Kiedy przycinać drzewa owocowe i jak to zrobić najlepiej?

18. 09. 2023

Kiedy przycinać drzewa owocowe i jak to zrobić najlepiej?

Kiedy przycinać drzewa owocowe i jak to zrobić najlepiej?

Drzewa owocowe wymagają regularnego cięcia, ale tylko fachowa wiedza w tym zakresie pozwoli realizować te niezbędne prace w ogrodzie w odpowiedni sposób. Sprawdź, dlaczego przycinanie drzew owocowych jest tak ważne i jak to robić, uwzględniając różne gatunki. Pamiętaj, że znaczenie ma również pora roku czy wiek owocowych drzewek. Kalendarz cięcia drzew owocowych znajdziesz poniżej.

Przycinanie drzew owocowych — dlaczego to robimy?

Przycinanie drzewek owocowych jest potrzebne, aby te mogły zdrowo rosnąć i obficie plonować. Co więcej, cięcie drzew owocowych pobudza wzrost młodych pędów i sprawia również, że drzewa i krzewy owocowe szybciej rosną, a ich owoce są lepszej jakości. Większość drzewek owocowych przycina się również w celach zapobiegawczych, aby nie dopadały ich choroby. Drzewka owocowe można przycinać również, aby osiągnąć dobry efekt estetyczny. Ich odpowiednie formowanie wpływa na aranżację całego ogrodu.

Kiedy i jak przycinać drzewka owocowe?

Do przycinania drzew owocowych warto użyć dedykowane takim pracom ręczne narzędzia ogrodnicze. W tym celu przydaje się:

  • sekator ręczny,
  • sekator oburęczny,
  • piła.

Przycinanie drzewek owocowych najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub późną zimą. Nie należy przycinać drzewek owocowych jesienią, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko ich przemarznięcia zimą. Większość gatunków przycina się w podanym okresie, natomiast uznaje się również konkretne zasady cięcia, biorąc pod uwagę poszczególne gatunki drzew owocowych i krzewów owocowych.

Kiedy i jak przycinać wiśnie?

Cięcie wiśni zaleca się już od momentu posadzenia tych drzewek owocowych. Kiedy przycina się wiśnie? Najlepszym momentem na przycinanie wiśni to początek marca. Co więcej, wiśnie dobrze znoszą również cięcia przypominające. Warto je przeprowadzać też latem, po zbiorze owoców, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy obcinać wiśnie? W dni bezdeszczowe, dzięki czemu udaje się uniknąć infekcji grzybiczych. Po przycięciu rany warto posmarować maścią ogrodniczą z dodatkiem miedzianu.

Kiedy i jak przycinać jabłonie?

Zastanawiasz się, jak przyciąć jabłoń? Wystarczy usunąć wszystkie zbędne pędy, jakie rosną w koronie. To zniszczone, suche gałązki, ale też pędy, które rosną do środka korony i krzyżują się. Przycinanie jabłoni starych i młodych najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną albo jesienią, wtedy drzewa owocowe tego gatunku są w stanie spoczynku.

Kiedy i jak przycinać grusze?

W przypadku gruszy z powodzeniem można przeprowadzić letnie cięcie drzew owocowych, które polega na skróceniu młodych przyrostów. Regularne przycinanie gruszy powinno odbywać się zaś wiosną, od początku marca do połowy maja. Jest to cięcie odmładzające oraz formujące drzewka owocowe.

Kiedy i jak przycinać czereśnie?

Chcesz wiedzieć, kiedy przycinać czereśnie? Najlepszym czasem jest okres po zbiorach owoców. W przypadku czereśni przypada on na przełom lipca i sierpnia. Właśnie wtedy czereśnia najszybciej się regeneruje i jest mniej narażona na choroby. Pamiętaj, że czereśnia nie rośnie tak szybko i bujnie jak wiśnia, a owoce pojawiają się na pędach 2-3 letnich. Jednocześnie dobrym zabiegiem będzie pierwsze cięcie czereśni zaraz po zasadzeniu drzewek.

Kiedy i jak przycinać winogrono?

Winogrono należy przycinać dwuetapowo. W czerwcu, a najpóźniej w lipcu trzeba usunąć wierzchołek rośliny tuż nad trzecim liściem, następnie w sierpniu skraca się pędy winogrona. Usunąć można również wszystkie dolne liście i te, które dają zbędny cień dojrzewającym owocom.

Kiedy i jak przycinać śliwy?

Wszystkie śliwy przycina się na przełomie lutego i marca, a pierwszy zabieg pielęgnacyjny tego rodzaju najlepiej przeprowadzić zaraz po zasadzeniu drzewka owocowego. Wtedy należy przyciąć wszystkie gałązki na wysokość nie większą niż 50 cm od gruntu. Cięcie formujące śliwy dobrze jest realizować przez pierwsze 3-4 lata od zasadzenia drzewa. Zaleca się również tzw. przycięcie prześwietlające koronę drzewa, usuwając gałęzie krzyżujące się ze sobą oraz te chore i zniszczone. Cięcie odmładzające przeprowadza się na śliwach rosnących ponad 4 lata. Usuwa się wtedy najstarsze konary i skraca śliwę, aby zapewnić lepszy dostęp do owoców.

Kiedy i jak przycinać agrest?

Agrest można przycinać już w pierwszym roku od jego posadzenia. Ten krzew owocowy uwielbia skracanie pędów i to na 2-3 oczka od ich nasady. Szybko wyrosną z nich nowe pędy boczne. Warto pamiętać, aby wiosną usuwać pędy, które krzyżują się, płożą lub rosną do środka korony.

Kiedy i jak przycinać morele?

Kiedy przycinać morele? Tak jak wszystkie drzewa pestkowe, a najlepiej co 2 lata. Należy usunąć gałęzie krzyżujące się oraz te, które słabo owocują. Przycinanie moreli powinno odbywać się tuż po zbiorach owoców. Morele bardzo zaniedbane należy odświeżyć, skracając pędy nawet o połowę.

Jak zabezpieczyć drzewko owocowe po przycinaniu gałęzi?

Aby drzewka owocowe mogły rosnąć i dawać obfite plony, ich przycinanie jest konieczne. Oprócz doboru właściwych narzędzi ogrodniczych i zastosowania dobrej techniki cięcia (na przykład cięcie formujące lub odmładzające), zaleca się także zadbanie o rany pędów już po realizacji zabiegu przycinania.

Rany pędów mogą przyczynić się nie tylko do przemarznięcia drzewa owocowego. Przycięte gałęzie są też znacznie bardziej narażone na różnych chorób, w tym infekcje grzybem czy pleśnią. Największe ryzyko zachorowania drzewek owocowych przypada na deszczowe pory roku.

Aby odpowiednio zabezpieczyć rany pędów, zaleca się stosowanie specjalnych maści ogrodniczych. Alternatywą dla takich preparatów może być farba emulsyjna z dodatkiem fungicydu.

Przycinanie starych drzew owocowych

Również stare i zaniedbane drzewa owocowe można uratować. Najczęściej zastępuje się je jednak młodymi drzewkami, ponieważ zabiegi regeneracyjne są bardzo często nazbyt absorbujące.

Jeśli chcesz podjąć się odmłodzenia starych drzew owocowych, zrealizuj pielęgnacyjny zabieg ich przycinania. Usuń wszystkie stare, zniszczone i chore pędy. Wykonaj cięcie prześwietlające koronę drzew. Wytnij gałęzie, które się krzyżują i rosną do środka korony.

Warto wiedzieć, że stare drzewa owocowe wymagają dokładnie takiego samego przycinania, jak młode drzewka. W tym celu możesz użyć jednak piły ogrodniczej lub sekatora oburęcznego, ponieważ pędy są zazwyczaj grube, a drzewa owocowe wysokie. Na pewno nie należy rezygnować z takich zabiegów. Chociaż stare drzewa owocowe mogą dawać mniej owoców, to są znacznie bardziej odporne na choroby.

Przycinanie młodych drzew owocowych

To właśnie młode drzewa owocowe wymagają największej opieki. Ich przycinanie musi odbywać się regularnie i w odpowiednim okresie, aby drzewo mogło szybko rosnąć i dawać dorodne owoce. Niektóre gatunki drzew i krzewów owocowych można ciąć zaraz po posadzeniu, jednak najczęściej taka praca w ogrodzie przypada na pierwszą wiosnę oraz lato. Pamiętaj, że przycinaniu drzew owocowych nie sprzyja deszczowa pogoda. Szczególnie te młode drzewa są narażone na występowanie groźnych chorób, jak pleśń czy grzyby. Jeśli przeprowadzasz cięcie drzew młodych, zwróć też szczególną uwagę na czystość narzędzi ogrodowych, aby nie przenosić ewentualnych chorób.

Najlepsze narzędzia do cięcia drzew owocowych

Aby przeprowadzić prawidłowe przycinanie drzewek owocowych, warto dobrać odpowiednie narzędzia ogrodowe. W celu przycięcia mniejszych i młodych pędów zaleca się sekatory ręczne, natomiast do przycinania grubszych pędów lub tych, które znajdują się w wysokich koronach drzew, lepiej zastosować sekator oburęczny. Piła ogrodnicza sprawdzi się natomiast do przycinania drzewek owocowych starych, grubych i wysokich.

Warto pamiętać, aby przed i w trakcie przycinania drzew owocowych stosować denaturat w celach dezynfekcyjnych. Na ostrzach narzędzi mogą rozwijać się grzyby i bakterie, które zainfekują drzewo. Mogą być też one przenoszone z chorych drzewek owocowych na te zdrowe.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować