Jak dbać o pilarkę?

08. 02. 2023

Jak dbać o pilarkę?

Dla wszystkich, którzy pracują z drewnem, piła łańcuchowa jest niezbędnym narzędziem. Używana jest nie tylko przez profesjonalnych drwali, ale także przez majsterkowiczów i ogrodników do przygotowania drewna opałowego lub cięcia drzew. Nie jesteś pewien jak wybrać pilarkę i jak ją prawidłowo pielęgnować? Przeczytaj ten praktyczny przewodnik, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Rodzaje pił łańcuchowych: jak wybrać pilarkę

Piła łańcuchowa jest najczęściej wykorzystywana do przygotowywania drewna opałowego, przycinania krzewów i drzew, prac budowlanych lub prac w warsztacie. Wybierasz piłę łańcuchową? Zastanów się wcześniej, w jaki sposób będziesz z niej korzystać, czy zamierzasz pracować z nią w pomieszczeniach czy na zewnątrz oraz czy w miejscu pracy będzie zapewniony swobodny dostęp do energii elektrycznej.

  • Pilarka elektryczna - nadaje się do okazjonalnego cięcia drewna opałowego lub lżejszych prac w ogrodzie. Jest bardzo cicha, a dzięki braku spalin można z nią pracować w pomieszczeniach. Z drugiej strony ogranicza Cię przewód zasilający i mniejsza moc.
  • Pilarka akumulatorowa - idealna do mniejszych prac wokół domu. Nie musisz się martwić o kabel zasilający, ale ogranicza Cię pojemność baterii.
  • Pilarka spalinowa - charakteryzuje się największą mocą, ale jest też głośna. Nie nadaje się do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, ale ze względu na brak kabla zasilającego można zabrać go do lasu. Jest to doskonały wybór do częstego i wymagającego użytkowania.

Dowiedz się, jak wybrać łańcuch do piły.

Porady dotyczące cięcia piłą

Praca z pilarką może być niebezpieczna, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma dużego doświadczenia. Poznaj podstawowe zasady prawidłowego posługiwania się tym narzędziem.

Utrzymuj pilarkę w dobrym stanie technicznym

Piła musi być zawsze w doskonałym stanie technicznym. Dlatego przed każdym użyciem należy go dokładnie sprawdzić.

  • Upewnij się, że łańcuch jest wystarczająco ostry (cięcie tępym łańcuchem jest bardzo forsowne i obciąża silnik) i odpowiednio napięty, aby się nie ślizgał. Można to poznać po tym, jak łańcuch leży na obwodzie prowadnicy. Jeśli chwycisz go i lekko pociągniesz, powinien być na tyle luźny, aby podnieść się z rowka w prowadnicy do mniej więcej połowy wysokości prowadnic łańcucha.
  • Sprawdź, czy hamulec bezpieczeństwa działa prawidłowo i czy piła dobrze smaruje prowadnicę i łańcuch, aby zapobiec szybkiemu zużyciu.
  • Silnik piły musi być prawidłowo wyregulowany. Jeśli piła nie utrzymuje prędkości, nie uruchamia się prawidłowo lub silnik zatrzymuje się na biegu jałowym, zleć regulację profesjonaliście.
  • W przypadku pił spalinowych, do smarowania silnika należy używać wyłącznie świeżo wymieszanego paliwa i oleju.

Bezpieczny rozruch

Połóż piłę na płaskiej powierzchni. Połóż jedną stopę na podnóżek i trzymaj jedną dłonią za uchwyt piły. Drugą dłonią energicznie pociągnij linkę rozrusznika. Nigdy nie uruchamiaj piły z ręki.

Sprzęt ochronny

Stosuj odzież ochronną. Chroń oczy za pomocą gogli lub siatki ochronnej. Kask roboczy jest również ważny podczas ścinania drzew lub przycinania gałęzi. Jeśli pracujesz z piłą łańcuchową, nie lekceważ ochronników słuchu (słuchawek). Wyposaż się w długie spodnie robocze i bluzę, rękawice robocze i solidne, zabudowane buty. Ubrania nie mogą być zbyt luźne, aby nie zostały przypadkowo zaczepione przez piłę. Jednocześnie ubiór ten nie może ograniczać Twoich ruchów.

Porada: Zawsze upewnij się, że w zasięgu wzroku jest ktoś inny, kto mógłby udzielić pierwszej pomocy i w razie potrzeby wezwać lekarza.

Bezpieczna praca z piłą łańcuchową

Nigdy nie używaj pilarki na błocie, śniegu lub lodzie, aby zminimalizować ryzyko poślizgu. Wybierz stabilne miejsce do pracy i utrzymuj je w czystości - podczas cięcia drewna na opał trzymaj kłody w przeznaczonym dla nich miejscu, abyś się o nie nie potknął. Uważaj na drewno, w którym mogą być ukryte gwoździe, śruby, kawałki betonu lub kamienia.

Piłę należy zawsze trzymać obiema rękami za uchwyty. W ten sposób w przypadku odskoku piły do tyłu zostanie uruchomiony hamulec bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że ręka trzymająca piłę za przedni uchwyt naciska na dźwignię hamulca, gdy piła porusza się w górę i łańcuch natychmiast się zatrzymuje. Nigdy nie należy ciąć górnej części piły ani końcówki prowadnicy.

Nie lekceważ regularnych przeglądów

Regularna konserwacja przedłuży żywotność pilarki i zapewni jej prawidłowe działanie. Zawsze serwisuj pilarkę przy wyłączonym urządzeniu (wyjmij akumulator lub świecę zapłonową, odłącz przewód zasilający).

Po każdym cięciu dokładnie wyczyść piłę. Najwięcej zatorów powstaje pod pokrywą w miejscu, w którym znajduje się łańcuch. Przy usuwaniu grubszych osadów trocin i pyłu należy wybrać odpowiednio przycięte narzędzie, nie należy używać przyborów metalowych, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń. Pamiętaj, aby oczyścić również sprzęgło i kanał smarowania. Starannie przeszlifuj otwory na prowadnicy za pomocą drobnego pilnika.

W przypadku pił benzynowych należy również sprawdzić filtr powietrza, korek wlewu paliwa i świecę zapłonową. Czarny nalot na świecy zapłonowej oznacza, że w silniku występuje nieprawidłowy zapłon. Pilarkę serwisuj zgodnie z instrukcją producenta. Poważniejsze prace konserwacyjne i regulacyjne pozostaw profesjonaliście.

Może zainteresują Cię

Czy piły łańcuchowe są bezpieczne?

Pilarki łańcuchowe wyposażone są w zabezpieczenia takie jak hamulec bezpieczeństwa, osłona zębów, łapacz łańcucha itp. Niemniej jednak jest to maszyna niebezpieczna, jeśli nie jest właściwie używana. Piła musi być w idealnym stanie, jeśli występuje jakikolwiek nietypowy dźwięk lub zachowanie, natychmiast przestań pracować piłą. Nie należy lekceważyć stosowania sprzętu ochronnego i odpowiedniej odzieży.

Do czego służy hamulec bezpieczeństwa?

W niektórych przypadkach może dojść do "odbicia", kiedy obracający się łańcuch "wgryza się" w materiał cięty i wyrzuca piłę do góry. Dlatego też dźwignia hamulca bezpieczeństwa jest umieszczona przed przednią rękojeścią piły w taki sposób, że uderza w grzbiet ręki operatora, gdy piła jest odrzucana do tyłu i obracana do góry. To aktywuje hamulec bezpieczeństwa i natychmiast zatrzymuje łańcuch.

Co należy sprawdzać przed każdym cięciem?

Upewnij się, że łańcuch jest odpowiednio napięty, musi idealnie przylegać na całym obwodzie prowadnicy. Jeśli chwycisz prawidłowo napięty łańcuch na środku prowadnicy między palce i pociągniesz z umiarkowaną siłą, powinien on być na tyle luźny, aby podnieść się mniej więcej do połowy wysokości prowadnic łańcucha względem rowka w prowadnicy. Sprawdź, czy w pile znajduje się wystarczająca ilość oleju do smarowania łańcucha i prowadnicy oraz czy hamulec bezpieczeństwa działa prawidłowo.

Co należy zrobić z piłą po cięciu?

Najpierw dobrze wyczyść piłę. Zdejmij osłonę łańcucha, w której zazwyczaj znajdują się trociny oblepione olejem z prowadnicy. Sprawdź kanał, przez który olej dostaje się do prowadnicy. W przypadku pił łańcuchowych nie zapomnij o filtrze powietrza i świecach zapłonowych.

Jak prawidłowo naostrzyć łańcuch?

Najprostszym sposobem jest zlecenie ostrzenia łańcucha profesjonaliście. Jeśli chcesz wziąć to w swoje ręce, najważniejszą rzeczą jest użycie pilnika o odpowiedniej średnicy i zachowanie odpowiedniego kąta ostrzenia oraz kąta nachylenia pilnika podczas ostrzenia. Średnica pilnika, kąt i czas szlifowania zależy od konkretnego typu łańcucha.

Użyj markera na bazie alkoholu, aby zaznaczyć pierwszy szlifowany ząb, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie przestać szlifować. Wprowadź pilnik w ząb tak, aby około 20% jego przekroju znajdowało się powyżej krawędzi ostrza. Szlifuj tylko na zewnątrz (zazwyczaj dla utrzymanego łańcucha potrzebne są tylko 3-4 suwy). Najpierw szlifuj tylko zęby nieparzyste, potem parzyste, aby nie musieć ciągle zmieniać nachylenia pilnika. Po szlifowaniu łańcucha opuść ogranicznik. Szlifuj ogranicznik pod kątem prostym za pomocą płaskiego pilnika.

Jaki jest prawidłowy stosunek mieszanki paliwowej?

Obecnie norma europejska przewiduje, że stosunek mieszanki paliwowej dla nowych silników dwusuwowych nie może być większy niż 1:50. Oznacza to, że 50 części benzyny przypada na 1 część oleju. W przypadku starszych silników, stosunek oleju do benzyny może być większy. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny w zakresie proporcji. Zawsze przygotowuj tylko tyle mieszanki paliwowej, ile aktualnie używasz. Olej w benzynie szybko się degraduje, traci właściwości smarne i już w przypadku stosowania 14-dniowej mieszanki istnieje ryzyko zatarcia silnika.

Możesz użyć kalkulatora, aby obliczyć, ile oleju należy dodać do określonej ilości benzyny:

 

 

Jakie są najczęstsze błędy podczas używania piły?

  • Najważniejszym błędem jest to, że użytkownik nie czyta instrukcji obsługi. Każdy model ma swoją odrębną specyfikę.
  • Jeżeli w pilarce elektrycznej włączony jest hamulec bezpieczeństwa, to po naciśnięciu włącznika silnik nie uruchomi się, a pilarka nie wykona żadnej pracy. To nie jest usterka, wystarczy przesunąć dźwignię hamulca.
  • Łańcuch musi być zamontowany w odpowiednim kierunku, tak aby zęby poruszały się do przodu wraz z ostrzem.
  • W wybranych modelach pilarek do rozruchu zimnego silnika wymagane jest prawidłowe użycie rozrusznika lub startera wtrysku paliwa. Postępuj zgodnie z procedurą określoną przez producenta.
  • Wlanie do zbiornika paliwa czystej benzyny bez dodania odpowiedniej proporcji oleju spowoduje niemal natychmiastowe zdławienie silnika.
  • Złe przechowywanie czy pozostawienie paliwa i oleju w pilarce na wiele tygodni, również spowoduje problemy. Oleje ulegające degradacji ekologicznej mają krótki okres użytkowania i z czasem ulegają rozkładowi. Olej w paliwie traci swoją zdolność smarną i przy spalaniu kilkumiesięcznej mieszanki silnik może się zacinać. Spuść niewykorzystane paliwo ze zbiornika, uruchom pilarkę i pozwól silnikowi wypalić pozostałości paliwa z gaźnika.
  • Olej do prowadnicy i łańcucha pozostawiony w pilarce przez dłuższy czas może ulec degradacji i uszkodzić pompę olejową. Przed składowaniem pilarki należy spuścić olej ze zbiornika smarowania łańcucha, wlać niewielką ilość oleju mineralnego i uruchomić pilarkę na krótko, aby olej dostał się do kanałów smarowania pompy i prowadnicy.

 

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować