Zapomnij o siekierze: Łupanie drewna bez wysiłku

19. 09. 2023

Zapomnij o siekierze: Łupanie drewna bez wysiłku

Gdy zbliżają się chłodne dni, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość paliwa do ogrzewania. Choć niektóre nowoczesne technologie umożliwiają ogrzanie domu bez wysiłku, drewno nadal pozostaje jedną z najtańszych opcji ogrzewania.

Drewno opałowe możesz dostarczyć do domu już pocięte i rozdrobnione, ale jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, warto przygotować drewno samodzielnie w domu. Na szczęście dzisiaj nie musimy już męczyć się z cięciem drewna jak kiedyś, piła łańcuchowa czy piła tarczowa znacznie ułatwiają tę pracę. Jednak ścięte drewno należy również rozłupać.

Jeśli przygotowujesz kilka polan na okazjonalne rozpalenie w kominku, prawdopodobnie poradzisz sobie ze zwykłą siekierą. Jeśli jednak będziesz musiał przygotować kilka metrów sześciennych drewna na całą zimę, prawdopodobnie będziesz musiał dzierżyć topór przez kilka dni. Łupanie mniejszej kłody bez sęków może nie stanowić problemu, ale rozłupywanie kłód z twardego drewna o długości przekraczającej 40 cm może wymagać dużo pracy. Taka praca jest wymagająca fizycznie i wyczerpująca nawet dla tęgiego faceta. Ponadto, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do forsownych i monotonnych, powtarzalnych ruchów, następnego dnia będziesz obolały.

Na szczęście tę pracę może wykonać za Ciebie nowoczesna technologia - łuparka do drewna. Łuparka działa właściwie na tej samej zasadzie co prasa hydrauliczna, jednak wyposażona jest w klin rozłupujący, który rozłupuje nawet najtwardsze kłody pod naciskiem kilku ton.

Wyobraź sobie, ile wysiłku wymaga rozłupanie sękatej kłody. Czasem po prostu nie da się obejść bez odpowiedniego błotnika i klinów. Dla większości to bułka z masłem, wystarczy popchnąć dźwignie. Wreszcie, użycie łuparki jest również bezpieczniejsze niż ręczne łupanie siekierą, jednak nadal konieczne jest stosowanie sprzętu ochronnego, takiego jak rękawice i okulary ochronne, ponieważ pod naciskiem łuparki z naprężonego drewna mogą wylecieć drzazgi.

Wybierając rozłupywarkę warto zwrócić uwagę na jej wydajność. Określa się ją jako nacisk, z jakim klin rozłupujący oddziałuje na drewno. Dla najmniejszych łuparek poziomych może to być 4 tony i więcej. Najmocniejsze pionowe łuparki do drewna potrafią rozłupać drewno z siłą przekraczającą 20 ton i bez problemu poradzą sobie nawet z kłodami, których rozłupanie ręczne byłoby praktycznie niemożliwe.

Łuparka sprawi, że przygotowanie drewna stanie się sprawniejsze, dzięki czemu poradzi sobie z nim nawet niedoświadczony laik, któremu nie starczyłoby sił i umiejętności, aby rozłupywać siekierą.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować