Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące glebogryzarek

Jak mam wybrać najodpowiedniejszy kultywator?

Czy praca z glebogryzarką jest bezpieczna?

Jak pracować glebogryzarką?

Na jaką głębokość kultywator może oczyścić glebę?

Korzyści użytkowania glebogryzarki.

Czy mogę prowadzić kultywator - ciągnik jednoosiowy po drodze publicznej?


Jak mam wybrać najodpowiedniejszy kultywator?

Celem kultywacji jest spulchnianie gleby. Zanim zdecydujesz, jaki rodzaj maszyny kupić, musisz dokładnie wyjaśnić, czego od niego oczekujesz.

Małe kultywatory akumulatorowe i elektryczne bardzo dobrze sprawdzą się w mniejszych, już założonych rabatach. Są bardzo łatwe w obsłudze, wymagają jedynie minimalnej konserwacji. W zależności od wybranego modelu szerokość robocza waha się zwykle od 20 do 40 cm. Jeśli masz w ogrodzie kilka kwietników z marchewką, pomidorami, ogórkami itp. kultywator elektryczny lub akumulatorowy może być właśnie dla Ciebie. W małym kwietniku możesz bardzo umiejętnie pracować z małym kultywatorem. Na przykład, jeśli zbierzesz rzodkiewki, a marchew dopiero kiełkuje przygotowanie grządki po rzodkiewce do nowego siewu nie stanowi problemu.

Kultywatory spalinowe mają tę wielką zaletę, że nie wymagają żadnych przewodów zasilających i nie są ograniczone pojemnością akumulatora. Z drugiej strony są nieco głośniejsze i wydzielają spaliny. Najmniejsze kultywatory silnikowe napędzane silnikiem dwusuwowym są porównywalne z kultywatorami elektrycznymi pod względem zręczności i wydajności. Ich szerokość robocza wynosi zwykle około 25 cm. Chociaż są nieco cięższe od maszyn elektrycznych ze względu na silnik spalinowy, nadal są stosunkowo łatwe w obsłudze i mogą być świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Średnie i duże kultywatory silnikowe często mają wystarczającą moc, aby założyć nowy kwietnik na lżejszych glebach. Na niektórych maszynach szerokość robocza może przekraczać ponad 100 cm. Dzięki takiej maszynie można uprawiać nawet mniejsze pole. Wiele kultywatorów silnikowych można dokupić z innymi akcesoriami, dzięki którym kultywator można używać np. do Orania, siewu nasion, kopania ziemniaków czy układania ich w kopcach itp. Najmocniejsze maszyny można w łatwy sposób za pomocą niezbędnych akcesoriów przerobić na ciągnik jednoosiowy z przyczepą.

 

Czy praca z glebogryzarką jest bezpieczna?

Praca z każdą maszyną wiąże się z pewnym ryzykiem, a kultywator nie jest wyjątkiem. Na przykład noże obracające się w glebie mogą złapać kamień i wyrzucić go. Dlatego posiadają osłonę, której pod żadnym pozorem nie należy zdejmować. Podczas pracy noś solidne i wysokie buty. Jeśli pracujesz z kultywatorem, upewnij się, że nikt inny nie znajduje się w promieniu 5 metrów.

Podczas pracy zwracaj uwagę na wszystko, co mogą złapać noże. Z obszaru, w którym pracujesz kultywatorem, usuń wszystko, co maszyna mogłaby złapać. Na przykład wyrzucona odzież złapana przez szybko obracające się ostrza może działać jako skuteczna proca. Jeśli na przykład kamień zostanie uwięziony w ubraniu, może zostać rzucony z ogromną prędkością na odległość kilkudziesięciu metrów. W przypadku kultywatorów elektrycznych należy zwrócić uwagę na przewody zasilające.

Zakładając nowe klomby, upewnij się, że w okolicy nie ma żadnych ukrytych kabli ani rur.

Zawsze noś sprzęt ochronny, zwłaszcza okulary, solidne buty i rękawice. Jeśli sięgniesz w obszar redlic (na przykład musisz usunąć splątany korzeń lub sznur), zawsze upewnij się, że maszyna nie może się samodzielnie uruchomić. W przypadku maszyny elektrycznej odłącz kabel zasilający, w przypadku maszyn bezprzewodowych wyjmij akumulator, a w przypadku maszyny silnikowej najlepiej odłączyć kabel świecy zapłonowej.

Kultywator ze stalowymi kołami i lemieszem

 

Jak pracować glebogryzarką?

Zasada pracy z kultywatorem jest prosta. Kultywator ma tendencję do poruszania się do przodu. Należy temu zapobiec, aby noże mogły zakopać się w gruncie. Kultywator elektryczny można łatwo utrzymać tylko rękoma. Głębokość określasz na podstawie tego, jak szybko pozwolisz mu iść do przodu. Mówiąc najprościej - im dłużej trzymasz go na miejscu, tym głębiej kopie.

Nie możesz utrzymać potężnych maszyn silnikowych w miejscu tylko rękami. Dlatego wyposażone są w tzw. Ostrogę za nożami, która pełni rolę hamulca. Zasadniczo jest to stały pionowy pręt, który kultywator ciągnie za sobą w ziemi. Ponieważ operator naciska kierownicę lub podnosi ją do góry, bardzo łatwo jest kontrolować, z jaką prędkością maszyna będzie się poruszać, a tym samym również na jaką głębokość będzie kopać.

 

Na jaką głębokość kultywator może oczyścić glebę?

Głębokość zależy zawsze od średnicy noży. W przypadku kultywatorów elektrycznych jest to zwykle około 20 cm, w przypadku maszyn z silnikiem spalinowym może to być nawet dwa razy więcej. Teoretycznie możliwe jest wtedy osiągnięcie głębokości równej średnicy noży.

 

Korzyści z korzystania z glebogryzarki.

Często wspomina się o oszczędności czasu. Za pomocą klasycznej łopaty, motyki i grabi można wyregulować nawet mały kwietnik przez kilka godzin, ale bez uzyskania takiej samej jakości spulchniania, jaką może obsłużyć nawet mały elektryczny kultywator w ciągu kilku minut. Należy również pamiętać, że przy dodaniu kompostu czy nawozu kultywator nie ma konkurencji. Nawóz i kompost mieszają się równomiernie z glebą, co oczywiście wpływa na jakość plonu.

 

Czy mogę prowadzić kultywator - ciągnik jednoosiowy po drodze publicznej?

Jeśli kupisz kultywator wielofunkcyjny, który obejmuje konwersję na ciągnik jednoosiowy, zapewne będziesz się zastanawiać, czy możesz nim jeździć po drogach. Z punktu widzenia prawa ciągnik jednoosiowy to pojazd silnikowy, który musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim więc musi posiadać świadectwo homologacji, a kierowca musi posiadać prawo jazdy. Ponadto w takim przypadku musisz mieć opłacone ustawowe ubezpieczenie. Niezastosowanie się do tego może skutkować stosunkowo wysoką grzywną. W przypadku, gdy taki pojazd uczestniczy w wypadku, oprócz grzywny zapłacisz także wszystkie odszkodowania. Obecnie, poza kilkoma wyjątkami, większość ciągników jednoosiowych na rynku nie posiada homologacji do użytku drogowego. Większości użytkowników wystarczy, że będą mogli przewozić materiały na terenie niepublicznym. Jeśli naprawdę potrzebujesz jechać w drogę,licz się z tym, że za zakup maszyny z homologacją będziesz musiał dopłacić, bo jej konstrukcja musi spełniać odpowiednie normy dotyczące nadawania homologacji.

 

Zobacz dostępne glebogryzarki