Ekstremalne temperatury wiosną mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze ogrody.

20. 05. 2024

Ekstremalne temperatury wiosną mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze ogrody.

Przez pewien czas w tym roku wydawało się, że Matka Natura pominie wiosnę i zamieni zimę w lato. Choć cieszyliśmy się z ciepłej pogody, doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak takie nadejście wiosny może wpłynąć na cały kolejny sezon.

Kiedy wczesną wiosną temperatura wzrośnie powyżej 25°C, logiczne jest, że wpłynie to na cykl wzrostu niektórych roślin. Mogą zacząć kiełkować lub kwitnąć wcześniej. Niestety jest więcej niż prawdopodobne, że temperatury powrócą do normy, a mrozy nadal mogą występować. Kwiaty i młode pędy mogą zamarznąć i z tegorocznych zbiorów nie będzie prawie nic. Nie pozostaje więc nic innego, jak uważnie monitorować prognozę pogody i w razie potrzeby należy w porę zabezpieczyć rośliny przed mrozem, na przykład przykrywając je tekstyliami lub przykrywając grządki warstwą słomy.

Wysokie temperatury mogą mieć także wpływ na populację szkodników, których nie chcemy widzieć w ogrodzie. Mszyce, roztocza i ślimaki stają się aktywne wcześniej i mają więcej czasu na rozmnażanie. Dosłownie szturmem podbiją ogród. Dlatego konieczna jest interwencja w porę, kilka tygodni wcześniej niż w pozostałych latach. Problem może jednak polegać na tym, że na przykład z powodu deszczowej pogody niektóre opryski wykonywane opryskiwaczami będą musiały być stosowane wielokrotnie, ponieważ deszcz je zmyje.

Letnie temperatury i duża wilgotność sprawiają, że trawa rośnie w oczach. O ile w poprzednich latach zastanawialiśmy się, czy zdążymy już wyczyścić odśnieżarki, tak w tym roku wybraliśmy się z kosiarkami do ogrodu kilka tygodni wcześniej. Ktoś mógł być tak zaskoczony, że nawet nie przeprowadził wiosennych prac konserwacyjnych. Najwyższy więc czas sprawdzić i ewentualnie wymienić olej, filtr powietrza w kosiarce i naostrzyć nóż. Nie zapomnij nasmarować wszystkich ruchomych części i wlać odrobinę oleju do łuków linek. Tylko w ten sposób kosiarka będzie Ci niezawodnie służyć przez resztę sezonu. W ten sam sposób zadbaj o pozostałe sprzęty ogrodowe.

Sprawdź także pozostałe narzędzia, aby nie dać się zaskoczyć czymś akurat wtedy, gdy tego potrzebujesz. Nikt raczej nie będzie zadowolony, gdy podczas pracy w ogrodzie odkryje, że niektóre narzędzia dokonały żywota i trzeba kupić nowe. Sprawdź, czy wszystkie uchwyty są w dobrym stanie, jeśli którekolwiek wymagają wymiany. Naostrz szpadel pilnikiem, sprawdź także sekatory. Sprawdź, czy konewka i wiadro przetrwały zimę i czy wąż ogrodowy nie pękł.

Odpowiednie przygotowanie do nowego sezonu ogrodniczego może zaoszczędzić Ci wiele pracy i zmartwień.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować