Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące agregatów

✅ Jak wybrać agregat?

✅ Dlaczego agregat musi regulować napięcie?

✅ Jakie są rodzaje regulacji napięcia?

✅ Co może zasilać agregat?

✅ Jak sprawdzić, jakie jest zużycie energii przez urządzenie, które chcę podłączyć do agregatu?

✅ Ile paliwa zużywa agregat?

✅ Czy mogę korzystać z agregatu w domku gdzie nie ma prądu?

✅ Jakie problemy może powodować współczesne paliwo etanolowe?

✅ Jak zapobiegać degradacji paliwa?


✅ Jak wybrać agregat?

Wybór złego agregatu może być dużym problemem. Najczęstszym błędem jest to, że klient kupuje generator o jak największej mocy, aby mógł zasilać jak najwięcej urządzeń. Jednak zapomina wziąć pod uwagę, czy jest to generator jednofazowy, czy trójfazowy. Laik mógłby pomyśleć, że nie ma to większego znaczenia. Należy pamiętać, że trójfazowy agregat ma moc podzieloną na trzy fazy. Dlaczego to taki problem? Obecnie zdecydowana większość urządzeń jest jednofazowa. Na przykład, jeśli trójfazowy agregat ma moc wyjściową 3 kW, oznacza to, że ma moc wyjściową 1 kW na fazę. Wówczas jest oczywiste, że do takiego generatora nie można podłączyć urządzenia jednofazowego o poborze mocy większym niż 1 kW. Agregaty trójfazowe są więc odpowiednie tylko wtedy, gdy potrzebujemy zasilić urządzenie trójfazowe - zwykle jest to urządzenie napędzane silnikiem trójfazowym. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków w domu wybierzemy generator jednofazowy.

 

✅ Dlaczego agregat musi regulować napięcie?

Jednofazowe urządzenia elektryczne zaprojektowane dla europejskiej sieci elektrycznej są zaprojektowane do zasilania prądem przemiennym 230 V / 50 Hz. Różne urządzenia są różnie wrażliwe na odstępstwa od tej normy. Podczas gdy na przykład niektóre silniki elektryczne mogą z łatwością wytrzymać wahania napięcia zasilania rzędu kilkudziesięciu woltów, w przypadku różnych bardziej wrażliwych urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery itp., Wahania napięcia mogą być przepustką do punktu zbiórki odpadów elektronicznych. Dlatego niektóre generatory wyposażone są w regulację elektroniczną, której zadaniem jest utrzymanie stałego napięcia 230 V na wyjściu generatora przy jak najmniejszych odchyleniach.

 

✅ Jakie są rodzaje regulacji napięcia?

Najprostsze agregaty są zwykle wyposażone w regulację wydajności. Zazwyczaj wystarcza to do zasilania większości narzędzi ręcznych, oświetlenia, pomp itp., Ze względu na fakt, że regulacja ta nie jest w stanie szybko reagować, napięcie wyjściowe może wahać się w zakresie kilkudziesięciu woltów. Zaletą tych generatorów jest to, że lepiej wytrzymują różne przepięcia prądowe, ale nie można ich używać do zasilania wrażliwej elektroniki.

Najpopularniejszym typem jest sterowanie AVR. Generator z tego typu regulacją może z łatwością zasilać większość urządzeń gospodarstwa domowego. Problem może wystąpić, gdy do agregatu podłączonych jest kilka urządzeń jednocześnie, a jedno z nich jest wyłączane i włączane. Na przykład pompa wody zostanie podłączona do generatora, który włącza się po każdym włączeniu wody. Prąd rozruchowy pompy może być tak wysoki, że regulator AVR może nie reagować wystarczająco szybko, a napięcie może się wahać. Jeśli np. Telewizor z czułą elektroniką zostanie podłączony do generatora razem z pompą, może zostać uszkodzony.

Inwerter generuje najbardziej stabilne napięcie na wyjściu generatora. Energia z generatora jest dostosowywana przez elektronikę falownika dokładnie do sinusoidalnego wyjścia 230 V / 50 Hz. Dlatego agregat inwertorowy często ma bardziej stabilne napięcie na wyjściu niż w konwencjonalnym gnieździe. Jest to jeden z powodów, dla których agregaty inwerterowe są zalecane do zasilania wrażliwych urządzeń.

 

✅ Co może zasilać agregat?

Teoretycznie każde urządzenie elektryczne może być zasilane przez odpowiednio dobrany agregat. Warunkiem jest, aby generator miał moc odpowiadającą co najmniej maksymalnemu poborowi mocy urządzenia lub sumie poborów mocy wszystkich jednocześnie podłączonych urządzeń. Konieczne jest jednak uwzględnienie prądów rozruchowych urządzeń. Co to znaczy? Na przykład silnik elektryczny zużywa więcej energii podczas rozruchu niż wtedy, gdy osiągnął już prędkość roboczą. Ponadto, jeśli uruchamia się pod obciążeniem (urządzenie jest do niego podłączone podczas rozruchu), prądy rozruchowe rosną jeszcze bardziej. Klasycznym przykładem może być na przykład pompa lub kompresor w lodówce lub zamrażarce. Prądy rozruchowe mogą być wówczas ponad dziesięciokrotnie większe niż normalne prądy robocze. Starsza lodówka o normalnym poborze mocy 120 W może mieć (i najprawdopodobniej będzie miała) krótkotrwały pobór mocy nawet powyżej 1 kW. Dlatego generator o mocy 1 kW nie będzie w stanie zasilić takiej lodówki.

 

✅ Jak sprawdzić jakie jest zużycie energii przez urządzenie, które chcę podłączyć do agregatu?

Zużycie energii przez urządzenie jest zawsze wskazane na etykiecie. Zwykle jest to jednak moc robocza i jak już wspomnieliśmy, moc rozruchowa może być wyższa, szczególnie w przypadku silników elektrycznych. Niestety jest to zdecydowana większość elektronarzędzi, pomp, pił elektrycznych, lodówek, pralek, kosiarek. W przypadku tych urządzeń zaleca się, aby generator posiadał co najmniej 10% lub nawet lepiej 30% zapas mocy ciągłej w porównaniu z podanym poborem mocy urządzenia, ale dodatkowa rezerwa jest niezbędna do ewentualnego uruchomienia silnika podłączonego urządzenia. Zawsze lepiej jest kierować się danymi dotyczącymi prądu rozruchowego podanymi przez producenta urządzenia, ale jeśli tych informacji nie można znaleźć, to generalnie prawdą jest, że do uruchomienia synchronicznego silnika elektrycznego do około 1,5 kW moc generatora musi być do 3 razy większa, dla silników powyżej 1,5 kW wymagana moc generatora wymagana do uruchomienia silnika może być ponad 5 razy większa. W przypadku lodówek i zamrażarek kompresorowych moc wymagana do uruchomienia jest często nawet 10-krotnie wyższa niż moc podana na etykiecie.

 

✅ Ile paliwa zużywa agregat?

To często zadawane pytanie, na które nie jest łatwo odpowiedzieć. Teoretycznie byłoby możliwe podanie średniego zużycia paliwa na godzinę przy dowolnym konkretnym obciążeniu. W praktyce jednak zużycie paliwa zmienia się w zależności od rzeczywistego obciążenia, a zatem może wahać się w zakresie kilkudziesięciu procent. Najczęściej podaje się wartości średnie:

  • 0,5 l paliwa na godzinę dla central o mocy do 1 kW
  • 1-2 l paliwa na godzinę dla elektrowni o mocy 2-4 kW
  • 2-3,5 l paliwa na godzinę dla elektrowni o mocy 5-6 kW

Nawet te wartości są bardzo orientacyjne i służą jedynie jako przybliżone wyobrażenie.

 

 

✅ Czy mogę korzystać z agregatu w domku, w którym nie ma prądu?

Jeśli masz domek w odległym zakątku, w którym lisy wciąż dobrze się bawią, być może rozważasz zakup generatora. W rzeczywistości nie jesteś pierwszym, który o tym pomyśli. Choć agregat pozwoli wykorzystać zdobycze nowoczesnych technologii nawet w najbardziej odległych miejscach, zastanów się dokładnie, czy warto generować hałas i spaliny w czystym zakątku natury. Eksploatacja agregatu staje się coraz droższa wraz ze wzrostem cen paliw, zużycie przeciętnego generatora może wynosić 1-2 l / h. Przy pracy ciągłej oznacza to 20-50 litrów paliwa dziennie, dla generatorów o mocy powyżej 5 kW może to być nawet więcej. Ponadto generatory są zwykle projektowane jako źródła zapasowe i nie wszystkie z nich są przeznaczone do ciągłej 24-godzinnej pracy. Dlatego zakładając, że generator pozwoli ci na stałe zasilać lodówkę, jest to co najmniej głupie. Cena takiego schłodzonego napoju mogłaby być wyższa niż cena drinka w hotelu pięciogwiazdkowym. Dlatego na odległych obszarach agregat jest często używany do zasilania urządzeń tylko na niezbędny czas (na przykład elektronarzędzia, sprzęt ogrodniczy, pompa itp.). W tym czasie może również naładować np. Telefon komórkowy, laptopa czy akumulator kwasowo-ołowiowy 12V, który można wykorzystać np. Do zasilania oświetlenia LED 12V.

 

✅ Jakie problemy może generować współczesne paliwo etanolowe?

Nie da się dziś kupić czystej benzyny na stacji benzynowej. Prawo wymagało dodania do benzyny określonego procentu bioalkoholu. Trzeba też liczyć się z tym, że odsetek ten będzie z roku na rok wzrastał. Nowoczesne samochody są przystosowane do tego typu paliwa, ale starsze silniki mogą mieć problem z takim paliwem. Niestety, bioalkohol jest najbardziej uciążliwy w przypadku silników gaźnikowych. Bioalkohol (etanol) ma tę właściwość, że dobrze wiąże wodę z wilgocią zawartą w powietrzu. Jeśli paliwo etanolowe jest przechowywane w zamkniętym pojemniku, nie stanowi to problemu, ponieważ powietrze nie ma dostępu do paliwa. Jeśli zostawisz paliwo w zbiorniku maszyny i gaźniku, nie można uniemożliwić dostępu powietrza. W gaźniku benzyna wyparowuje, gdy etanol zaczyna wiązać wodę, tworząc żelopodobny osad, który stopniowo uszczelnia i zatyka kanały paliwowe.

 

✅ Jak zapobiegać degradacji paliwa?

W przypadku sprzętu ogrodniczego zalecamy przepompowanie paliwa ze zbiornika do zamkniętego pojemnika, uruchomienie silnika i pozostawienie go na dłużej aby z gaźnika wypalić resztki paliwa.

Jednak generator często służy jako źródło zapasowe na wypadek awarii zasilania, dlatego chcemy, aby był gotowy do natychmiastowego uruchomienia. Jeżeli nie chcesz napełniać baku świeżym paliwem przed każdym uruchomieniem, prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego dodatku, który zapobiega tworzeniu się osadów z zanieczyszczeń biologicznych w benzynie. O odpowiednim dodatku najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio na stacji benzynowej.

Zobacz dostępne agregaty HECHT