Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące wykaszarek

✅ Jaka jest różnica między kosą a wykaszarką?

✅ Co można ciąć wykaszarką?

✅ Które urządzenie wybrać?

✅ Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

✅ Jak prawidłowo wyregulować pasek?

✅ Czy kosa jest bezpieczna?

✅ Jak konserwować maszynę?


✅ Jaka jest różnica między kosą a wykaszarką?

Zarówno kosa, jak i wykaszarka to maszyny przeznaczone do koszenia trawy, ale są to dwie różne maszyny. Podczas gdy wykaszarka ogranicza się do koszenia trawy za pomocą żyłki, kosa oferuje również opcję koszenia stalowymi ostrzami. Potrafi też radzić sobie z pniami młodych drzew, potrafi wykosić nawet zaniedbany teren. Do tego dochodzi stosunkowo solidna konstrukcja i wysoka wydajność. W kosie nóż lub głowica strunowa jest zamontowana na wysokiej jakości przekładni kątowej, która niezawodnie przenosi moc silnika. Z drugiej strony wykaszarka przeznaczona jest przede wszystkim do koszenia trawników wzdłuż ogrodzeń, ścian, drzew i innych miejsc wokół przeszkód w ogrodzie, do których konwencjonalna kosiarka nie może dotrzeć. Dlatego wykaszarka może mieć prostszą i lżejszą konstrukcję niż kosa. W przypadku wykaszarek elektrycznych głowica żyłkowa jest montowana bezpośrednio na wale silnika elektrycznego; w przypadku wykaszarek spalinowych głowica może być napędzana na przykład elastycznym wałem. Dzięki takiej konstrukcji nie ma możliwości użycia innego narzędzia niż głowica żyłkowa.

Główna różnica polega na tym, że wykaszarka ma tylko głowicę żyłkową, podczas gdy kosa pozwala na zmianę narzędzi tnących w razie potrzeby.

 

✅ Co można ciąć wykaszarką?

Kosy są idealne do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, takich jak rowy lub zbocza, gdzie użycie konwencjonalnej kosiarki jest nie do pomyślenia. Do koszenia trawy kosa wyposażona jest w półautomatyczną głowicę, w którą nawijana jest żyłka. Jeśli żyłka zużywa się zbyt mocno podczas koszenia, wystarczy lekko docisnąć głowicę żyłki do podłoża, a nowa żyłka automatycznie się rozwinie. Ostrze umieszczone na osłonie odcina zyłkę na odpowiednią długość.

Jeśli konieczne jest skoszenie naprawdę zaniedbanego obszaru zarośniętego trawą i drzewami, wystarczy wymienić głowicę żyłkową na stalowy nóż. Najczęściej jest on trójzębny, ale w razie potrzeby można użyć innych typów noży. Najmocniejsze kosy można wyposażyć np. W specjalną tarczę, która tnie nawet młode drzewa. Jednak aby móc korzystać z piły, kosa musi mieć również solidną konstrukcję, w tym stały wał i przekładnię kątową.

 

✅ Które urządzenie wybrać?

Przede wszystkim wybierz odpowiedni typ zasilania. Kosy i wykaszarki mogą być akumulatorowe, elektryczne lub spalinowe. Napęd akumulatorowy jest łatwy w obsłudze i utrzymaniu, jest stosunkowo cichy. Nie potrzebuje kabli zasilających, jest lekki, ogranicza go jedynie pojemność baterii. Dlatego szczególnie nadaje się do regularnego koszenia mniejszych powierzchni, do których nie można dostać się kosiarką. Kosy elektryczne, podobnie jak akumulatorowe, są łatwe w utrzymaniu i obsłudze, są też stosunkowo ciche, lekkie, podczas pracy ogranicza Cię tylko kabel zasilający. Dlatego mogą być używane tylko tam, gdzie jest dostęp do prądu.

Najszerszą ofertę mają kosy spalinowe. Do wyboru są maszyny z silnikami o różnej pojemności i mocy. Z reguły im mniejsza pojemność silnika, tym mniejsza waga, ale także mniejsza moc. Jeśli musisz kosić duże obszary, wydajność maszyny musi być taka sama. Kosy o mocy do 1 kW są szczególnie przydatne jako wyposażenie kosiarek do koszenia trudno dostępnych miejsc. Kosy o mocy 1-2 kW radzą sobie już dobrze z bardzo zarośniętym trawnikiem i twardymi pędami. Maszyny o mocy powyżej 2 kW potrafią oczyścić nawet bardzo zaniedbane tereny z zarośniętych drzew i młodych krzewów.

 

✅ Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Niektóre wykaszarki mogą być wyposażone w tzw. dzielony wał. Pozwala to na złożenie maszyny, co ułatwia transport. W niektórych modelach wykaszarek istnieje możliwość wymiany głównego narzędzia tnącego na np. nożyce do żywopłotu, wyrzynarkę lub inne narzędzia po odłączeniu wału. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wyposażeniem nożyc do żywopłotu w pilarkę do ścinania drzew, wybierz maszynę bez dzielonego wału. Podczas cięcia pilarką na wał mogą być przenoszone wstrząsy, które są dużym obciążeniem dla połączenia wału dzielonego.

 

✅ Jak prawidłowo wyregulować pasek?

Wykaszarka nie może być trzymana tylko w rękach, więc operator zawiesza ją na pasku. W przypadku mniejszych maszyn wystarczy pas jednoramienny, mocniejsze wykaszarki są dostarczane z pasami dwuramiennymi (kamizelką), które rozkładają ciężar maszyny na oba ramiona. Jednak wykaszarka musi być prawidłowo zawieszona, uchwyty muszą być ustawione we właściwej pozycji. Prawidłowo zawieszona maszyna będzie łatwiejsza w obsłudze, a praca będzie mniej uciążliwa.

 

✅ Czy wykaszarka jest bezpieczna?

Szybko obracająca się żyłka lub nóż może złapać i wyrzucić każdy przedmiot, który operator przeoczył, zwłaszcza w gęstej i mylącej roślinności.

Dlatego zasadą nr 1 jest to, że jeśli pracujesz wykaszarką, nikt nie powinien znajdować się w promieniu co najmniej 10 metrów.

Zasada nr 2 to sprzęt ochronny. Przede wszystkim podczas pracy ważna jest ochrona oczu, z co najmniej wysokiej jakości goglami, jeszcze lepiej z tarczą chroniącą całą twarz. Ochrona słuchu jest również niezbędna w przypadku maszyn silnikowych, co często jest niedoceniane. Hałaśliwy silnik dwusuwowy, który dosłownie wyje za operatorem przy dużych prędkościach, może z czasem spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Dodatkowo zalecamy ubieranie mocnych butów i długich spodni oraz ochraniacze na kolana w zagmatwanym terenie.

Zasada nr 3, która dotyczy wszystkich maszyn - podczas manipulowania jakimkolwiek narzędziem, np. nawijania żyłki, wymiany noża itp., najpierw upewnij się, że maszyna nie zostanie przypadkowo uruchomiona (odłącz przewód zasilający, wyjmij akumulator lub odłącz świeca zapłonowa).

 

✅ Jak konserwować wykaszarkę?

Najczęściej będziesz prawdopodobnie nawijał żyłkę na głowicę żyłkową. Ułatwi Ci to korzystanie z jednej z głowic EASY-LOAD, która pozwala łatwo i szybko napełnić strunę bez konieczności demontażu głowicy. Jeśli potrzebujesz naostrzyć nóż, nie rób tego w domu, a raczej powierz to ekspertowi. Nóż musi być dobrze wyważony po naostrzeniu, w przeciwnym razie będzie powodował drgania przy dużych prędkościach. W najlepszym wypadku mogą one być tylko irytujące, a w skrajnych przypadkach mogą uszkodzić maszynę. Konieczne jest również regularne uzupełnianie smaru w przekładni stożkowej. Lepiej powierzyć tę część konserwacji autoryzowanemu serwisowi. Jeżeli w zamkniętej przekładni stożkowej jest za dużo smaru, uszczelka może zostać wypchnięta z powodu rozszerzalności cieplnej smaru z powodu większego obciążenia i nagrzewania się kół zębatych. Smar będzie wtedy wyciekał, a koła zębate mogą ulec uszkodzeniu.

W przypadku maszyn silnikowych należy oczywiście zwrócić uwagę również na silnik. W przypadku silników czterosuwowych oznacza to regularne wymiany oleju. Generalnie w przypadku wszystkich silników spalinowych należy regularnie sprawdzać i wymieniać filtr powietrza, świecę zapłonową, a jeśli maszyna ma być wyłączona na dłuższy czas, zawsze spuszczać paliwo ze zbiornika, uruchamiać silnik i niech zużywa resztki paliwa z gaźnika. Zapobiegnie to problemowi bioetanolu, który jest dodawany do benzyny, reagując w gaźniku z wilgocią powietrza, zamarzając i zatykając gaźnik.

 

Zobacz dostępne wykaszarki!