Odpady po obróbce drewna - nie wywalaj!

16. 10. 2023

Odpady po obróbce drewna - nie wywalaj!

Niezależnie od tego, czy tniesz drewno w domu piłą łańcuchową czy piłą tarczową, pod piłą zawsze znajdziesz dużo trocin. Jeśli przetwarzasz również gałęzie, zawsze będzie dużo cienkich gałązek, które nie nadają się do ogrzewania, można je jednak również przetworzyć na cenny surowiec.

A co z trocinami? Nie można nimi palić, ale mimo to jest to cenny surowiec, który znajdzie zastosowanie w ogrodzie. Nie mogą to być oczywiście trociny z drewna lakierowanego lub poddanego innej obróbce chemicznej.

Teraz jesienią można je wykorzystać jako ściółkę, która ułatwi niektórym roślinom zimowanie. Wystarczy wrzucić grubszą warstwę pod roślinę. Warstwa trocin zapobiegnie zamarzaniu gleby i zatrzyma wilgoć w glebie. W następnym roku, w cieplejszych miesiącach, trociny zabezpieczą natomiast glebę przed nadmiernym nagrzaniem. Jednocześnie, gdy trociny będą stopniowo gnić, zamienią się w wysokiej jakości nawóz, który woda przeniesie aż do korzeni rośliny.

Trociny można również kompostować. Choć ich rozkład może zająć kilka miesięcy, znacząco poprawi strukturę i jakość kompostu.

Jesienią nie musisz się nawet martwić o wkopywanie kultywatorem trocin bezpośrednio do grządek. Nawet jeśli nie ulegną rozkładowi do wiosny, rozpulchnią glebę i poprawią jej przepuszczalność. Mogą rozkładać się w glebie przez ponad rok, dzięki czemu stopniowo uwalniają składniki odżywcze.

Rozdrabniacz do gałęzi przydaje się w każdym ogrodzie, w którym znajdują się krzewy i drzewa, które trzeba co roku przycinać. Zmiażdżone gałęzie, których używasz jako ściółki, pozwolą zaoszczędzić wiele kosztów zakupu kory ściółkowej, więc rozdrabniacz szybko się zwróci. Szkoda byłoby także usuwać popiół ze spalonego drewna. Można go również wkopać w rabaty kwiatowe. W ten sposób za darmo dodajesz do gleby potas, wapń, magnez i inne pierwiastki śladowe. Nie należy jednak z tym przesadzać, gdyż popiół może podnieść pH gleby, co niektórym roślinom może nie odpowiadać.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować