Czy korzystasz z technologii akumulatorowej? Podpowiemy na co należy zwrócić uwagę zimą!

05. 03. 2024

Czy korzystasz z technologii akumulatorowej? Podpowiemy na co należy zwrócić uwagę zimą!

W ostatnich latach narzędzia i technologie zasilane akumulatorowo stały się pełnoprawną alternatywą dla maszyn napędzanych energią elektryczną lub silnikami spalinowymi. Nie ma się czym dziwić.

Nowoczesne baterie litowe są lekkie, mogą zasilać maszynę nieprzerwanie przez dziesiątki minut, a maszyny akumulatorowe wymagają jedynie minimalnej konserwacji. Podczas pracy nie ograniczają Cię żadne kable zasilające, nie musisz obsługiwać ciężkiego i hałaśliwego silnika spalinowego, który ze względu na swoją złożoność jest bardziej podatny na awarie i wymaga regularnej i kompleksowej konserwacji.

Dlatego też akumulatory zostały dziś przeniesione z wiertarek do innych narzędzi warsztatowych, powszechne są również akumulatorowe piły łańcuchowe, kosiarki do trawy, kultywatory, a nawet odśnieżarki. Kolejną zaletą jest to, że dziś w ramach programów akumulatorowych nie ma konieczności zakupu nowego typu akumulatora do każdego nowego urządzenia – wystarczy zakupić jeden lub dwa i można nimi zasilać wszystkie narzędzia. Gdy po kilku latach żywotność akumulatora się skończy, kupujesz nowy i możesz go ponownie używać we wszystkich narzędziach, które zakupiłeś w ramach wzajemnej kompatybilności.

Jeśli jednak nie uniknie się kilku zasadniczych błędów, akumulator może posłużyć krótko, nawet przez jeden sezon. Niewłaściwa obsługa, taka jak nadmierne ładowanie, zbyt głębokie rozładowanie lub narażenie na ekstremalne temperatury, może spowodować degradację substancji chemicznych znajdujących się wewnątrz akumulatora. Może to spowodować utratę pojemności (zdolności magazynowania energii) i skrócić żywotność baterii.

Akumulatory, które służą do zasilania sezonowych narzędzi i sprzętu, często zimą leżą uśpione i zapomniane gdzieś na półce, aż wiosną, wraz z pierwszym ociepleniem, znów będziemy ich potrzebować. Jeśli są przechowywane w nieogrzewanych pomieszczeniach, mróz może je zniszczyć. Nie należy ich jednak przechowywać w pobliżu źródła ciepła ani w miejscu nasłonecznionym. Idealnie jest przechowywać akumulatory w temperaturze pokojowej lub w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 10°C.

Przechowuj akumulatory kwasowo-ołowiowe w pełni naładowane, a jeśli były przechowywane przez kilka miesięcy, możesz je od czasu do czasu naładować.

I odwrotnie, przechowuj baterie litowe naładowane do około 2/3 ich pojemności. Większość akumulatorów litowych do zasilania różnych narzędzi wyposażona jest we wskaźniki stanu naładowania, jeśli mają np. 4 wskaźniki, to po naciśnięciu przycisku podczas przechowywania powinny zaświecić się tylko 3.

Zawsze przechowuj akumulatory odłączone i nie zostawiaj ich na maszynie, która mogłaby je powoli rozładować. Jeżeli nastąpi nadmierne rozładowanie, akumulator ulegnie zniszczeniu.

Na początku sezonu, tuż przed pierwszym użyciem, należy naładować akumulator do pełna.

Jeśli odpowiednio zadbasz o akumulator, może on służyć Ci przez wiele lat.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować