Przygotuj szklarnię na zimę i nowy sezon.
16. 10. 2023
Kiedy już zbierzesz ostatnie plony w szklarni, czas zająć się pracami "konserwacyjnymi", które pozwolą przygotować zarówno tunel jak i ziemię do wiosennego wysiewu sadzonek.
Przede wszystkim należy usunąć z ziemi wszelkie rośliny i chwasty, zwłaszcza te zaatakowane przez różnego rodzaju pasożyty itp. Roślin takich nie wyrzucamy na kompostownik, ale utylizujemy poprzez spalenie etc.
Gdy gleba będzie już czysta należy zabrać się za jej wzbogacanie. Można zrobić to za pomocą obornika i przekopania go z glebą, co bardzo oszczędzi czas, a przyniesie spektakularne efekty. Najlepszy jest obornik koński, ale stosuje się z powodzenie również świński i kurzy po odpowiednim rozrobieniu. Można także wkopać w ziemię wapno azotowe.
Praca łopatą na ograniczonej przestrzeni szklarni jest czasami problematyczna. Dlatego też mały kultywator akumulatorowy HECHT 7025, który posiada pług o szerokości zaledwie 20 cm, świetnie się sprawdzi. Pięknie spulchnia glebę i ją miesza z nawozem.
Jeśli podczas kopania natkniesz się na korzenie, ostrożnie je wyrywaj, aby zapobiec rozmnażaniu się chwastów w szklarni. Niektóre chwasty mogą rozwijać się nawet zimą.
Nie zapomnij o oknach szklarni. Jeśli są szklane sprawdź jak uszczelnienie, jeśli posiadasz szklarnię o konstrukcji drewnianej, sprawdź się, czy konieczna jest konserwacja drewna. W przypadku szklarni składanych sprawdź szczelność łączeń. Dokładnie umyj okna, szczególnie od wewnątrz, tak aby nie pozostały na nich żadne resztki roślin. Warto zabezpieczyć również dach przed ciężkim śniegiem np. dodatkowo go wzmacniając.
Jeżeli niczego nie zaniedbasz, na wiosnę dokonasz tylko drobnych poprawek w grządkach i będziesz cieszyć się świetną szklarnią.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.