Jak nie zakładać ogrodu!

02. 01. 2024

Jak nie zakładać ogrodu!

Wiele porad i wskazówek, jak prawidłowo założyć ogród, można znaleźć w programach telewizyjnych, czasopismach i Internecie. Można tam również zobaczyć piękne ogrody stworzone przez doświadczonych architektów krajobrazu. Niestety taki ogród odzwierciedla zmysł estetyczny architekta, a osobowość właściciela ogrodu odbija się w nim tylko w minimalnym stopniu.

To, co lubi jedna osoba, niekoniecznie podoba się drugiej, a ogród jest miejscem, w którym możemy się realizować. Źródeł inspiracji jest wiele, ale zazwyczaj dowiesz się jedynie, co robić, natomiast nie ma informacji, czego w żadnym wypadku nie robić. Dlatego postaramy się dać kilka wskazówek, czego szczególnie unikać przy zakładaniu ogrodu.

Zanim zdecydujemy się posadzić cokolwiek w ogrodzie, warto poznać rodzaj gleby. Rośliny do swojego ogrodu dobierzesz w zależności od rodzaju gleby. Jeśli masz ciężką gliniastą glebę, niektóre rośliny nie będą się w niej rozwijać i mogą umrzeć. Inne rośliny nie tolerują gleby piaszczystej, inne torfu itp. Trzeba też wziąć pod uwagę, czy Twój ogród jest w większości suchy, czy podmokły. Mając te informacje, powinieneś zacząć wybierać rośliny.

Błędem byłoby próbować wyhodować roślinę na nieodpowiedniej dla niej glebie. W najlepszym przypadku roślina dosłownie będzie żyła, ale bardziej prawdopodobne jest, że z czasem umrze pomimo całej opieki. Jeśli bardzo zależy Ci na konkretnej roślinie, której nie pasuje gleba w Twoim ogrodzie, istnieje również możliwość przekopania ziemi w miejscu, w którym chcesz ją posadzić i wypełnienia tego miejsca odpowiednią ziemią. Wymiary wykopanego dołu powinny odpowiadać szerokości i głębokości systemu korzeniowego rośliny. Ale to też nie zawsze kończy się dobrze. Zwłaszcza jeśli chcemy w ten sposób stworzyć warunki dla roślin w ogrodzie z glebą gliniastą, istnieje możliwość, że w powstałym w ten sposób dołku zatrzyma się woda i gleba w tym miejscu zostanie podmokła.

Dlatego najłatwiej jest wybrać rośliny i odmiany, które będą pasować do gleby w ogrodzie. Jeśli nie wiesz co zrobić, każdy lepszy sklep ogrodniczy z pewnością udzieli Ci fachowej porady w sprawie wyboru.

Gdy już wiesz, jakie rośliny możesz zastosować w swoim ogrodzie, możesz rozpocząć planowanie. Podstawową zasadą jest to, że wyższe rośliny sadzi się z tyłu, tak aby np. patrząc z tarasu było widać również niższe rośliny posadzone przed nimi. Jednak w przypadku krzewów i drzew ważne jest, aby wziąć pod uwagę ich wysokość i szerokość. Jeśli posadzisz je blisko płotu i z czasem zaczną zacieniać sąsiednią posesję lub jeśli gałęzie wyrosną ponad płot, możesz wdać się w spór z sąsiadem.

Jednocześnie należy z wyprzedzeniem zaplanować, jakie rośliny posadzisz wokół drzew i krzewów. Powinny to być odmiany lubiące półcień. Rośliny wymagające słonecznego miejsca nie będą dobrze radzić sobie w cieniu później, gdy zaczną rosnąć krzewy.

Jeśli planujesz żywopłot, nie daj się skusić ofercie odmian szybkorosnących. Niektóre błyskawicznie utworzą gęsty i wysoki płot, ale później trudno będzie zapanować nad ich wzrostem. Za pomocą nożyczek i nożyc do żywopłotu będziesz musiał przycinać takie ogrodzenie kilka razy w roku. Przykładowo popularna topola japońska potrafi w ciągu zaledwie 3 lat stworzyć gęsty płot o wysokości 4 m, szybko wypełnia otoczenie kilkumetrowymi korzeniami, które w wielu miejscach wyrastają na powierzchnię. Takie korzenie niszczą wypielęgnowany trawnik, mogą unieść i zniszczyć chodniki, a nawet mogą uszkodzić fundamenty domów i słupki ogrodzeniowe. Krótko mówiąc, cierpliwość w ogrodnictwie popłaca i lepiej poczekać kilka lat na wysokiej jakości żywopłot wykonany z bardziej odpowiednich drzew.

Jeżeli posiadasz pochyłą działkę, która będzie wyrównana na kilku poziomach za pomocą ściany oporowej, wskazane może być połączenie różnych wysokich powierzchni schodami. Ale nie zapominaj, że będziesz poruszać się po ogrodzie na przykład za pomocą kosiarki. Jeśli nie chcesz za każdym razem wnosić ją po schodach, planując układ ogrodu, połącz poszczególne poziomy skosem, aby móc poruszać się po całym ogrodzie.

Nie można zapominać, że o ogród trzeba będzie stale dbać. Dlatego planując ją, należy wziąć pod uwagę fakt, że będzie się po niej poruszać kosiarka klasyczna lub robot koszący. Poszczególne elementy w ogrodzie muszą zatem umożliwiać kosiarce swobodny przejazd. Tam, gdzie kosiarka nie zmieści się, trzeba będzie zastosować podkaszarkę, a koszenie podkaszarką jest znacznie trudniejsze niż kosiarką. Dlatego podkaszarki należy używać wyłącznie do koszenia trawy wzdłuż ogrodzeń i ścian.

Jeśli to możliwe, należy unikać nadmiernego stosowania geotekstyliów. Chociaż geowłóknina zapobiegnie przerastaniu chwastów, po kilku latach gleba pod geowłókniną zacznie się zagęszczać i stanie się nieprzepuszczalna. Gleba nie przyjmuje wtedy dobrze wilgoci, a powietrze nie ma do niej dostępu. Zakładając rabaty ozdobne lepiej jest je sadzić na tyle gęsto, aby rośliny nie wpuściły między siebie chwastów. Jeśli używasz geotekstyliów, w niektórych przypadkach właściwe może być usunięcie geotekstyliów i wypełnienie przestrzeni między roślinami odpowiednią warstwą ściółki, gdy rośliny w grządkach dostatecznie urosną.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować