Podlewanie trawnika: jak, kiedy i ile podlewać trawnik?

24. 08. 2023

Podlewanie trawnika: jak, kiedy i ile podlewać trawnik?

Aby trawnik mógł rosnąć bujnie, a trawa była idealnie soczysta, o teren zielony należy odpowiednio dbać. Oprócz siania murawy odpowiedniego gatunku w zależności od rodzaju terenu i warunków, w jakich ma się rozwijać czy korzystania z dobrze dopasowanych preparatów odżywczych, szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie trawy. Jak powinno odbywać się nawadnianie trawnika, kiedy podlewać trawę i ile minut podlewać trawnik? Czy znaczenie ma podlewanie trawy po wysiewie, a może inaczej przebiega podlewanie trawy w słońcu? Dowiedz się, jak przebiega właściwe nawadnianie ogrodu, aby móc korzystać z okazałej darni w przydomowej przestrzeni.

Kiedy i jak podlewać trawnik?

Nawadnianie trawnika nie jest tak naprawdę proste. Nie wystarczy dostarczyć murawie wody. Okazuje się, że system nawadniania ogrodu musi być dopasowany, uwzględniając różne czynniki. Sprawdź, jaki system nawadniania trawnika sprawdzi się najlepiej zaraz po wysiewie, a kiedy niezbędne jest nawadnianie trawy po koszeniu. Wybierz nie tylko dobre akcesoria, jeśli konieczne jest codzienne podlewanie trawnika, ale dowiedz się też, kiedy podlewać trawnik i ile litrów wody zużyć w tym celu.

Po wysiewie

Zupełnie inny system nawadniania trawnika należy przyjąć, kiedy murawa jest już silnie rozwinięta, aniżeli wtedy, kiedy mamy dopasować system podlewania ogrodu zaraz po wysiewie trawy. Okazuje się, że właśnie wtedy darń wymaga intensywnego nawadniania ogrodu. Kiełkujący trawnik korzeni się już pod powierzchnią ziemi i to wtedy jest najsłabszy oraz najbardziej narażony na przesuszenie. Zaleca się codzienne i intensywne nawadnianie trawnika po wysianiu. Świetnie sprawdzi się automatyczne nawadnianie ogrodu, jeśli teren jest rozległy. Pamiętaj tylko, aby odpowiednio dobrać końcówki do podlewania ogrodu. Zbyt silny strumień może zniszczyć i niekorzystnie przesunąć ziarna murawy, zaś delikatny zraszacz nie wpłynie na dostarczenie odpowiedniej ilości wody, jaka jest niezbędna do podlania trawnika.

Po koszeniu

Nigdy nie podlewaj trawy przed koszeniem, zrób to zaraz po tym zabiegu. Co ważne, przed podlaniem trawnika koniecznie zbierz zalegający pokos, ponieważ w połączeniu z wodą tworzy on doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Po dokładnym wygrabieniu pokosu intensywnie podlej darń. Zastanawiasz się, kiedy podlewać ogród? Jeśli masz taką możliwość, wstrzymaj się z realizacją tego zabiegu pielęgnacyjnego w godzinach najbardziej nasłonecznionych. Odpowiadając na pytanie, kiedy najlepiej podlewać trawę, warto zaznaczyć, że idealną porą jest wczesny ranek lub popołudnie i wieczór.

W słońcu

System nawadniania trawnika nie powinien pracować w pełnym słońcu. Intensywne promienie słońca przyczyniają się do natychmiastowych i zbyt dużych wahań temperatur w połączeniu z zimną wodą. Ta wtedy paruje i podłoże nie zostaje odpowiednio podlane. Co więcej, system nawadniania trawnika działający przy silnych promieniach słońca może przyczynić się do zniszczenia darni, źdźbła murawy mogą zostać po prostu przypalone.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak podlewać trawnik w słońcu, odradzamy realizację tego pomysłu. Jeśli natomiast podlewanie trawnika w słońcu jest konieczne, lepiej delikatnie zraszaj ogród, aniżeli podlewaj darń intensywnym strumieniem wody.

Jak często podlewać trawę?

Zastanawiasz się, jak często podlewać trawę po zasianiu? Rób to codziennie, chyba że warunki pogodowe tego nie wymagają, a nawadnianie ogrodu odbywa się poprzez intensywne opady deszczu. Jeżeli murawa jest już rozwinięta, wystarczy jej nawadnianie dwa razy w tygodniu. Zawsze zwracaj uwagę na pogodę i porę roku. Podczas upalnych dni przyda się codzienne nawadnianie ogrodu, ale rankiem albo wieczorem. Co więcej, system nawadniający trawnik nie powinien działać przy spadku temperatury. Do kiedy podlewać trawnik jesienią? Do pierwszych przymrozków, ale tylko wtedy, kiedy od długiego czasu nie było opadów atmosferycznych.

Jak długo podlewać trawę?

Podlewanie trawy po koszeniu, codzienne nawadnianie ogrodu czy dostarczanie wody dopiero co zasianej trawie powinno odbywać się powoli i równomiernie. Zasada jest prosta, należy tak podlewać trawnik, aby woda dotarła do 15 cm w głąb ziemi. Najlepiej na bieżąco sprawdzać stan wilgotności podłoża. Zaleca się również, aby do podlewania ogrodu nie używać zbyt mocnego strumienia wody, lepiej sprawdzi się zraszacz.

Ile wody zużyć na podlanie trawy?

Ile wody na trawnik zużyć, aby murawa była dostatecznie podlana? Idealna ilość wody, to 12 litrów na każdy m2 murawy.

Podlewać trawnik ręcznie czy automatycznie?

Automatyczny system nawadniania ogrodu sprawdzi się na rozległych terenach, natomiast w małych, przydomowych ogródkach wystarczy podlewanie ręczne.

Automatyzacja i akcesoria do podlewania trawnika

Jeśli stawiasz na automatyczne systemy nawadniania ogrodu, weź pod uwagę, że do prawidłowej pracy systemu tego rodzaju niezbędne będą odpowiednie akcesoria do podlewania. Wykorzystaj między innymi różne końcówki, typowe węże ogrodowe i zraszacze.

Automatyczny system nawadniający

Automatyczne podlewanie trawnika to ogromna wygoda, jeśli dysponujesz murawą o pokaźnej przestrzeni. W dużych ogrodach wręcz niemożliwe staje się codzienne podlewanie darni ręcznie. Pamiętaj, że profesjonalny system nawadniający trawnik posiada różne opcje. Dzięki nim ustawisz porę podlewania ogrodu i czas lania wody oraz rodzaj strumienia. Innowacyjne, automatyczne nawadnianie trawnika może przebiegać wręcz bezobsługowo albo zdalnie.

Zraszacze ogrodowe

To właśnie zraszacze ogrodowe sprawdzają się najlepiej do nawadniania trawnika. Wykorzystanie systemu nawadniania tego rodzaju pozwoli minimalizować ryzyko zniszczenia darni. Woda dostarczana jest powoli, eliminowane jest również zagrożenie zbytniego podlania oraz porażenia darni w przypadku nawadniania trawnika przy silnych promieniach słońca.

Końcówki do nawadniania

Do systemu nawadniania możesz wybrać odpowiednie końcówki. Sprawdzą się w przypadku podlewania trawy zaraz po wysianiu czy po koszeniu. Dzięki nim dobierzesz właściwy strumień wody.

Węże ogrodowe

Węże ogrodowe sprawdzą się raczej do miejscowego podlewania trawnika, aniżeli całego terenu. Wąż przyda się do intensywnego nawodnienia nie tylko darni, ale też roślin, jeśli na przykład woda ma trafić w głąb systemu korzeniowego, chroniąc jednocześnie liście rośliny. Co ważne, do węża ogrodowego możesz zastosować różne końcówki, dzięki którym w kilka chwil stanie się on jakościowym zraszaczem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować