Pokaż kategorie

Często zadawane pytania dotyczące wertykulatorów.

✅ Co to jest wertykulacja?

✅ Jak działa wertykulator?

✅ Kiedy wykonać wertykulację?

✅ Jak prawidłowo wertykulować?

✅ Jak dbać o trawnik po wertykulacji?

✅ Czy wertykulatory mają napęd?

✅ Jak wybrać odpowiedni wertykulator?


✅ Co to jest wertykulacja?

Jeśli chcesz mieć zdrowy i gęsty trawnik w ogrodzie, musisz stworzyć do tego warunki. W sezonie wymagane jest regularne koszenie, ale trawnik potrzebuje również dużo składników odżywczych, wilgoci i powietrza. Gleba pod trawnikiem stopniowo opada przez cały rok, a na jej powierzchni tworzy się nieprzepuszczalna skorupa, która uniemożliwia dostęp wilgoci i powietrza do korzeni. Aerator to maszyna wyposażona w zestaw noży obrotowych, które rozbijają powierzchnię gleby. Powietrze i wilgoć mogą wtedy lepiej wnikać w glebę, a przycinanie trawnika wspomoże jego ułożenie, a tym samym odmłodzenie. Dzięki temu trawnik będzie zdrowszy i gęstszy.

✅ Jak działa wertykulator?

Stalowe noże na obracającym się wale (walcu nożowym) tną glebę na zadaną głębokość (najlepiej 2-3 mm), jednocześnie łuszcząc filc i mech z powierzchni gleby. Jeśli spulchniacz jest wyposażony w wałek druciany, obracające się stalowe sprężyny, podobnie jak grabie, usuwają mech z trawnika. Wałek sprężynowy nie przycina trawnika, dzięki czemu można go używać również w sezonie.

✅ Kiedy wykonać wertykulację?

Wertykulacja powinna być wykonywana dwa razy w roku. Po raz pierwszy wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia, a następnie jesienią, na przełomie września i października. Pomiędzy tym okresem można regularnie czesać trawnik za pomocą wałka sprężynowego, który jest zwykle dostarczany z niektórymi wertykulatorami jako dodatkowe wyposażenie, oprócz głównego wałka nożowego.

 

✅ Jak prawidłowo wertykulować?

Jeśli źle zaczniesz, możesz uszkodzić trawnik. Skoś trawnik 1-2 dni wcześniej przed wertykulacją. Ważne jest, aby wybrać okres, w którym gleba nie jest przesiąknięta, ale nie może być zbyt sucha. Podmokły trawnik może zostać wyrwany i zniszczony przez ostrza. Sucha i twarda gleba nie będzie się dobrze ciąć, istnieje nawet ryzyko uszkodzenia maszyny. Idealna głębokość wertykulacji powinna wynosić 2-3 mm. Głębsze przycinanie prowadzi do szybkiego zużycia noży, nadmiernego obciążenia silnika maszyny i zbyt głębokiego przycinania. Nie mylmy wertykulacji z głębokim napowietrzaniem! Najpierw napowietrz cały trawnik w jednym kierunku, a następnie wykonaj drugie napowietrzenie całego trawnika na krzyż w pierwszym kierunku.

TIP: Kosz wertykulatora jest zwykle wypełniony puszystymi odpadami po kilku metrach pracy. Dzięki swojej konstrukcji wertykulator nie może kosić czesanego mchu i odpadów tak jak noże kosiarki, przez co nie może tak efektywnie napełniać kosza. Dlatego trzeba go dość często wyrzucać, co spowalnia pracę. Jeśli wertykulator pozwala na bezpieczną pracę bez kosza, możesz zbierać odpady za pomocą kosiarki. Jej noże delikatnie zmiażdżą odpady, a kosz wypełni się kilka razy lepiej.

 

✅ Jak dbać o trawnik po wertykulacji?

Po wertykulacji wskazane jest nawożenie trawnika, polecamy również dosiew i piaskowanie. Pamiętaj też, aby natychmiast dokładnie go podlać. Spodziewaj się, że zaraz po spulchnieniu trawnik będzie wyglądał na wręcz zubożony. Ale za kilka dni zregeneruje się i zgęstnieje. Jednak ważne jest, aby nie pozwolić mu wyschnąć, więc nie zapomnij o regularnym podlewaniu.

 

✅ Czy wertykulatory mają napęd?

Wertykulatory nie mają napędu. Noże lub sprężyny obracają się zgodnie z kierunkiem jazdy i dlatego mają tendencję do przesuwania maszyny do przodu podczas cięcia lub czesania. Do uruchomienia maszyny wymagana jest tylko minimalna siła. Jeśli noże zaczepią się o gęstszy trawnik, będziesz musiał nawet lekko zahamować maszynę.

 

✅ Jak wybrać odpowiedni wertykulator?

W przypadku mniejszych ogrodów prawdopodobnie wystarczy elektryczny wertykulator. Jest lekki, a dzięki silnikowi elektrycznemu wymaga jedynie minimalnej konserwacji. Jest łatwy w obsłudze, ale zawsze należy zwracać uwagę na przewód zasilający. Kolejną zaletą kultywatorów elektrycznych jest fakt, że są one zwykle dostarczane z wałkiem nożowym i wałkiem sprężynowym.

Maszyny silnikowe są mocniejsze, dlatego nadają się do napowietrzania większych działek. Zwykle są dostarczane tylko z cylindrem nożowym, którego nie można zastąpić cylindrem drucianym.

Zobacz dostępne urządzenia