Jak mierzyć i regulować pH gleby za pomocą domowych środków

14. 09. 2023

Jak mierzyć i regulować pH gleby za pomocą domowych środków

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że rodzaj i jakość gleby będzie miała znaczący wpływ na zdrowotność roślin i plony. Dlatego większość ludzi regularnie nawozi swoje grządki, dodaje różne nawozy mineralne, kopie, podlewa, a mimo to rośliny nie radzą sobie zbyt dobrze. Przyczyną może być także niewłaściwe pH gleby.

Co to jest pH?

Wartość pH wskazuje, czy gleba jest kwaśna czy zasadowa. Gleba neutralna ma wartość pH około 7. Im niższe pH, tym bardziej kwaśna gleba, a im wyższe pH, tym bardziej zasadowa gleba.

Na przykład rododendrony, azalie, borówki, żurawiny czy wrzosy preferują glebę kwaśną o pH w zakresie 4-6. Większość roślin preferuje glebę obojętną o pH od 6,5 do 7,5. Z kolei glebę zasadową o pH powyżej 7,5 pokochają słoneczniki, lilie i niektóre trawy.

Najłatwiej zmierzyć pH gleby za pomocą pehametru, który można dziś kupić za rozsądną cenę. Możesz z grubsza oszacować pH w domu za pomocą zwykłego octu i sody oczyszczonej, wystarczy próbka gleby, dwie małe miski, woda destylowana oraz wspomniany ocet i soda.

Do każdego naczynia włóż małą próbkę gleby i zalej ją niewielką ilością wody destylowanej. W sytuacji awaryjnej można użyć także zwykłej wody, jednak może to mieć wpływ na pH próbki. Do pierwszej miski wlej trochę octu, do drugiej dodaj łyżkę sody.

Jeśli próbka octu zacznie musować, oznacza to, że gleba ma odczyn zasadowy. Jeśli próbka sody musuje, oznacza to, że gleba jest kwaśna. Jeśli żadna z próbek lub obie próbki są nieznacznie i jednakowe, pH gleby jest neutralne. Należy jednak zrozumieć, że ten test jest bardzo przybliżony i orientacyjny.

Jak regulować pH gleby?


Jeśli Twoja gleba jest kwaśna (o niskim pH), możesz zmniejszyć jej kwasowość poprzez wapnowanie. Zużycie mąki wapiennej lub dolomitowej może się różnić w zależności od kwasowości gleby od 0,5 kg do 1,5 kg na 1 metr kwadratowy. Jeśli natomiast chcesz zwiększyć kwasowość gleby zasadowej, dodaj torf.

Jak ulepszyć glebę gliniastą?


Gleby gliniaste są problematyczne w uprawie. Z reguły jest stosunkowo zasadowy (pH 8-10), słabo przepuszczalny dla wody i ciężki. Przede wszystkim należy go rozjaśnić, dodając piasek, aby był bardziej przepuszczalny. Możesz obniżyć pH dodając torf i materię organiczną. Glebę należy dokładnie wymieszać z piaskiem i torfem. Bardzo trudno będzie to osiągnąć za pomocą łopaty, dlatego lepiej jest użyć kultywatora.

Przecież kultywatorem można się posłużyć także do kopania rabatek kwiatowych czy do kopania nawozów jesienią i wiosną każdego roku. Jeśli pod pojęciem kultywatora wyobrażasz sobie tylko duże, zmotoryzowane maszyny odpowiednie do dużych kwietników i małych pól, być może nie znasz małych kultywatorów elektrycznych i kultywatorów akumulatorowych, które są przeznaczone nawet do najmniejszych kwietników. Niektórzy nazywają je także motyką motorową. Można nimi zaorać grządkę przy minimalnym wysiłku i w ułamku czasu potrzebnego do pracy łopatą, a efekt jest nieporównywalny. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w kultywator.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować