Idealny czas na sadzenie tulipanów

01. 09. 2021

Idealny czas na sadzenie tulipanów

Jeśli chcesz zobaczyć wiosną pięknie kwitnące tulipany, przygotuj się do sadzenia cebulek. Tulipany można sadzić w zależności od pogody od połowy września do października, więc masz jeszcze trochę czasu na uzyskanie wysokiej jakości cebulek.

Tulipany w naszym kraju należą do najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych cebul kwiatowych. Od XVII wieku, kiedy tulipany zaczęły się krzyżować, hodowano niezliczone odmiany o różnych kolorach i kształtach. Tulipany można znaleźć proste, pełnowymiarowe, jednokolorowe pręgowane, z prostymi lub postrzępionymi płatkami…

Sadzenie cebulek musi być dostosowane do temperatury. Jeśli rok jest chłodniejszy, posadź je od połowy września, jeśli jest ciepło, możesz je posadzić na początku listopada. Zdecydowanie nie spiesz się, jeśli za wcześnie posadzisz tulipany, cebulki mogą rosnąć jesienią w cieplejsze dni. To mogłoby je tak wyczerpać, że nie przeżyłyby zimy.

Posadź cebulki w dobrze przekopanych kwietnikach, może w tym pomóc mały elektryczny lub akumulatorowy kultywator. Przygotuj dołki o głębokości ok. 15 cm i szerokości ok. 25 cm, w które wsadzisz cebulkę (dostosuj głębokość i szerokość dołka do wielkości sadzonki). Tulipany wymagają dobrze przepuszczalnej, gliniastej gleby. Jeśli w ogrodzie masz mniej przepuszczalną glebę, możesz wykopać dół o 3 - 5 cm głębiej niż jest to konieczne do sadzenia. Wypełnij tę różnicę piaskiem, który posłuży jako drenaż. Zapobiegnie to gniciu cebuli. Połóż na piasku warstwę wysokiej jakości podłoża o grubości 5 cm.

Tulipany najlepiej sadzić w pęczkach, zawsze z 5-6 cebulkami. Jednak poszczególne cebulki muszą być oddalone od siebie o co najmniej 8 cm. Każdy otwór musi być tak głęboki, jak dwukrotna wysokość sadzonki. Po zasypaniu delikatnie ubij powierzchnię. Następnie dobrze podlej miejsce sadzenia.

Wskazane jest, aby dobrze zaznaczyć miejsca, w których posadziłeś tulipany, aby przypadkowo ich nie wykopać na wiosnę. W cieplejsze dni cebulki podlewamy, na zimę dobrze jest przykrywać je aby uchronić je przed mrozem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować