Jak wybrać łańcuch do piły?

17. 01. 2023

Jak wybrać łańcuch do piły?

Można powiedzieć, że łańcuch jest najważniejszą częścią piły. Od jego stanu i typu zależy, jak dobrze i szybko piła będzie ciąć. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wraca do ogrzewania drewnem, a wielu kupuje swoją pierwszą pilarkę i stopniowo się z nią zapoznaje.

Piła łańcuchowa, jak każde inne urządzenie spalinowe, wymaga pewnej konserwacji. Zawiera jednak również części, które ulegają normalnemu zużyciu i od czasu do czasu wymagają wymiany. Wśród nich jest m.in. łańcuch. Typ łańcucha podany jest w instrukcji obsługi piły.

Dlatego też bazuj na rodzaju łańcucha, który otrzymałeś wraz z nową pilarką. O rodzaju łańcucha decyduje przede wszystkim długość i szerokość prowadnicy oraz rodzaj łańcucha, który ją napędza. Jednak producent piły bierze pod uwagę również moc silnika piły. Dlatego zasadniczo nie zaleca się montowania pilarek z dłuższą prowadnicą lub szerszym łańcuchem niż ten, który został zamontowany przez producenta. Dłuższa prowadnica lub szerszy łańcuch bardziej obciążają pilarkę, co nie tylko utrudnia cięcie, ale także może znacznie skrócić jej żywotność.

Oczywiście najłatwiej jest wziąć stary łańcuch, zanieść go do sklepu, a sprzedawca dobierze odpowiedni dla Ciebie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, powinieneś znać przynajmniej podstawy dotyczące łańcuchów. Dlatego tutaj porozmawiamy o najbardziej podstawowych rodzajach łańcuchów.

Łańcuch składa się z kilku rodzajów ogniw:

1 - prawy ząb tnący, 2 - lewy ząb tnący, 3 - ogniwa łączące, 4 - ogniwa prowadzące, które utrzymują łańcuch w prowadnicy i jednocześnie zapewniają napęd łańcucha.

Sam typ łańcucha jest wskazywany przez kilka parametrów:


Odstęp między ogniwami

Rozstaw oznacza odległość między nitami łączącymi łańcuch. Ponieważ jednak w niektórych łańcuchach długość ogniw może być różna (ogniwo prowadzące może mieć inną długość niż ogniwo z zębem tnącym), podziałkę określa się mierząc odległość między trzema nitami i dzieląc ją przez dwa. Pomiaru dokonuje się pomiędzy środkami nitów.

Zawsze ważne jest zachowanie podziałki, ponieważ łańcuch o niewłaściwej podziałce nie byłby w stanie prawidłowo dopasować się do łańcucha napędzającego. Grozi to uszkodzeniem łańcucha, prowadnicy lub zerwaniem łańcucha.

Zazwyczaj istnieją tylko trzy rodzaje podziałek, które można spotkać w popularnych piłach hobbystycznych - podziałki są podane w calach, więc jeśli mierzysz za pomocą przymiaru metrycznego, będziesz musiał przeliczyć je na milimetry:

1/4“ (0,25") - tzw. "ćwiartka" 6.35 mm
0,325“ 8.255 mm
3/8“ (0,375") -  tzw. "łańcuch trzech ósmych" 9.525 mm

Ważne jest, aby mierzyć dokładnie, ponieważ na przykład różnica w skoku między 0,325" a 0,375" wynosi tylko 1,27 mm.

Istnieją również inne łańcuchy o większych podziałkach, ale nie spotkasz ich zazwyczaj w zwykłych piłach HOBBY.


Szerokość ogniwa prowadzącego łańcuch

Ogniwo prowadzące zapewnia pewne osadzenie łańcucha w prowadnicy lub w rowku na obwodzie prowadnicy. Jego szerokość jest więc uzależniona od rodzaju zastosowanej szyny. Jeżeli zastosujemy łańcuch o większej szerokości ogniwa prowadzącego, nie będzie on pasował do prowadnicy; jeżeli natomiast szerokość ta będzie zbyt mała, łańcuch nie będzie prowadzony prawidłowo wokół prowadnicy, piła nie będzie prawidłowo ciąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do zsunięcia się łańcucha z prowadnicy. Często można spotkać ogniwa o szerokości 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm lub 1,6 mm. Istnieją również frezy o większej szerokości ogniw, ale nie są one stosowane w piłach HOBBY.


Liczba ogniw

Nie trzeba tu chyba długo tłumaczyć, dlaczego należy przestrzegać liczby ogniw. Liczba ogniw decyduje o długości łańcucha, która zależy od konstrukcji piły i długości prowadnicy. Jeśli łańcuch jest krótszy lub dłuższy, to po prostu nie założysz go na pilarkę. Nie jest to jednak liczba wszystkich ogniw, liczą się tylko ogniwa prowadzące.


Kształt zęba

Na rynku można spotkać się z różnymi profilami zębów. Najczęściej zapewne spotkasz się z tzw. okrągłym zębem, w kategorii hobby czasem nawet z kwadratowym. Różnica między nimi polega na przejściu między krawędzią boczną a górną, która może być okrągła lub kwadratowa.

ząb okrągły (lewy) ząb kwadratowy (prawy) ząb okrągły (lewy) ząb kwadratowy (prawy)

Zęby kwadratowe mają większą wydajność cięcia, ale wymagają perfekcyjnego szlifowania. Dlatego niedoświadczony użytkownik może skorzystać z różnych prowadnic do pilników, aby pomóc w ostrzeniu lub zlecić ostrzenie łańcucha np. w sklepie HECHT. Zęby kwadratowe są wrażliwe na brudne drewno i łatwiej się tępią. Są one szczególnie przydatne dla profesjonalistów, którzy muszą pracować szybko i mają pewne doświadczenie i umiejętności podczas cięcia.

Ząb okrągły jest najczęściej używany w kategorii hobby. Lepiej trzyma ostrze, łatwiej się ostrzy i wybaczy Ci drobne błędy podczas ostrzenia. Nie przeszkadza też tak bardzo, gdy cięte drewno jest lekko zabrudzone.

Istnieją również inne specjalne kształty zębów, które mogą na przykład ułatwić ostrzenie lub nie są tak podatne na zużycie i mogą być stosowane na przykład do cięcia zabrudzonego drewna. Klasyczna okrągła jest jednak sprawdzona przez czas i dlatego najbardziej nadaje się do ogólnego cięcia wokół domu.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować