zostanie przekroczona bezpieczna temperatura. Jednak najlepsza elektronika nie jest w stanie uchronić ogniw akumulatora przed niewłaściwą obsługą.

Baterie litowe zawierają obwód BMS, który monitoruje napięcie na poszczególnych ogniwach i kontroluje ładowanie i rozładowywanie.

Uważnie obserwuj temperaturę

Nigdy nie zostawiaj akumulatora na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła. Jeśli na przykład latem wracasz z wycieczki na rowerze elektrycznym lub kosisz trawę kosiarką akumulatorową, przed ładowaniem poczekaj, aż akumulator ostygnie w cieniu do normalnej temperatury pokojowej. Podobnie, jeśli masz na przykład odśnieżarkę akumulatorową, po jej użyciu poczekaj kilka godzin, aż zimny akumulator ogrzeje się w temperaturze pokojowej, zanim podłączysz go do ładowarki.

Jak długoterminowo przechowywać?

Baterie litowe nie są dobre, jeśli są w pełni naładowane przez długi czas. Jeśli więc zamierzasz przechowywać je na zimę, najlepiej ładować je tylko do około ¾ ich pojemności. Przechowuj je w domu w temperaturze pokojowej i sprawdzaj kilka razy zimą, aby upewnić się, że są nadal wystarczająco naładowane. Jeśli to możliwe, odłącz je od urządzeń normalnie dostarczających energię. Każdy rodzaj akumulatora ulega tzw. samorozładowaniu i nawet gdy go nie używasz, napięcie w akumulatorze stopniowo maleje. Samorozładowanie w przypadku akumulatorów litowych jest prawie nieistotne, ale szczególnie w przypadku niektórych tańszych akumulatorów, moduł BMS może pobierać niewielką ilość prądu i po kilku tygodniach napięcie na ogniwach może spaść tak bardzo, że ulegną zniszczeniu. Jeśli podczas przeglądu stwierdzisz spadek napięcia, naładuj je ponownie do ¾ pojemności.

W przypadku korzystania ze sprzętu zasilanego akumulatorami kwasowo-ołowiowymi wymagania dotyczące przechowywania są inne. Ponownie należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, ale akumulatory kwasowo-ołowiowe muszą być w pełni naładowane przed przechowywaniem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować