5 mitów o chemii do basenu i o tym, jak czyścić wodę w basenie.

08. 06. 2020

5 mitów o chemii do basenu i o tym, jak czyścić wodę w basenie.

Mit nr 1 - Basen można utrzymywać w czystości nawet bez środków chemicznych

Nie tylko dobrej jakości filtracja utrzymuje czystość wody w basenie. Niektórzy twierdzą, że rozwiązaniem może być słona woda. Jednak nie jest to do końca prawdą, sól musi zostać rozłożona na chlor i sód za pomocą elektrolizy, więc nawet tutaj chlor jest składnikiem aktywnym. Sól należy zatem regularnie uzupełniać, a aby chlor był skuteczny, pH wody musi być regulowane chemicznie.

Mit nr 2 - Tabletki z chlorem są drogie!

Wiele osób twierdzi, że tabletki chloru są drogie, oraz że wystarczy kupić płynny środek dezynfekujący dla gospodarstw domowych za ułamek ceny, która działa równie dobrze. Ile musiałbyś wlać do basenu środka, aby zastąpić te 200 g rozpuszczalnej tabletki? Liczby są stosunkowo proste. Z karty technicznej dowiadujemy się, że zawartość substancji czynnej wynosi od 3 do 5%. Zatem maksymalnie 50 g substancji czynnej znajduje się w jednym litrze środka dezynfekującego.

200 g wolno rozpuszczających się tabletek chloru zawiera do 97% substancji czynnej. Tak więc pojedyncza tabletka zawiera w przybliżeniu ten sam składnik aktywny, co czterolitrowy płyn do domowej dezynfekcji. Dlatego jedno opakowanie zawierające 5 tabletek zastąpi 24 litry detergentu. Prawdopodobnie nawet nie musisz liczyć co jest bardziej opłacalne. I to nie tylko cena przemawia za tabletami. Tabletka rozpuszcza się powoli w wodzie przez kilka dni, utrzymując w ten sposób prawidłową zawartość chloru w wodzie.

Mit nr 3 - Tabletki z chlorem nie są skuteczne!

Substancją czynną tabletek jest kwas trichloroizocyjanurowy, z którego chlor uwalnia się do wody. Jednak chlor jest skuteczny tylko wtedy, gdy woda ma pH od 7,0 do 7,4. Wartość pH zmienia się w zależności od sposobu korzystania z basenu, tego, jak różne zanieczyszczenia dostają się do basenu, wpływa również na niego woda deszczowa, która wpada do basenu. Jeśli pH jest niższe niż 7,0 lub wyższe niż 7,4, tabletki chloru szybko przestają być skuteczne. I nie tylko. Kiedy pH wody jest niskie, w wodzie tworzy się chloramina, basen zaczyna pachnieć chlorem, śluz zaczyna podrażniać skórę, woda zaczyna nawet uszkadzać metalowe części basenu i akcesoria.

Jeśli pH jest wysokie, zacznie osadzać się kamień, co spowoduje zanieczyszczanie i uszkodzenia rur i urządzeń filtracyjnych, a woda stanie się mętna. Istnieje również ryzyko uszkodzenia pH skóry.

Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie wartości pH wody i dostosowywanie jej za pomocą środków chemicznych. Tabletki nie tylko będą działały poprawnie dzięki odpowiedniej wartości, ale także przedłużysz żywotność basenu i jego akcesoriów, a przede wszystkim ochronisz swoje zdrowie.

Mit nr 4 - Woda pachnie chlorem po użyciu tabletek

Jeśli wartość chloru w basenie jest zrównoważona, a pH jest prawidłowe, chloru w ogóle nie czuć. Paradoksalnie chlor nie pachnie. Z drugiej strony, chlor może być wyczuwalny, gdy jest go za mało. Chlor próbuje rozbić wszystkie zanieczyszczenia w wodzie. Jeśli jest go mało w wodzie, nie jest w stanie rozbić brudu i zaczyna go wiązać. Powoduje to wytwarzanie bardzo drażniących chloramin, które pachną chlorem. Rozwiązaniem jest dodanie do wody nawet dziesięciokrotnie większej ilości chloru, co równoważy nierównowagę między zanieczyszczeniami a chlorem, który rozbija związane cząsteczki chloru, a zapach stopniowo zanika.

Mit nr 5 - Chlor niszczy basen i jego akcesoria

To tylko częściowo prawda. Oczywiście chlor jest agresywny, a jeśli woda jest nadmiernie chlorowana przez długi czas, folia basenowa i inne akcesoria mogą utracić swój kolor. I odwrotnie, jeśli w wodzie występuje niedobór chloru, jak już napisaliśmy, chlor przestaje rozkładać zanieczyszczenia, zaczyna je wiązać i tworzy wysoce agresywne chloraminy. Mogą one następnie powodować korozję metalowych części basenu i akcesoriów. Jeśli utrzymasz pH wody w basenie między 7,0 a 7,4 i jednocześnie idealną dawkę chloru, basen na pewno nie ucierpi.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować