Jak często zmieniasz piasek w basenowym filtrze?

31. 07. 2023

Jak często zmieniasz piasek w basenowym filtrze?

Filtracja piaskowa jest najczęściej stosowana do oczyszczania wody w basenie. Jest to dość skuteczna metoda utrzymywania czystości wody, która jest pompowana przez wypełnienie piaskowe, w którym wychwytywane są zanieczyszczenia i inne cząstki, które mogą wpływać na jej jakość. Zaletą filtra piaskowego jest to, że piasek można łatwo przepłukać, dzięki czemu posłuży przez kilka sezonów. 

Czasem jednak piasek zużywa się i brudzi, co zmniejsza jego skuteczność w procesie filtracji, dlatego regularne zmiany piasku są niezbędne do utrzymania optymalnej wydajności filtracji.

Gdy woda zmywa piasek pojedyncze ziarna szlifują krawędzie i redukują tym samym swoją powierzchnię. Zmniejsza to zdolność piasku do zatrzymywania brudu na jego powierzchni. Ponad to, gdy ziarna piasku kurczą się z czasem, piasek staje się zagęszczony i wymaga wyższego ciśnienia, aby woda mogła przez niego przepływać. Przepływ wody zmniejsza się, a filtracja traci moc. Nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości wody i musi być częściej płukany.

Jak często zmieniać piasek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od sposobu zastosowania filtracji. Jeśli masz małą jednostkę filtracyjną podłączoną do większego basenu, który musi być obsługiwany przez kilka godzin dziennie, aby filtrować całą objętość basenu, żywotność piasku będzie znacznie niższa niż w przypadku użycia mocniejszej filtracji o większej objętości wypełnienia piaskiem i wyższym natężeniu przepływu. 

Z reguły filtratory są wyposażone w manometr, który pokazuje ciśnienie wody w zbiorniku piasku. Jeśli ciśnienie jest wysokie, oznacza to, że konieczne jest przepłukanie piasku. Jeśli jednak ciśnienie wody nadal rośnie wkrótce po spłukaniu piasku, mimo że woda w basenie była stosunkowo czysta, oznacza to, że nadszedł czas, aby wymienić piasek. 

Jednocześnie piasek należy zmienić co najmniej 1 raz w ciągu 3 lat, chociaż filtracja nie wykazuje żadnych trudności. Bakterie mogą stopniowo osadzać się w porach starego piasku, a biofilm może stopniowo tworzyć się na powierzchni. Aby utrzymać czystą wodę, konieczne będzie zwiększenie ilości stosowanych chemikaliów basenowych. Dlatego regularna wymiana piasku utrzyma wodę w czystości przy mniejszym wysiłku, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić znaczne koszty finansowe na chemikalia basenowe. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować