Rozmawiasz ze swoim psem i czujesz, że Cię rozumie?
09. 10. 2023
Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że możesz wyglądać dziwnie, gdy rozmawiasz ze swoim czworonożnym przyjacielem, a on reaguje tak, jakby rozumiał, co mówisz? W takim razie mogę Cię zapewnić, że na pewno nie jesteś szalony.
Istnieją nawet naukowe dowody na to, że psy rozumieją mowę ludzką nie tylko na podstawie niektórych słów, ale także dobrze rozumieją znaczenie mowy na podstawie tonu i intonacji mowy. Pies może również wiele odczytać z komunikacji niewerbalnej, takiej jak różne gesty i mimika.
Pies doskonale odczytuje także ludzkie emocje, dlatego potrafi rozróżnić różne znaczenia tego samego słowa w zależności od tego, czy wypowie się je radośnie, podekscytowany, czy też z niepewnością.
Jest wiele powodów, dla których warto rozmawiać z psem. Wzmacnia to więź, pies postrzega ludzki głos jako źródło komunikacji i interakcji. Kiedy z nim rozmawiasz, czuje Twoją bliskość, ufa Ci, co prowadzi do silniejszej relacji.
Pies stara się zrozumieć co do niego mówisz, co stymuluje go poznawczo. Oznacza to, że mowa pomaga mu rozwijać myślenie i lepiej uczy się nowych rzeczy. Chociaż inteligencja jest w zasadzie genetyczna i wrodzona, jeśli porozmawiasz z psem, może on rozwinąć swoją inteligencję najlepiej jak potrafi.
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to tym, jak rozmawiamy z psem, także się uczymy. Chociaż pies nie potrafi odpowiedzieć nam ludzkim językiem, może wyrazić swoje uczucia w inny sposób. Każdy może łatwo rozpoznać, kiedy jego pies jest szczęśliwy, kiedy się boi, kiedy słucha Cię z zainteresowaniem lub kiedy czegoś żąda. Pies okazuje swoje uczucia poprzez położenie uszu, ogona, pozycję głowy lub ogólne nastawienie. Ale czasami właściciel musi po prostu spojrzeć psu w oczy, aby zrozumieć, co pies czuje.
Jednak kontakt wzrokowy może mieć dla psa różne znaczenie w różnych sytuacjach. Jeżeli pomiędzy właścicielem a psem następuje bezpośredni kontakt wzrokowy, pies odbiera to jako oznakę zaufania i wzmacnia wzajemną więź. Jednak obcy pies może negatywnie postrzegać bezpośredni kontakt wzrokowy. W naturze oznacza to zwykle wyzwanie dla wzajemnego porównania sił. Może zatem sprowokować dziwnego i pewnego siebie psa do ataku.
Powodów, dla których warto komunikować się z psem ludzkim językiem, jest wiele. Najważniejsze z nich to wzmacnianie wzajemnych relacji, pobudzanie myślenia i uczenia się oraz rozwijanie umiejętności Twojego zwierzaka.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.