Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące spawarek

✅ Jaką spawarkę kupić?

✅ Jakiego sprzętu ochronnego potrzebuję?

✅ Co to jest spawanie elektrodą MMA?

✅ Co to jest spawanie MAG/MIG?

✅ Co to jest spawanie TIG?

✅ Jakie są zalety i wady różnych metod spawania?


✅ Jaką spawarkę kupić?

Ponieważ ktoś, kto ma pewne doświadczenie w spawaniu, będzie stosunkowo jasno określał wymagania stawiane spawaczowi, skupimy się na całkowicie początkujących.

Przy wyborze spawarki warto wiedzieć, że w domu zwykle stosuje się trzy metody spawania. Każda ma swoje zalety, wady i opcje dla materiałów spawanych. Każda metoda stawia również inne wymagania co do doświadczenia i umiejętności. Aby zdecydować, jaki rodzaj spawarki kupić, należy znać przynajmniej podstawowe minimum spawalnicze, które opiszemy poniżej…

 

✅ Jakiego sprzętu ochronnego potrzebuję?

Podczas spawania nie warto lekceważyć środków ochronnych. Przede wszystkim musisz chronić swój wzrok. To chyba najważniejszy zmysł, jaki mamy. Spawanie wytwarza światło w szerokim zakresie widm. Od widzialnej do niewidzialnej podczerwieni i ultrafioletu. Długotrwała ekspozycja oka na światło o takim natężeniu może spowodować trwałe uszkodzenie rogówki i siatkówki. Podczas spawania niezbędne są okulary spawalnicze o wysokiej jakości. Jednak najlepszym wyborem jest osłona spawalnicza (czasami nazywana również kominiarką lub hełmem). Osłona chroni całą twarz przed promieniowaniem UV oraz wszelkimi latającymi, gorącymi kawałkami żużla i metalu. Nowoczesne osłony mogą być wyposażone w samościemniające okienko. W normalnym świetle szkło osłony jest przezroczyste, gdy tylko wrażliwa elektronika wykryje silne światło łuku spawalniczego, szkło ciemnieje w ciągu ułamka milisekundy.

Należy również zwrócić uwagę na rękawiczki. Powinny być skórzane i wystarczająco długie, aby chronić przedramiona. Ubrania powinny być najlepiej bawełniane, zdecydowanie unikaj ubrań wykonanych z włókien sztucznych, które łatwo ulegają spaleniu. Zastosowanie fartucha spawalniczego jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo. Nie mniej ważne są również wysokiej jakości skórzane buty.

Niezbędne jest również zapewnienie dobrej wentylacji podczas pracy. Nie trzeba dodawać, jak ważne jest posiadanie pod ręką sprawnej gaśnicy, ryzyko pożaru jest naprawdę wysokie.

 

✅ Co to jest spawanie elektrodą MMA?

Ten rodzaj spawania ma najdłuższą historię w warunkach domowych i nadal jest najczęściej używany. Prawdopodobnie każdy spotkał kiedyś elektrodę prętową składającą się z drutu w osłonie. Dziś domowe spawarki stopniowo zastępują dostępne inwertorowe spawarki MMA. Na nowoczesnych spawarkach bez problemu ustawisz prąd spawania, który zależy głównie od średnicy użytej elektrody. Zalecane prądy są zwykle podane bezpośrednio w tabeli na spawarce lub w instrukcji obsługi. Właściwe ustawienie prądu wymaga trochę doświadczenia. Ze spawarki wyprowadzone są dwa druty, jeden z nich podłączamy do spawanego przedmiotu, drugi drut wyposażony jest w szczypce, do których mocowana jest elektroda spawalnicza. Podczas spawania pomiędzy elektrodą a spawaną powierzchnią powstaje łuk elektryczny, który topi metal w elektrodzie. Jednocześnie powłoka elektrody pali się, a podczas jej spalania powstaje gaz ochronny, który uniemożliwia dostęp tlenu z powietrza do stopionego metalu. Zapobiega to utlenianiu spoiny. Spawanie MMA jest stosunkowo łatwe do nauczenia, nawet jeśli wymaga odrobiny szkolenia. Zanim zaczniesz spawać na żywo, spróbuj zrobić kilka gąsienic i poćwicz spawanie. Przyłóż elektrodę do metalu spoiny, a gdy tylko łuk wyskoczy, powoli pociągnij go w kierunku spoiny. Odległość elektrody od spawanej powierzchni nie może przekraczać 5 mm, w przeciwnym razie łuk zgaśnie. Jeśli zbliżysz elektrodę zbyt blisko i zacznie przyklejać się do powierzchni, szybko ją odsuń, gdyż oznacza to duże obciążenie dla spawarki, które może ją uszkodzić.

 

✅ co to jest spawanie MAG/MIG?

W zasadzie jest to metoda podobna do wcześniejszego spawania MMA. Główną różnicą jest jednak to, że gaz osłonowy nie jest wytwarzany przez spalanie obudowy elektrody, ale jest dostarczany wężem do pistoletu ze zbiornika (butli). Podobnie jak w poprzednim przypadku, gaz ten uniemożliwia dostęp tlenu z powietrza do spoiny, chroniąc w ten sposób stopiony metal przed utlenianiem. Skrót MAG (Metal Active Gas) sugeruje, że w tej metodzie używany jest gaz aktywny, taki jak dwutlenek węgla. Służy do spawania stali stopowych i niestopowych. Natomiast MIG (Metal Inert Gas) wykorzystuje gaz obojętny. Metoda ta jest odpowiednia do spawania stali wysokostopowych, aluminium czy tytanu. Metody MIG/MAG umożliwiają więc łączenie praktycznie wszystkich materiałów spawalnych. Elektroda to drut nawinięty na cewkę (najczęściej bezpośrednio w spawarce) i poruszany automatycznie przez palnik z zadaną prędkością. Gaz osłonowy wypływa z palnika i podczas spawania tworzy wokół spawu przestrzeń ochronną, która nie przepuszcza tlenu z powietrza do spawu.

Spawanie MIG/MAG nie jest trudne do nauczenia. Podobnie jak w MMA, konieczne jest posiadanie odpowiedniego ustawionego prądu spawania, ale ważne jest również stałe dostarczanie drutu topliwego i optymalny przepływ gazu. Oczywiście nawet tutaj ważne jest utrzymanie spokojnego łuku między drutem a spawanym materiałem. Podobnie jak w poprzednim przypadku, przed wykonaniem odpowiedniego ćwiczenia wskazane jest wykonanie kilku spoin doświadczalnych i gąsienic przed spawaniem.

 

✅ Co to jest spawanie TIG?

W przeciwieństwie do poprzednich metod, spawanie TIG nie tworzy łuku między stopionym a spawanym materiałem. W takim przypadku pomiędzy nietopliwymi elektrodami wolframowymi a spawaną częścią powstaje łuk. W zależności od typu spawarki łuk może zapalić się bezdotykowo, wykorzystując iskrę wytworzoną przez urządzenie o wysokiej częstotliwości (metoda HF) lub przez krótkie dotknięcie elektrody, a następnie podniesienie jej o 2-3 mm (metoda LIFT). Elektroda wolframowa musi być dobrze zeszlifowana do wyśrodkowanej końcówki, aby zapobiec wyginaniu się łuku. Materiał topliwy jest dodawany do spoiny ręcznie. Można by powiedzieć, że jest to podobne do spawania płomieniowego, tyle że metal nie topi się przez palący się gaz, ale przez łuk elektryczny. Tworzy to wysokiej jakości spoinę bez rozpryskiwania, z minimalną ilością niepożądanych zanieczyszczeń. Ponownie utlenianie, takie jak argon, zapewnia utlenianie. Chociaż ta metoda spawania umożliwia łączenie wszystkich materiałów spawalnych spoiną wysokiej jakości, jest najbardziej wymagająca i wymaga największego doświadczenia.

 

✅ Jakie są zalety i wady różnych metod spawania?

Główną zaletą spawania MMA jest przystępność cenowa spawarek oraz względna łatwość spawania. Jednak podczas spalania płaszcza elektrody oprócz gazu osłonowego powstają również zanieczyszczenia, przez co spaw nie jest tak dobry jak przy innych metodach. Nowoczesne spawarki inwertorowe MMA są lekkie, łatwe do przenoszenia wszędzie tam, gdzie trzeba coś zespawać. Metoda MIG/MAG ma główne zalety w zakresie jakości spoin i prostoty spawania. Jednak główną wadą jest konieczność zastosowania pojemnika z gazem osłonowym. Dlatego przeniesienie spawacza i butli nie jest takie proste, nie możemy zapominać o finansowej stronie rzeczy. Możesz albo wynająć zbiornik z gazem i napełnić go po wyczerpaniu gazu, albo na dłuższą metę taniej będzie kupić własny zbiornik, który będziesz napełniał w wyspecjalizowanych firmach. Obecnie metoda TIG jest dostępną technologią, dzięki której można osiągnąć doskonałą jakość spoiny nawet w domu. Minusem jest to, że wymaga trochę doświadczenia i praktyki. Jednocześnie należy utrzymywać elektrodę wolframową w dobrym stanie i co jakiś czas ją szlifować lub wymieniać. I nawet w tym przypadku nie możemy zapominać, że do spawania wymagany jest zbiornik z gazem osłonowym, co niesie za sobą pewne ograniczenia i dodatkowe koszty finansowe.

Podstawowe i obecnie najbardziej rozpowszechnione spawarki hobbystyczne pozwolą na spawanie tylko w technologii MMA. Przy lepiej wyposażonych spawarkach możesz ustawić jedną z metod spawania według potrzeb (MMA, MAG, MIG, TIG) - wybierz żądany tryb i użyj odpowiednich szczypiec lub palnika.

 

Zobacz dostępne spawarki!