Jak efektywnie podlewać ogród oszczędzając wodę???

07. 07. 2023

Jak efektywnie podlewać ogród oszczędzając wodę???

Czy uważasz, że odpowiednio podlewasz owoce i warzywa w swoim ogrodzie? Może nie wiesz, że popełniasz błędy, które szkodzą roślinom, a przy tym marnujesz wodę.

Każda roślina ma inne wymagania dotyczące podlewania. Warzywa takie jak ogórki, pomidory i cukinia, potrzebują najwięcej wody, nie powinny jednak stać w trwale podmokłej glebie, ponieważ ich korzenie mogą gnić. Nie jest konieczne częste ich podlewanie, jednak powinno ono być regularne i obfite, aby woda przedostała się w głąb gleby. Sprzyja to głębokiemu ukorzenieniu i sprawia, że rośliny są bardziej odporne na suszę. Nieregularne podlewanie ma najbardziej niekorzystny wpływ na pomidory i może prowadzić do pękania owoców. Podlewaj rośliny zawsze od dołu, nigdy nie lej wody bezpośrednio na liście, ponieważ może to prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Rośliny, które mają płytki system korzeniowy, muszą być podlewane regularnie i częściej. Gleba na wierzchu wysycha szybciej, dlatego szczególnie istotne jest, w najgorętsze dni, podlewanie nawet 2 razy dziennie. To samo dotyczy świeżego siewu, nie tylko warzyw, ale także trawników. Nasiono, które pęcznieje w wilgotnej glebie, zaczyna kiełkować, a następnie wysycha i ginie. Warstwa, w której kiełkują nasiona, musi być stale wilgotna, przynajmniej dopóki dobrze się nie zakorzeni np. jeśli zdecydujesz się wysiać rzodkiewki latem, nie możesz pozwolić im wyschnąć na jeden dzień, w przeciwnym razie nasiona i twoja praca będą daremne.

Rośliny podlewać należy rano lub wieczorem, kiedy nie jest gorąco i nie ma palącego słońca. Z jednej strony woda nie wyparuje tak szybko, a jednocześnie nie narazisz roślin na szok temperaturowy od zimnej wody w najgorętszej części dnia.

Jaką wodę podlewasz? 
Nie jest tajemnicą, że woda deszczowa najlepiej nadaje się do podlewania roślin, ale nie zawsze nagromadzimy jej odpowiednio dużo. Jeśli podlewasz ze studni, odwiertu lub systemu zaopatrzenia w wodę, nie rób tego bezpośrednio. Weź beczkę lub inny odpowiedni zbiornik, napełnij go wodą i odstaw na kilka godzin przed podlewaniem. Wtedy woda będzie miała bardziej odpowiednią temperaturę do podlewania. Jeśli nie chcesz dźwigać ciężkiej konewki z wodą możesz kupić pompę zatapialną w beczce i podlać ją wężem. Zamknij zbiornik na wodę pokrywką, aby nie stał się wylęgarnią komarów i nie utonęły w nim pożyteczne owady lub ptaków. 

Możesz także pomóc sobie różnymi sztuczkami, jedną z nich jest ściółkowanie skoszoną trawą. Skoszona trawa umieszczona bezpośrednio pod rośliną na glebie zatrzyma wilgoć, ograniczy parowanie wody i korzystnie wpłynie na ogólne nawodnienie, a także zapobiegnie wzrostowi chwastów. Jednak nie można tej metody stosować do wszystkich warzyw. 

Głęboko zakorzenione rośliny można podlewać do korzeni za pomocą lejków, które można łatwo wykonać z butelek PET i zkopać je w ziemi obok rośliny szyjką do dołu. Woda wsiąknie wtedy bezpośrednio w ziemię z butelki, nie rozleje się po jej powierzchni, a tym samym nie odparuje. Połączenie ściółki i lejków może być idealne. 

Podobne zasady dotyczą podlewania trawnika, podlewamy go tylko po najgorętszym momencie dnia. Wtedy mniej wody wyparowuje, zanim wsiąknie w ziemię.

Może się wydawać, że nawadnianie to nie taka prosta sprawa, ale często wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem. Upewnij się, że gleba nie jest ani podmokła, ani zbyt sucha, a ogród nagrodzi Cię owocami i kwiatami. 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować